(ВИДЕО+АУДИО) Ден Дончев фатен како зема поткуп, потврдува и дека Заев знаел за рекетот

Нови аудио и видео бомби со поранешниот директор на ФЗО, Ден Дончев, кој во едно од видеата е фатен како зема купче пари. Во останатите аудио разговори објавени денеска на „Јутјуб“ се слушаат разговори поврзани со рекетирање на фирмата „Дијамед“. Сите видеа заедно откриваат дека Ден Дончев не само што зема пари, туку и потврдува […]

Повеќе

(ФОТО) Хибриден режим: На професорката Силјановска и го избришале зборот РЕКЕТ од стенограмите во Собрание

Професорката Гордана Силјановска Давкова реагира зошто во стенограмите од дебатата за Законот за Јавно обвинителство во Собранието и го избришале зборот РЕКЕТ и наместо тоа ставиле тире. Тоа, како што вели, е само уште една манифестација на хибридниот режим. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

Која е министерката која го посетувала Боки 13 по избивањето на аферата „Рекет“ и какви информации разменувал со Рускоска?

Дали Радмила Шекеринска е министерката која го посетувала Бојан Јовановски- Боки 13 по избивањето на аферата „Рекет“? Какви информации разменувал тој со обвинителката Вилма Рускоска? Дали Луј Витон куферот полн со пари завршил на „Илинденска“? Ова се само дел од прашањата кои се поставуваат во јавноста, а за кои се бара и чека одговор, пишува […]

Повеќе

Три години затвор за Зоран Милески

Зоран Милески – Кически денеска доби казна затвор од 3 години, а во истата казна ќе биде пресметано и поминатото време во притвор, ова денеска го изрече Кривичниот суд во Скопје. Од него со судската одлука му се одземаат вредни технички предмети, како и скапи рачни часовници. До правосилност на пресудата Милески останува во куќен […]

Повеќе

Боки 13 имал снимка со која ќе докаже кој заминал со парите

Одбраната на првообвинетиот во „Рекет“ Бојан Јовановски- Боки 13, во воведните зборови на судењето, тврди дека запленетата гардероба на неговиот клиент е купена многу порано од периодот на кој се однесува обвинението и таа не е никаков доказ за негова вина. -Немам намера да докажувам кој сум, но ова е срамна реторика. Врз нас се […]

Повеќе

Боки 13 и Јанева тврдат дека не се виновни, Кичеец го призна делото за „Рекет“

Лекарот Михаил Толев на излегување од Кривичниот судот кажа дека Бојан Јовановски – Боки 13 се жалел на болки во стомакот и на вртоглавица. Според лекарот, тоа е последица на стресната ситуација, поради што му дале инекција „дијазепам“. Додаде дека свесно може да продолжи да го следи судењето. Полномошникот на Јордан Камчев рече дека Камчев […]

Повеќе

Почнува судењето за случајот „Рекет“

Во Кривичниот суд во Скопје денес треба да се одржи првото рочиште за случајот „Рекет“ во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и Зоран Милевски – Кически. Во домашен притвор се обвинети Катица Јанева и Зоран Милевски – Кически, додека првообвинетиот Бојан Јовановски кој беше хоспитализиран  во […]

Повеќе

(ВИДЕО) КОД: Кај Катица Јанева пронајдена чанта Луј Витон на која со злато се изгравирани нејзините иницијали

Според извори од истрагата за случајот Рекет од кај Катица Јанева покрај аголната гарнитура се одземени три телефони Ајфон со три сим картички, усб уреди, компјутери, лап топи и меѓу другото и една чанта Луј Витон на која со злато се изгравирани нејзините иницијали КЈ. До овие информации дојде екипата на КОД. За вештачењето на апаратите […]

Повеќе

Гајсер: Заев е марионета и не знае да води држава, а со Македонија владее мафијашки систем

Новинарот на весникот „Ла Верита“, Ларис Гајсер во интервју за Алфа ТВ, вели дека уште од средношколските денови почнал да се интересира за Македонија и македонското прашање. Гајзер во Македонија е познат по тоа што ја откри аферата „Рекет“ и објавуваше видеа за овој случај, а сега открива како првпат ги добил материјатлите со кои […]

Повеќе

За Заев Ременски е невина

Лично верувам во невиноста и презумцијата на невиност и час поскоро ќе очекувам да се докаже таа невиност, за секако да може Фросина Ременски повторно да се врати во органите и телата на партијата, рече денеска премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со неговиот колега Марјан Шарец. Премиерот најави дека партијата ќе носи одлуки за […]

Повеќе