(ФОТО) Герила акција осамна пред зградата на општина Охрид: Ова е Република Македонија

Вчера во текот на денот герила акција осамна пред државните институции низ неколку градови низ државата. Станува збор за натписот „Ова е Република Македонија“, кој во Охрид беше поставен пред зградата на општина Охрид. Гневот доаѓа од самиот факт што власта врши притисоци и се спротиставува на неистомислениците, додека ниту самите не го почитуваат Договорот […]

Повеќе

(ФОТО) Во Вевчани, Република Македонија заврши во ѓубре

Таблата на влезот од Општина Вевчани на која пишуваше Република Македонија заврши во ѓубре. На нејзино место според наши извори, деновиве треба да биде поставена нова двојазична табла со новото име на државата. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

(ФОТО) Охриѓани со порака до власта: Народот знае кој за што се борел и за што загинал

На денот на одбележувањето на почетокот на народното востание, охриѓани испратија порака до власта која се откажува од нашата историја и нашето име. До спомениците на паднатите борци во македонските востанија денеска осамна парола на која беше напишано: „Ние загинавме за Република Македонија“ Со ова охриѓани јасно и порачуваат на власта дека народот знае кој […]

Повеќе