Нови рестриктивни мерки: Да нема шетање без потреба по 21 часот, од тогаш е забрането групирање, а затвораат и угостителските објекти

Владата на денешната седница донесе одлука за нови мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, соопшти преку Фејсбук премиерот Зоран Заев. Се скратува работното време на угостителските објекти до 21:00 часот, освен за достава и шалтерска продажба на храна. Оваа одлука важи и за угостителските објекти на бензинските станици, а исклучени се угостителските објекти на […]

Повеќе

Караџовски: Казните за неносење маска се премали, казнувањето мора да биде жестоко

Мерките не се доволно ригорозни, штом човек може да се нагоди за цената за неносење маска и наместо 20 евра, да плати 600 денари, рече во изјава за ТВ 24 претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје. „Мерките мора да бидат ригорозни, казнувањето мора да биде жестоко, секој оној […]

Повеќе

Д-р. Пановски: Носењето маска на отворено ќе има контра ефект, луѓето ќе се собираат дома

Јас сум сосема разочаран и збунет, немам никакво објаснување. Гледам дека граѓаните бараат да се прскаат улиците стопати, нема вирусолог што ќе каже дека овој вирус се шири со улична прашина. Нема шанси така да се шири вирусот. Меѓутоа тоа влијае кај народот. Народот сака да биде лажен, посочи д-р. Никола Пановски во емисијата „Што […]

Повеќе

Од денеска стартуваат новите мерки: Угостителите ќе работат до 23 часот, администрацијата од дома

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот, државната администрација треба да го организира работењето од дома или во смени, а капацитетот на јавниот превоз ќе се ограничи за 50 отсто. Ова се дел од препораките на Комисијата за заразни болести со цел заштита од Ковид-19, кои Владата вчера ги усвои и истите веднаш стапија на […]

Повеќе

Владата ќе одлучува за новиот пакет мерки, а Собранието за законски измени за претходниот за справување со Ковид-19

Сите економски оператори да работат до 23 часот, ограничување на капацитетот во јавниот превоз до 50 отсто, забрана на јавни настани и препорака до целата државна и јавна администрација, до општините и судовите, согласно механизмот на работа, работниот процес да се одвива во смени или онлајн од дома, или пак редуцирано со систем на ротации […]

Повеќе

Филипче: Следниот чекор е полициски час

Комисијата за заразни болести на владата ќе и предложи сите економски оператори да имаат крај на работното време во 23 часот односно, еден час пред полноќ се ќе мора да биде затворено. Покрај оваа мерка, Владата ќе предложи и 50% намалување на капацитетите во јавниот превоз. – Ако овие мерки не дадат резултат, следниот чекор […]

Повеќе

Денеска ќе се одлучува за нови рестриктивни мерки

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе одлучува за нови мерки. Министерот за здравство Венко Филипче вчера изјави дека тие би вклучувале рестрикција на јавниот превоз, ограничување на работата на угостителските објекти, одредени економски субјекти, компании и секаде каде што се смета дека има ризик. – Дел од мерките може да се таргетирани во […]

Повеќе

Нови рестриктивни мерки: Задолжително носење маска, забрана за групирање, дома најмногу 4 гости

Поради зголемениот број на новозаразени лица, Комисијата за заразни болести ќе предложи воведување на нови рестриктивни мерки за заштита од коронавирусот, најави министерот за здравство Венко Филипче. – Иако е стабилна, состојбата може брзо и лесно да ескалира, затоа мора превентивно да делуваме. Новите рестриктивни мерки се – забрана на поголеми семејни собири, прослави, забави во […]

Повеќе

Казни од над 2.000 евра за издавање на објекти или соби за сместување додека се на сила рестриктивните мерки

Изнајмувањето објекти или соби за сместување во време додека се на сила рестриктивните мерки за спречување на ширењето на епидемијата на коронавирусот COVID-19 претставува кривично дело за што е предвидена и висока парична казна. За приватните лица таа започнува од две илјади евра, па и повеќе во зависност од имотната состојба и примањата на прекршителот, […]

Повеќе

До утре ќе се знае дали ќе има нови рестриктивни мерки против Ковид-19

Комисијата за заразни болести најдоцна до утре ќе одлучи дали ќе предложи враќање на рестриктивните мерки за време на продолжениот викенд, пред христијанскиот празник Духовден. – Одлуката ќе ја донесеме во следните неколку денови, сигурно до четврток, имајќи предвид дека и в петок има празник, кога може да се случи граѓаните да не ги почитуваат […]

Повеќе