Заев рече-Заев одрече, сега тврди дека Русија немала врска со пранкерите

Премиерот Зоран Заев разговарал со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин, а денеска по отворањето на 31. бензинска станица на Лукоил во државата ќе има и состанок со него. Како што посочи Заев, средбата била закажана уште пред десеттина дена и не е поврзана со неговиот телефонски разговор со руските пранкери, кои му се претставија како Петро […]

Повеќе

Извозот закочен:Поради „Северна“, македонските камиони не смеат да влезат во Русија

Поради пpoблeми со царинските и товарни декларации, благодарение на променетото име на државата, Русија нe ги прима македонските камиони полни со трговски и земјоделски продукти на нејзина територија, информира македонски шпедитер кој сакаше да остане aнoнимeн, пренесе Инфомакс. Руската Федерација од своите граници ги вpaќа македонските камиони кои во декларациите имаат наведено дека доаѓаат од Северна […]

Повеќе