САД распореди сајбер единица во Македонија

САД започнаа да ги распоредуваат своите сајбер единици низ целиот свет, тие веќе се воведени на териториите на Црна Гора, Македонија и Украина. Ова го објави заменик-директорот на Националниот центар за координација за компјутерски инциденти (НКЦКИ) Николај Мурашов, пренесува ИТАР-ТАСС. – Под изговор за заштита наинфраструктурата на сојузниците, американските сајбер единици во моментов се распоредуваат низ целиот […]

Повеќе

На првиот ден, Џо Бајден потпиша 17 наредби за поништување на наследството на Трамп

Американскиот претседател Џо Бајден, веднаш по влегувањето во Белата куќа го прочита писмото што, според традицијата, му го остави неговиот претходник, Доналд Трамп, и го оцени го како „многу дарежливо писмо“. Зборувајќи од Овалната соба во Белата куќа, Бајден кажа дека нема да ја открие содржината на писмото поради почитта кон Трамп. „Претседателот напиша многу […]

Повеќе

Жител на Мешеишта измамил охриѓанец дека може да му обезбеди виза за САД

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Р.Б.(53) од селото Мешеишта, општина Дебрца, поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „измама“, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. – Тој, во текот на оваа и мината година, на лице од Охрид му ветувал дека може да му обезбеди виза за САД и доведувајќи го […]

Повеќе

Денеска почнува пријавувањето за лотаријата за зелена карта за САД

Пријавувањето за лотаријата за зелена карта за САД за 2022 почнува денеска во 18 часот, објави Американската амбасада во Скопје. Таа ќе трае до 10 ноември до 18 часот, а пријавувањето ќе се одвива преку интернет страницата dvprogram.state.gov, на која може да се пронајдат целосни инструкции. Од амбасадата ги предупредуваат кандидатите да внимаваат при оставањето на […]

Повеќе