Во Охрид моментно евидентирани 45 лица во изолација и 32 во самоизолација

Во текот на изминатото деноноќие (29/30.04.2020 година), за време на спроведувањето на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19, според статистичките податоци на МВР, на подрачјето на СВР Охрид, едно лице не ја почитувало забраната за движење (Кичево-1). „Тој е приведен и против него ќе биде поднесена кривична пријава […]

Повеќе

Моментално во Охрид има 138 лица во изолација и 49 во самоизолација

Во текот на изминатото деноноќие (21/22.04.2020 година), според статистичките податоци на МВР, на подрачјето на СВР Охрид две лица не ја почитувале забраната за движење  за време на спроведување на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19,(Охрид-2). – Тие се приведени и против нив ќе бидат поднесени кривични пријави. Во […]

Повеќе

Три лица од Охрид не го почитувале полицискиот час, а евидентирани се и 18 нови лица во самоизолација

Безбедносната состојба на подрачјето на СВР Охрид е стабилна. Изминатово деноноќие, во периодот од 07 часот на 11.04. до 07 часот на 12.04.2020 година, седум лица не ја почитувале забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19 ( Охрид-3, Струга-2, Кичево-2). – […]

Повеќе

36-годишна охриѓанка заработи кривична – Не ги почитувала мерките за задолжителна самоизолација

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.Д.(36) од Охрид, за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. На 20.03.2020 година во 10.50 часот на ул.„Сатеска“ во Охрид, при извршена контрола во домот на пријавената, од страна на полициски службеници било констатирано дека таа не ги почитувала мерките за задолжителна самоизолација во времетраење […]

Повеќе

Казнен налог за охриѓанка за непочитување на самоизолација

Основното јавно обвинителство – Охрид, до надлежниот суд во Охрид, достави предлог за издавање казнен налог против едно лице за сторено кривично дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, предвидено и казниво во чл. 206 ст. 1 од Кривичен законик. Обвинетата на 18 март, допатувала од Швајцарија-земја со високо ниво на ризик. Иако, […]

Повеќе

СВР Охрид изврши 340 контроли на лица во самоизолација и 134 на лица во задолжителна изолација

Безбедносната состојба на подрачјето на седум општини што ги покрива СВР Охрид е стабилна. – Изминатово деноноќие, во периодот од 07.00 часот на 27.03. до 07.00 часот на 28.03.2020 година, едно лице во Струга не ја почитувало забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење […]

Повеќе

Охриѓанец потпишал изјава за самоизолација, но полицијата не го пронашла на пријавената адреса

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Т.Ц. (61) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. На 21.03.2020 во 13.00 часот на ул.,,7 Ноември“ во Охрид, полициски службеници при извршена проверка не го пронашле Т.Ц. на пријавената адреса, иако потпишал изјава за самоизолација од 14 […]

Повеќе

Во Охрид по основ на изјава за самоизолација и решение за изолација, се контролираат 179 лица

Безбедносната состојба на подрачјето на седум општини што ги покрива СВР Охрид е стабилна. – Изминатово деноноќие, во периодот од 07.00 часот на 26.03.2020 до 07.00 часот на 27.03.2020 година, едно лице во Охрид не ја почитувало забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од  ширење на […]

Повеќе

2.000 евра казна за охриѓанец кој имал контакт со лице заболено од КОВИД-19, а не го почитувал задолжителниот здравствен надзор и должноста за самоизолација

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице на возраст од 61 година, жител на Охрид кој го сторил кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. На обвинетиот на 19 март му била издадено решение од Министерството за […]

Повеќе

Охриѓанка и жител на Швајцарија кој престојувал во Охрид, наместо да седат во самоизолација излегле да се шетаат

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „непостапување според здраствените прописи за време на епидемија“, СВР Охрид  поднесе кривична пријава против Д.Т.(48) од Охрид, како и против Х.П.Т.(48) од Швајцарија, со привремено престојувалиште во Охрид. – Тие не постапиле по мерката за самоизолација од 14 дена и не се придржувале според одредбите по писмената […]

Повеќе