Изготвен безбедносен план за Мијалков во затворот во Шутка

Директорот на Управата за извршување санкции, Марјан Спасовски, изјави дека притворениот Сашо Мијалков се наоѓа во истражниот затвор – Скопје до правосилноста на пресудата, а каде ќе ја издржува затворската казна зависи од судијата за извршување санкции. – Апсолутно ве уверувам дека во овој момент можеме да му ја гарантираме безбедноста и на Мијалков и на […]

Повеќе

12 години затвор за Мијалков

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска беше изречена пресудата за предметот „Таргет-Тврдина“, за масовното прислушување и уништување на опремата од Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК). Сите обвинети се прогласени за виновни за дејствијата опишани во обвинението. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков е осуден на 12 години. Во изречената казна му се засметува времето […]

Повеќе

Мицкоски: Мијалков го пуштиле да си замине до Белград, па потоа под притисок на јавноста Заев прави договор да се врати назад, тој е директен соучесник

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во своето гостување во Радио Лидер зборуваше за целиот случај поврзан со Сашо Мијалков, при што посочи дека власта го пуштила Мијалков да избега во Белград и потоа под притисок на власта Мијалков се враќа во Македонија. Тоа е дел од овој театар, од овој циркус кој што ние го […]

Повеќе

Мијалков од Белград се пазарел со Заев за да се врати во Скопје, се замешала и една амбасада?

Сашо Мијалков сепак не бил дома со висока температура туку избегал во Белград, објави „МКД.мк“.  Мијалков во Белград побегнал во неделата вечерта и оттаму се пазарел директно со премиерот Заев за висината на казната која треба да ја чуе во петок за предметот „Таргет-Тврдина“. Но, за дилот меѓу Заев и Мијалков разбрала една странска амбасада во […]

Повеќе

Кој лаже и кому температурата му се качи над 40 степени?

Избега или беше во изолација? Кој лаже? Не пишувам кој ја говори вистината бидејќи вистината и на обајцата им е слаба страна, го докажале тоа многу пати досега. Заев, познат по тоа што редовно ги менува своите изјави, очекувам во скоро и за оваа своја изјава самиот да се демантира, па дури и да се […]

Повеќе

Ако добие под 10 години казна, Мијалков се испазарил – два пати корона, не се добива!

Откако цели три дена беше во бегство од органите на прогонот, екс-директорот на УБК Сашо Мијалков попладнево пред камерата на провладината ТВ 24 влезе во обвинителството да си го земе решението за домашен притвор, пишува Лидер. Мијалков пред камера образложи дека имал висока температура од над 40 степени и токму затоа се ставил во изолација […]

Повеќе

Оливер Спасовски не си поднесе оставка за бегството на Мијалков, не чувствувал одговорност

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на денешната прес-конференција рече дека најкатегорично ги отфрла шпекулациите за какви било договори за бегството на Сашо Мијалков. – МВР ги презеде сите расположиви мерки за обезбедувањето на лицето и активно работи на пронаоѓање на бегалецот и негово приведување пред правдата, рече Спасовски, презентирајќи хронологија на настаните според него и МВР. […]

Повеќе

Мицкоски: Бегството беше договорено – време е за техничка влада!

Правда во Македонија нема затоа што си имаме работа со мафија. Вака лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја започна денешната прес-конференција по вчерашното бегство на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков. – Денеска криминалците и властите се едно, нема разлика. Кој одговараше досега за криминал? Никој. Тоа е така затоа што мафијата има своја држава. […]

Повеќе

Трајанов: Виновник за бегството на Мијалков е Заев

„Со овие случувања загрозена е Владата, рече Павле Трајанов во утринското јавување за „Утрински Брифинг“. „Владата е во исклучителна сложена состојба, во криза условно кажано. И како ќе се менаџира овој процес времето ќе покаже. Тоа е една димензија, јас анализирајќи ги барем досега присутните информации објавени, јавни информации од јавноста, мислам дека ние имаме […]

Повеќе

Додека Спасовски ажурира членство по куќи Мијалков му побегна пред очи – Оставка веднаш

Оливер Спасовски да си даде оставка веднаш, повикуваат од ВМРО-ДПМНЕ додавајќи дека додека Спасовски ажурира членство по куќи Сашо Мијалков му побегна пред очи. Иако институциите знаеле уште од саботата дека постои опасност да бега МВР 24 часа не преземале ништо и чекале да побегне. Според информациите кои излегоа во јавноста институциите знаеле уште во […]

Повеќе