ОБИЧАИ ОД ОХРИДСКО: Свадбите во Скребатно во есен и зима кога се враќале печалбарите

Кон свадбата во Скребатно отсекогаш се гледало како на најсвечен и најрадосен чин во животот, зашто на секој млад човек, тоа еднаш му се случувало во животот. Заради тоа, кон организирањето на свадбата се пристапувало мошне сериозно и одговорно, со желба задоволството на сватовите да биде на достојно ниво. Порано свадбите се правеле со мошне […]

Повеќе

Пратеникот Зекири се ожени со Бисера Јордановска, Заев им бил кум

Пратеникот Мухамед Зекири синоќа се венча со поранешната директорка на телевизијата Алсат М, Бисера Јордановска. Венчавката се случила во хотелот Double Tree by Hilton, каде што била и свадбената веселба. Кум на свадбата бил премиеротЗоран Заев заедно со неговата сопруга Зорица Заева. На свадбената прослава присуствувале и блиските пријатели на Зекири и Јордановска, меѓу кои […]

Повеќе

Труење на свадба во Струга, десетина гости завршија во болница

Десетина лица се примени во болница откако се затруле на свадба во Струга. Неофицијално причината била тортата, а Агенцијата за храна и ветеринарство испитува примероци од храната за да ги утврди причините. Гостите синоќа биле примени во болницата, со симптоми на дијареа и повраќање, но биле пуштени на домашно лекување. Случајот ќе го испитува и […]

Повеќе