Охриѓанец украл златен накит и упатил закани по живот кон оштетената

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Ѓ.(35) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “разбојничка кражба“. Имено на 17.05.2020, тој влегол во куќата на оштетената и одзел златен накит, а потоа на заминување во куќниот двор држејќи нож во раката упатил закани по животот на оштетената.   извор: Министерство за внатрешни работи […]

Повеќе

Во Охрид моментално 90 лица се во изолација, а 21 во самоизолација

Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие (10/11.06.2020 година), на подрачјето на СВР Охрид, четири лица не ја почитувале забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19 (Охрид-3,Кичево-1), информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. – Тие се приведени и против […]

Повеќе

Сообраќајка во Охрид: 77-годишна жена се исплашила од сударот, паднала и се здобила со тешки повреди

На 09.06.2020 во 10.50 во СВР Охрид, пријавено е дека на крстосницата на улиците „Трајче Трајчески“ и „Сатеска“ во Охрид, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „Шевролет Спарк“, со охридски регистарски ознаки, управувано од А.К.(31) од Охрид и патничко возило „Фолксваген Поло“, со скопски регистарски ознаки, управувано од М.С.(71) од Скопје, информира портпаролот на […]

Повеќе

Вербална расправија помеѓу соседи на улица „Радојца Новичиќ“ во Охрид, прераснала во тепачка

На 03.06.2020 година во 22.05 часот, на улицата „Радојца Новичиќ“ во Охрид, В.К.(36) започнал вербална расправија со неговите соседи  З.Г.(34) и М.Г.(32), сите од Охрид и во нивното дворно место, со работен алат, физички ги нападнал, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. – Тој, притоа извршил оштетување на повеќе предмети по што, З.Г. и […]

Повеќе

Охриѓанец предизвикал сообраќајна незгода и избегал

СВР Охрид, до надлежното Основно јавно обвинителство, поднесе кривична пријава против Ф.П.(19) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. – Тој, на 11.05.2020 год. околу 01,00 часот, на локален пат во селото Песочан, општина Дебарца, предизвикал сообраќајна незгода во која со свое патничко […]

Повеќе

Началникот на СВР Охрид контра изјавата на директорот на БЈБ: Горд сум што сум дел од министерството со кое раководи Чулев

Началникот на СВР Охрид, Илија Милески, преку пост на неговиот профил на социјалната мрежа Фејсбук, го демантира директорот на БЈБ, Сашо Тасевски, кој во изјава за НОВА ТВ, истакна дека началниците назначени од Чулев се срамат од него. Милески наводите изнесени од Тасевски во денешната изјава ги нарече чисти лаги и побара да престане злупотребата […]

Повеќе

На улица „Марко Цепенков“ во Охрид две жени се карале и фрлале предмети

На 30.05.2020 година околу 17 часот, на улицата „Марко Цепенков“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со карање, викање и фрлање предмети извршено од Љ.Ѓ. кон С.Ѓ .(54), двете од Охрид.. Претходно, на истата улица, околу 14 часот, се случила вербална расправија помеѓу С.Ѓ.(54)  и С.Т.(22), двете од Охрид. Натамошниот тек на нарушувањето […]

Повеќе

21-годишно момче удри 70-годишна жена во Охрид

На 30.05.2020 во 19.30 часот на бул. „Туристичка“ во Охрид, патничко возило „фолксваген голф“ со струшки регистарски ознаки, управувано од П.М.(21) од с.Радолишта, струшко, удрило во пешакот  В.П.(70) од Охрид. Во незгодата, В.П. се здобила со тешки телесни повреди и била пренесена во болницата во Охрид за укажување на лекарска помош, информира портпаролот на СВР Охрид, […]

Повеќе

Пијан охриѓанец направил сообраќајка, па побегнал

На 27.05.2020 година во 18.05 часот, во близина на автобуска постојка на булеварот „Туристичка“ во Охрид, случена е сообраќајна незгода во која патничко моторно возило  „Мерцедес“ удрило во патнички автомобил „Фолксваген Поло“ со охридски регистарски ознаки, управуван од М.Н.(61) од Охрид. Истиот, е префрлен во болницата „Св.Еразмо“ каде е задржан на натамошно лекување. – Возачот […]

Повеќе

51-годишна охриѓанка повредена во сообраќајка кај Песочан

На 26.05.2020 година во 09.15 часот, на магистралниот пат Охрид-Кичево, помеѓу селата Песочан и Ново Село, случена е сообраќајна незгода во која учествувал патнички автомобил „Голф“ со охридски регистарски ознаки, управуван од Д.С. (56) од Охрид. – Во незгодата со повреди се здобила В.С.(51) од Охрид-сопатник во возилото, на која и била укажана лекарска помош во болницата […]

Повеќе