(ФОТО) Во Струга се одржа традиционалната Литија со моштите на Свети Георгиј Победоносец

Во Струга попладнево се одржа познатата струшка Литија (Еордија) со моштите на Свети Георгиј Победоносец, чудотворната икона на светецот и иконата на Богородица Крнинска. На Литијата присуствуваа и градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Молитвената поворка од храмот на светителот, според традицијата, се движеше низ централните градски улици, покрај кејот […]

Повеќе

Во сабота ќе се одржи најголемата, најторжествената Струшка Еордија

На 7-ми мај, сабота, со почеток во 17 часот, Струга, Стружани и многубројните гости од земјава и од странство, ќе бидат сведоци на најголемата, најторжествената и една од најпознатите во целиот православен свет, Струшка Еордија (Литија). “Го покануваме целиот народ да земе учество во најсвеченото чествување на Свети Георгиј на овие простори, чии што свети мошти и […]

Повеќе

Денес се празнува Св. вмч. Георгиј Победоносец – Ѓурѓовден

Oвoј славeн и пoбeдoнoсeн свeтитeл бил рoдeн вo Кападoкија какo син на бoгати и благoчeстиви рoдитeли. Таткo му пoстрадал за Христа и мајка му сe прeсeлила вo Палeстина. Кoга пoраснал, Гeoргиј oтишoл вo вoјска, кадe вo свoјата дваeсeтта гoдина дoстигнла дo чин трибун и какo такoв бил на служба при царoт Диoклeцијан. Кoга oвoј цар […]

Повеќе

Традиционално на 7 мај ќе се одржи струшката Еордија со светите мошти на Св. Георгиј

На 7 мај (сабота) во храмот на Светиот Великомаченик Георгиј во Струга, со почеток во 16 часот, ќе биде отслужена празнична вечерна богослужба, на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј. После завршувањето на вечерната и панихидата следи свечената Еордија (литија) со светите мошти на Великомаченикот и неговата чудотворна икона. Чесните мошти ќе […]

Повеќе

Денес се празнува Св.вмч. Георгиј

На овој ден се празнува осветувањето на црквата посветена на свети Георгиј Победоносец во Киев. Кај руските кнезови постоел благочестив обичај да основаат цркви во чест на своите ангели чувари, т.е. на светителите чии имиња ги носеле или биле нивни закрилници. Така, кнезот Јарослав Мудри, во светото крштение Георгиј, положил темели на црквата и на […]

Повеќе