Силјановска Давкова: Стево извини за тоа што ги амнестиравте вратарите на терористите

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит осудените за 27 април ги нарече терористи и саркастично му се извини на Пендаровски за амнестијата на пратениците кои ги отворија вратите. Бидејќи мојот противкандидат Стево упорно бара да се правдам за нешто што воопшто […]

Повеќе

Силјановска Давкова: Младите си заминуваат од сопствената држава бидејќи власта не донесе „живот“ кој што го ветуваше

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Отворено на ТВ Алфа истакна дека на средбите со граѓаните кои што ги имаше изминатиот период најчесто поставувани прашања биле како да се спречи секојдневното масовно иселување на младите од државата, потенцирајќи дека власта не го донела […]

Повеќе

Силјановска Давкова:Време е да ја спречиме оваа еколошка катастрофа што се случува во Охрид и Струга

Професорката Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател на Македонија, предупредува за беззаконието кое владее од Лагадин до струшкото крајбрежје! -Беззаконие владее среде прекрасна природа, од Лагадин до струшкото крајбрежје! Ако ја сакаме Македонија ќе ја чуваме со закон. Македонијо, време е да ја спречиме оваа еколошка катастрофа што се случува во Охрид и Струга. До […]

Повеќе

(ФОТО)Силјановска Давкова доби вевчански пасош

Кандидатката за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, денеска беше во посета на Вевчани. Таа оствари средба со вевчанци, при што доби и вевчански пасош. -Домаќини луѓе кои со цело срце ја сакаат својата татковина. Посебни луѓе со смисла за хумор. Кафето со Вевчанци ми беше вистинско уживање, а Вевчани…Вевчани е приказна […]

Повеќе

(ФОТО)Силјановска Давкова во посета на Велгошти и Лескоец

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова денеска оствари средба со жителите на Велгошти и Лескоец. Таа ја посети црквата Св. Петка и спомен собата каде е формирана првата чета во охридскиот регион, каде се сретна со локалното население, со кои поразговара за историјата на манастирот, историјата на селото и секако за […]

Повеќе

Гордана Силјановска бара ТВ дуел со својот противкандидат за претседател Стево Пендаровски

Професорката Гордана Силјановска Давкова, бара ТВ дуел со својот противкандидат за претседател, Стево Пендаровски, за кој вели дека и го украл слоганот „За право и правда“. Таа ја обвинува партијата СДСМ дека ја оцрнува и дека и ги извртува изјавите. -Моја искрена намера беше и ќе остане да придонесам за фер и демократски избори, преку […]

Повеќе

Моќно видео за кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова

За право и правда во Македонија. Граѓаните не и веруваат на власта. Нема правда, ниту пак има мир. Една жена ветува промена. Таа е лицето на вистината, заштитничка на граѓаните. Ја сака Македонија – ова се дел од пораките содржани во моќното видео кое ја преставува кандидатката за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова. […]

Повеќе

(ВИДЕО)Тито Петковски ја кажа вистината: Кај Македонците води Силјановска Давкова

Тито Петковски во своето гостување на ТВ21 посочи дека кај Македонците води Силјановска Давкова. -На домашен терен фаворит може да биде Силјановска, говорам кај македонскиот електорат, но голем хендикеп е, да речеме, оддалеченост од албанскиот електорат, рече тој. За Пендаровски посочи дека има поддршка од албанските избирачи. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

Силјановска Давкова: Наместо да се зголемуваат пензиите како што беше ветено, пензионерите секој месец се разочаруваат од помалите примања

Кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова, денес оствари средба со пензионерското друштво во Гевгелија. При самата средба таа се осврна на секојдневните проблеми со кои се соочуваат пензионерите откако СДСМ дојде на власт. -Наместо да се зголемуваат пензиите како што беше ветено, пензионерите секој месец се разочаруваат од помалите примања. Наместо да […]

Повеќе

Силјановска на средба со Азески: Економската дипломатија ќе биде дел од нејзината програма

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денес оствари средба со претседателот на Стопанска комора на Македонија, Бранко Азески, во придружба на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и Владо Мисајловски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ. Денешната средба со претставниците на Стопанската комора на Македонија беше исклучително корисна, поради […]

Повеќе