Силјановска Давкова: Чувајте си го вие Преспански, ние ќе си го чуваме името

Професорката Гордана Силјановска Давкова објави порака на денот кога пред 12 месеци во селото Нивици во Грција беше потпишан Преспанскиот договор. Сиљановска која по изборите не беше многу активна на социјалните мрежи со порака до власта. “Една година потоа. Чувајте си го вие Преспански, ние ќе си го чуваме името! #НикогашСеверна”, напиша професорката која на […]

Повеќе

(ФОТО)Мицкоски од Охрид:Овде одиме на двојна победа, Митре за градоначалник и Гордана за претседателка на Македонија

Бев во победнички Охрид. Се сретнав со жителите на Видобишта. Знам дека Митре ќе биде идниот градоначалник, затоа што тој е изборот на граѓаните на Охрид. Честит човек, домаќин, работлив, срдечен и питом. Вистински избор каков му треба на Охрид, наспроти неработата, неспособноста и корупцијата на власта која управува со Охрид. Овде одиме на двојна […]

Повеќе

На 5 мај Охрид и охриѓани имаат можност конечно да стават крај на политиките на СДСМ и Константин Георгиески

На 5 мај Охрид и охриѓани имаат можност конечно да стават крај на политиките на СДСМ и Константин Георгиески кои скоро две години ги лажат и манипулираат, рече претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ Охрид, Сашо Донев и порача дека Охрид не е создаден за лаги и неостварените ветувања на СДСМ, туку е создаден за градоначалник […]

Повеќе

(ВИДЕО)Николоски:Победата на Давкова ќе значи пад на оваа влада, брзи предвремени избори и формирање на влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ

На еден ден пред завршувањето на кампањата за претседателските избори, сакаме да одржиме една прес конференција која што е практично предупредување за она што ќе следува во следниот период во Република Македонија. Имено желбата за интеграција во ЕУ е основна и за истата има консензус помеѓу сите македонски граѓани. Нешто за што сонуваат генерации од […]

Повеќе

Жозеф Дол со поддршка за Давкова: Убава порака ќе испратите ако изберете за првпат жена на чело на државата

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова. -Правда – тоа е она што му треба на вашиот народ. Правда значи независна судска власт, воспоставување на владеење на правото и безмилосна борба против корупцијата. Правда значи почитување на меѓународното право и на добрососедските односи во регионот. […]

Повеќе

(ФОТО)Силјановска Давкова во посета на Охрид: Ова е свето место кое ја персонифицира духовната моќ во Македонија

Прекрасно е чуството да сте на едно од најживите места во градов, една од најпосетените цркви. Местото каде што веројатно Дичо зографот најубавото од себе го реализирал, за да ние се восхитуваме. И секое влегување овде за мене носи духовен мир, спокој и ме потсетува на зборовите на архиепископот неколку пати повторувани вчера за еднаквоста […]

Повеќе

Силјановска Давкова од Струга: Не ги разликувам луѓето по етничка, верска или јазична припадност

Секогаш кога сме низ светот се чувствуваме како Костантин Миладинов, целата т’га за Македонија е т’гата за југот, порача кандидатот за претседател на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова. –Јас во вториот круг очекувам граѓаните на Струга без оглед на етничка, верска, јазична и друга припадност сами да одлучат бидејќи гласот е нивен, а не партиски, […]

Повеќе

Игор Дурловски со повик да се гласа за Силјановска Давкова

Светски познатиот оперски пејач Игор Дурловски со повик да се гласа за Гордана Силјановска Давкова. Во продолжение во целост го пренесуваме неговиот статус објавен на фејсбук: Што можев, што сторив, што треба да сторам? Драги пријатели, знаете каде бев дента кога ни го променија ИМЕТО? Дома, пред телевизор. Гледав директен пренос. Што можев да сторам? […]

Повеќе

Апасиев: Не бојкотирајте, гласајте против СДСМ и ДУИ

Димитар Апасиев од Левица повикува на гласање во вториот круг на претседателските избори кои се закажани за 5 мај. Според него, бојктотот на изборите е контраподуктивен. -После рекордно малата излезност од 41% во првиот круг на претседателските избори, со која граѓаните отворено му удрија шамар на двопартизмот СДСМ-ДПМНЕ, во левичарските и либералните, па дури и […]

Повеќе

Мицкоски:Охрид не смее повеќе да тоне во безизлез, излезот е да се гласа за иднината и правдата

Бев во Охрид, градот на историјата, местото каде силно е присутна желбата за успех. Деспотот е на колена, власта е делегитимирана, ги победивме на купче таа скапа хотел коалиција, а потребен е милиметар за конечна победа. Овде се и локални и претседателски избори, а Митре Милошевски верувам дека ќе се избори за убав Охрид. Гласот […]

Повеќе