Зоран Милески на 26 октомври треба да оди во затвор, ама не во Шутка, туку во Струга

Зоран Милески-Кически го добил упатниот акт од судија за извршување санкции од Основниот суд Охрид, и според него, тој на 26 октомври треба да се јави на издржување на тригодишната затворска казна добиена во предметот „Рекет“. Меѓутоа, наместо во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, новиот упатен акт е за затворот во Струга кој е од […]

Повеќе

Боки 13: Парите од РЕКЕТ барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев

Парите од РЕКЕТ барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев, рече осудениот Бојан Јовановски денес во судот. – Донесовте политичка пресуда. Парите барајте ги кај Зоран и Вице Заеви, не кај Бојан Јовановски, истакна Боки 13. Тој во своето излагање во врска со барањето да оди во домашен притвор, рече дека знае дека судот […]

Повеќе

Боки 13 доби 9 години затвор, Јанева 7

Бојан Јовановски – Боки 13 и поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство Катица Јанева денеска ги слушнаа пресудите за случајот „Рекет“. Јовановски за двете кривични дела е осуден со две затворски казни од по 5 години или единствена казна затвор од 9 години, сметајќи го времето поминато во притвор. Судот ја осуди Јанева на 7 […]

Повеќе

Судството отворено како пупка: Зоки Кичевски на слобода – укината му е мерката куќен притвор

Зоки Кичевски е на слобода, дал гаранција од над 200.000 евра и укината му е мерката куќен притвор, потврдија за Алфа телевизија, шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска и адвокатот на Зоран Милески, Александар Новаковски. „Ја прифативме гаранцијата во имот, со тоа што во казната нема да му се пресмета периодот […]

Повеќе

Мицкоски: Заев е убиецот на правдата, утре граѓански протест на кој ќе се бара одговорност за главата на Рекетот

Вчера бевме сведоци на болната  вистина како Зоран Заев владее со Македонија и зошто државата е на дното. Тоа е приказ како мафијата има своја држава и правдата престанува да дише, ова денеска на прес-конференција го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. -Зоран Заев и пукаше во чело на правдата. Заев е правдоубиецот во Република […]

Повеќе

Заев е на чело на криминално рекетарската банда на СДСМ

На чело на криминално рекетарската банда на СДСМ е Зоран Заев. Лажните вести, манипулациите и смешните оправдувања не може да ја потиснат вистината за „Рекет“, а тоа е дека Јанева и Кичеец рекетирале 10-тици  македонски бизнисмени за суми кои надминуваат 20 милиони евра. Тие биле под заштита и во контакт со Зоран Заев и власта […]

Повеќе

Рускоска да се престраши и да ги повика Заеви за случајот „Рекет“

Помина речиси цела недела, а Зоран Заев и Вице Заев молчат и не кажуваат што разговарале со обвинетата Катица Јанева и со веќе осудениот Милески-Кичевскиот. Цела недела, Заеви бегаат од најголемата тема во државата- инволвираноста во случајот „Рекет“, нагласува портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски. Тој бара Заев јавно да ја потврди автентичноста на снимката во […]

Повеќе

Зоран Заев разоткриен, главата на октоподот излегува на виделина

Крајот на СДСМ се ближи. Главата на октоподот излегува на виделина, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -Во снимката која што беше објавена во јавноста може да се слушне како аболицираниот криминалец Зоран Заев признава дека ја помагал телевизијата на Боки Јовановски кој пак е главно осомничен за „Рекет“  заедно со Катица Јанева. Во снимката Зоран Заев вели […]

Повеќе

Заев си пишувал со Боки шест дена пред да го пријави рекетот

Обвинителката Ивана Трајчева на денешното рочиште за „Рекет“ презентираше докази од комуникација помеѓу Бојан Јовановски и Зоран Заев Најпрвин уште во февруари Боки испратил скриншот од комуникацијата што ја имале со Заев до мајка си. Со Заев комуницирале неколку пати, а последната комуникација ја оствариле една недела пред тогашниот премиер да го пријави случајот. Јас никогаш […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Заев стои зад рекетарите Боки 13 и Катица

Изнудите на милиони евра, злоупотребите на функциите, расипништвото, неправдата, огромните суми на пари во готово за кои јавноста слуша во судкиот процес Рекет се само врв на ледениот брег. Тоа што се крие под површината е режисерот и главниот заштитник на рекетарите Зоран Заев и неговиот монструозен план за рекетирање и лично богатење, ова денеска […]

Повеќе