Македонски манифест: Јавно обраќање до македонскиот народ по повод полициската репресија на Владата на Заев во Волино

Демонстрација на идентификацискиот фашизам Македонски манифест најенергично ја осудува полициската репресија на владата на Заев врз жителите на Волино, кои решија да бидат отпор на идентитетскиот геноцид над Македонците, подготвен од цивилизациската перверзија на Брисел и домашните квислинзи. Тие, храбри и доблесни Македонци, решија да се спротивстават на бришењето на еден од архетипите на македонската […]

Повеќе

МВР бара затворски казни за 9 жители на селото Волино во кое доминира сонцето од Кутлеш

Загрозување на безбедност на полициски службеници и спречување на службено лице во вршење службено дејствие се двете основи за кривичните пријави кои ги добиле вкупно 9 жители на селото Волино општина Дебрца, информираат нивни блиски по вчерашниот инцидент, пренесува Експрес.мк Од СВР Охрид каде ја минаа ноќта приведените биле изведени пред судија каде што разбрале […]

Повеќе

(ФОТО) „Некст тајм“ со знамето од Кутлеш настапија во Охрид

Дуото „Некст Тајм“ на својот нов настап го истакнаа знамето од Кутлеш и предизвикаа лавина од реакции на социјалните мрежи. На својот инстаграм профил, вокалот Стефан Филиповски пее со шеснаесеткракото сонце од Кутлеш, тема која е актуелна деновиве, откако поради Преспанскиот договор, се повлекува овој симбол од сите јавни места. ОХРИД 24 Please follow and […]

Повеќе

(ФОТО) По Сонцето од Кутлеш, Владата се откажа од Александар Македонски и други споменици

Започна поставувањето ознаки на спомениците, а се отстранува и Сонцето од Кутлеш од симболите на јавните институции и на јавните простори, но и од јавните објекти и површини, согласно Договорот од Преспа на кој се обврза македонската влада. -Во чест на Александар Велики, историска фигура која припаѓа на античката Хеленска историја и цивилизација и на […]

Повеќе

(ФОТО) Сонцето од Кутлеш се отстранува и од шахтите

Симболот на првото знаме на независна Македонија, Сонцето од Кутлеш, од понеделникот не смее да стои на ниту еден споменик, ниту пак институција или јавно место. Ова е „запечатено“ со договорот од Нивици на кој се согласи македонската Влада во јуни минатата година. Владата издаде и наредба до општините да го отстранат симболот на сите […]

Повеќе

Според Преспански Договор – од денеска згаснува Сонцето од Кутлеш на сите јавни објекти

Симболот на првото знаме на независна Македонија , Сонцето од Кутлеш, од утре не смее да стои на ниту еден споменик, ниту пак институција или јавно место – вака стои во договореното во Нивици на кое се согласи македонската Влада лани во јуни. За периодот од шест месеци од стапување во сила на Договорот, кој […]

Повеќе

(ФОТО) Фудбалското игралиште во Велгошти во знакот на Сонцето од Кутлеш

Вечерва во Велгошти започнува традиционалниот турнир во мал фудбал. Организаторите по тој повод центарот на игралиштето го направија во знакот на сонцето од Кутлеш. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе