Охриѓанка тешко повредена, откако паднала од велосипед

Вчера околу 12.25 часот на велосипедска патека кај Центарот за обука на вода во Охрид, 60-годишна охриѓанка управувајќи велосипед, паднала на патеката. Во незгодата, таа се здобила со тешки телесни повреди, констатирани во Специјалната болница за трауматалогија и ортопедија „Св.Еразмо“ Охрид, информира полицијата. Извршен бил увид на местото на незгодата од увидна екипа од СВР […]

Повеќе

Сообраќајка на патот Охрид-Кичево, повредени две лица

На 21.11.2020 година во 06.10 часот, на магистралниот пат Охрид – Кичево се случила сообраќајна незгода помеѓу патничките возила „Форд“, со охридски регистарски ознаки, управувано од Н.К.(37) од селото Мешеишта, општина Дебрца и „Форд“, со кичевски регистарски ознаки, управувано од М.Ѓ.(60) од кичевското село Вранештица, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. – Двајцата возачи […]

Повеќе

Сообраќајка на „Туристичка“, повредени две девојки

На 18.10.2020 во 06.10 часот во СВР Охрид било пријавено дека на крстосницата на кружен тек од бул.„Туристичка“ со ул.„Јане Сандански“ во Охрид, С.С.(21) од Куманово управувајќи патничко возило „опел“, со кумановски регистарски ознаки, изгубила контрола и удрила во метална канделабра. Во незгодата С.С. се здобила со тешки телесни повреди, констатирани во болницата „Св.Еразмо“, а сопатничката Ј.Д.(21) од Куманово […]

Повеќе

Сообраќајна незгода во Охрид, тешко повреден велосипедист

На 05.10.2020 во 12.50 часот, кај крстосницата помеѓу улиците „Гоце Делчев“ и „Никола Петров Русински“ во Охрид, случена е сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Фолксваген Поло“ со охридски регистарски ознаки, управувано 28-годишен охриѓанец и велосипед, управуван од 96-годишен охриѓанец. – Во незгодата, велосипедистот се здобил со тешки телесни повреди констатирани во Општата болница Охрид. […]

Повеќе

Возило излета на автопатот во изградба Охрид-Кичево, двајца повредени

На 01.10.2020 година во 11.30 часот на автопатот Охрид-Кичево во изградба, кај селото Климештани, патничко возило „Шкода Јети“, сопственост на градежна фирма, управувано од С.О.(37) од Елбасан, Република Албанија, излетало од патот. – Возачот и сопатникот Н.Г.(41) од Р.Албанија биле пренесени во болницата „Св.Еразмо“ во Охрид каде им биле констатирани телесни повреди, соопшти Стефан Димоски, […]

Повеќе

Сообраќајка на патот Кичево-Охрид, едно лице тешко повредено

На 26.09.2020 во 22.35 часот на магистралниот пат Кичево-Охрид, кај с.Врбјани, И.А.(52) од с.Грешница, управувајќи патничко возило „цитроен пикасо“, со скопски регистарски ознаки, изгубил контрола и излетал од патот. Во незгодата, сопатникот Ј.Е.(45) од с.Зајас, кичевско, се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во болницата „Св.Еразмо“ во Охрид. Увид извршила екипа од СВР Охрид, информираат […]

Повеќе

Охриѓанец и жител на Лешани повредени во сообраќајка: Возилото им излетало од коловозот

На 20.09.2020 околу 01.15 часот на автопат кај Северна обиколница на Скопје, помеѓу клучка Стајковци и клучка Арачиново, патничко возило „форд фокус“, со германски национални ознаки, управувано од З.Р.(28) од Охрид излетало од коловозот. По незгодата, возачот и сопатниците Д.Р.(30) од с.Лешани, охридско, В.М.(29) и Б.Р.(27), и двајцата од Македонски Брод, биле пренесени во Комплекс […]

Повеќе

Охриѓанец тешко повреден откако паднал од мопед

На 17.09.2020 било пријавено дека на регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај населбата Рача, М.Б.(45) од Охрид, управувајќи мопед „кивеј“ паднал на коловозот. Во незгодата, возачот на мопедот се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во Општата болница Охрид. Извршен бил увид на местото на незгодата од увидна екипа од СВР Охрид, информираат од МВР. Please […]

Повеќе

Охриѓанец тешко повреден откако паднал од мотор

На 13.09.2020 година во 18.30 часот, на регионалниот пат Охрид-Св.Наум, кај населбата Рача, случена е сообраќајна незгода во која, Б.З.(53) од Охрид, управувајќи мопед марка „Ханг Лонг“ со охридски регистарски ознаки, изгубил контрола и паднал на коловозот, информира Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. – Во незгодата, со тешки телесни повреди се здобил возачот на […]

Повеќе

(ФОТО) На „Железничка“ повторно сообраќајна незгода

Вечерва на пресекот на улица „Железничка“ со улиците „Егејска“ и „Будва“ се случи сообраќајна незгода. Според информациите од очевидци на настанот, во незгодата учествувале патничко моторно возило и велосипедист, но нема тешко повредени. На истото ова место сообраќајна незгода се случи и пред еден месец, а во последните две – три години на оваа сообраќајница […]

Повеќе