Во вчерашната сообраќајка на стариот пат Охрид – Струга загина 17 годишен велосипедист

На 07.03.2021 во 11 часот во СВР Охрид, пријавено е дека на регионалниот пат Струга-Охрид, помеѓу селото Подмоље и Автокамот камп „Андон Дуков“, патничко моторно возило „Мерцедес“ со струшки регистарски ознаки, управувано од К.Р.(21) од Струга удрило во 17 годишен велосипедист од селото Ливада, струшко, соопшти Стефан Димоски портпарол на СВР . – Во незгодата, […]

Повеќе

Велосипедист загина во сообраќајка на стариот пат Охрид – Струга

Тешка сообраќајна незгода се случила денеска на стариот пат Охрид – Струга, во која како што неофицијално дознаваме загинал велосипедист. – Случена е сообраќајна незгода на стариот пат Охрид – Струга во близина на автобуска постојка помеѓу автомобил и велосипедист. Увид на местото на незгодата вршат полициски екипи, истакна портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. […]

Повеќе

Сообраќајка на патот Охрид-Кичево, повредени три лица

На 28.02.2021 во 13.30 часот, на магистралниот пат Охрид – Кичево, во близина на селото Песочани, општина Дебарца, патничко возило „шевролет“ со струшки регистарски ознаки, управувано од М.М.(78) од Струга, изгубило контрола и излетало од патот, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. – Во незгодата, возачот се здобил со тешки телесни повреди, додека со […]

Повеќе

25 годишник тешко повреден откако паднал од мопед

На 28.02.2021 во 13.30 часот во СВР Охрид пријавена е сообраќајна незгода на крстосница помеѓу улиците „Јане Сандански“ и „Димитар Влахов“ во Охрид, во која, Р.Р.(25) од селото Врбјани, општина Дебарца, управувајќи мопед „Априлија“, изгубил контрола и паднал на коловозот, соопшти портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. – Во незгодата, мотоциклистот се здобил со тешки […]

Повеќе

Брачен пар од Охрид, нападнат од тројца сограѓани по случена сообраќајка

На 19,02,2021 година во 02.30 часот, по случена сообраќајна незгода на булеварот „Туристичка“ во Охрид,  нарушен е јавниот ред и мир со физички напад извршен од И.Џ.(32), Љ.Р.(32) и Д.Р.(37), врз Ј.С.(44) и неговата сопруга Ј.С.(43), сите од Охрид, соопшти Стефан Димоски портпарол на СВР Охрид. – Против напаѓачите, СВР Охрид ќе поднесе соодветна пријава, […]

Повеќе

Автомобил излетал од патот Охрид – Кичево, повредени двајца млади охриѓани

На 08.01.2021 година во 20 часот, во близина на бензиска пумпа на магистралниот пат Охрид-Кичево, случена е сообраќајна незгода во која, патнички автомобил „БМВ“ со охридски регистарски ознаки, управувано од Е.П.(19) излетал од патот, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. – Притоа, со телесни повреди се здобиле сопатниците во автомобилот Е.П.(19) и Џ.Ј.(19), двајцата од […]

Повеќе

Во вчерашната сообраќајка на „7 ноември“ повредена 18-годишна девојка

На 03.01.2021 година во 18:15 часот на улицата „7 ноември“ во Охрид се случила сообраќајна незгода помеѓу патничките возила „Пежо“ со охридски регистарски ознаки, управувано од И.П.(20) од селото Злести, општина Дебарца и „Рено Клио“ со охридски регистарски ознаки, управувано од С.Г.(38) од Охрид, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. – По незгодата, А.Т.(18), […]

Повеќе

Сообраќајка на ул. „7 Ноември“, едно лице повредено

Вечерва пред околу еден час, на улицата „7 Ноември“ во Охрид, во близина на комплексот маркети, се случила тешка сообраќајна незгода. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски, ја потврдува незгодата и вели дека има повредено едно лице. – Лицето со возило на Итната медицинска помош е пренесено во специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Свети […]

Повеќе

(ФОТО) Велгоштанец излетал од коловозот и се здобил со повреди

Новогодишната ноќ, на подрачјето на СВР Охрид помина мирно и без евидентирани нарушувања на јавниот ред и мир. На 01.01.2021 година во 03:10 часот на улицата „Радојца Новичиќ“ во Охрид  З.А.(68) од селото Велгошти, управувајќи патничко возило „југо“, со охридски регистарски ознаки, изгубил контрола и излетал од коловозот, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. […]

Повеќе

Охриѓанец загина во сообраќајна незгода

На 27.12.2020 околу 14,30 часот на магистралниот пат Охрид– Кичево, кај село Врбјани, П.Н.(37) од Охрид, управувајќи патничко моторно возило „опел корса“ со кумановски регистарски ознаки излетал од патот, по што возачот починал на местото на настанот. Извршен е увид на местото на настанот. По наредба на Јавен обвинител телото на починатиот е дадено на обдукција, […]

Повеќе