Анкета: Спутник и Фајзер најпреферирани вакцини меѓу македонските граѓани

Фајзер и Спутник-В се најпреферирани вакцини меѓу испитаниците во анкетата на Институтот за Политички Истражувања од Скопје (ИПИС). Истражувањето е спроведено телефонски во периодот помеѓу 11 и 14 април 2021 на 1112 полнолетни испитаници на ниво на Република  Македонија. Од испитаниците 57,7 проценти се изјасниле дека ќе се имунизираат доколку имаат можност, 24,5 рекле дека […]

Повеќе

„Спутник“ најдобро ја спречува британската мутација, но ефикасноста и опаѓа кај јужноафриканската

Водечкиот научник од рускиот институт „Гамалеја“, што ја разви вакцината „Спутник“, Александар Гинтсбург, изјави дека таа вакцина е помалку ефикасна против јужноафриканската мутација на Ковид-19, но тоа намалување на ефикасноста е помало отколку кај другите вакцини. Кога станува збор за јужноафриканската варијанта, ефикасноста на антителата произведени од „Спутник“ се намалува, како што е случајот со […]

Повеќе

Руската вакцина „Спутник V“ стана втората во светот по бројот земји во која е одобрена

Руската вакцина против коронавирусот „Спутник V“ се искачи на второто место меѓу ваквите препарати според бројот на земјите во коишто ја одобриле, престигнувајќи ја вакцината на американско-германскиот тандем „Pfizer/BioNTech“, објави во петокот вечерта на својот официјален акаунт на Twitter, Рускиот фонд за директни инвестиции (РФПИ). Првото место во светот според бројот на државите кои ја […]

Повеќе

Руската вакцина „Спутник V“ фаворит во борбата против коронавирусот, тврди „Блумберг“

Првата вакцина против коронавирус во светот „Спутник V“ можеби е најзначајното научно достигнување во Русија од советскиот период, пишува агенцијата „Блумберг“. Руската вакцина „Спутник V“, спрема која Западот на почетокот беше скептичен, сега стана светски фаворит во борбата против пандемијата со коронавирусот, се вели на почетокот од текстот. Резултатите од третата фаза на клиничките испитувања на вакцината […]

Повеќе