ВМРО-ДПМНЕ Струга: Нека ни е честит 8 ми Ноември – Денот на ослободувањето на Струга!

Во далечната 1944 година на 8 ми Ноември силно одекнала веста за ослободувањето на Струга! Општинскиот комитет на ВМРО – ДПМНЕ, Струга по тој повод, упатува честитка до сите граѓани на град Струга. И секако длабок наклон за сите паднати борци за слобода на нашиот град! Овој ден нека е симбол на слободата и нека […]

Повеќе

Жителка на Лескоец била нападната во стан во Струга со остар предмет од стружанец

На 06.11.2020 година во 22:00 часот, во полициската станица во Струга, А.М.(42) од охридското село Лескоец, пријавила дека во стан на ул.„Вељко Влаховиќ“ во Струга била физички нападната од И.Ј.(41) од Струга, кој употребил и остар предмет, соопшти портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски, и додаде дека се работи на расчистување на случајот. Please follow […]

Повеќе

Охриѓанец нападнал стружанец во Струга

На 23.10.2020 година околу 15 часот, на улицата „Димитар Влахов“ во Струга, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад извршен од охриѓанец, врз 42-годишен стружанец, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. – ОВР Струга работи на целосно расветлување на настанот, по што, против нарушителот ќе поднесе соодветна пријава, додаде портпаролот на СВР […]

Повеќе

(ФОТО) Директорка на основно училиште во Струга наредила да се уништи Сонцето од Кутлеш

Денес сме сведоци на еден бесрамен вандализам во училиште во Струга! Имено, директорката на ООУ ,,Јосип Броз Тито”- Струга, Лидија Гогоска (кадар на СДСМ, се разбира) им дала наредба на служителите да го уништат македонскиот симбол – Сонцето од Кутлеш од спортското игралиште. Замислете, колку злоба и нечовечност треба да имате за да сторите вакво […]

Повеќе

Кандидатите за пратеници од Струга, ги запознаа стружани со проектите од програмата Обнова на Македонија

Денес на новото градско шеталиште, кај црквата ,,Св. Ѓорѓи”, ВМРО-ДПМНЕ Струга, постави штанд и на стружани им подели флаери ,,Обновата доаѓа”. Како што истакна Мирче Аџиоски, претседател на Општинскиот комитет и кандидат за пратеник разговарале за проектите и приоритетите за Струга и Република Македонија. – Она што особено ме радува, е фактот што граѓаните се […]

Повеќе

Антикорупциска бара Владата сама да ги урива дивоградбите во Охрид и Струга

Државната комисија за спречување на корупција ќе побара од Владата да ги преземе сите активности за ги одземе ингеренциите на Општина Охрид и Општина Струга, и таа да ги урива дивоградбите. Причината, според претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска, е премалата сума која Охрид во 2019 ја има одделено за ангажирање на фирма која треба да […]

Повеќе

Во време на полициски час без дозвола се движеле со едрилици низ Охридското езеро

Основното јавно обвинителство Струга до надлежниот суд поднесе предлози за издавање казнени налози против четири лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Двајца обвинети не ја почитувале Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија. […]

Повеќе

Во Струга заразена 20-годишна медицинска сестра која два пати придружувала болни до Битола

Во Струга со КОВИД -19 е заразена и 20-годишна медицинска сестра, која придружувала двајца болни до болницата во Битола. Дали е точно дека таа немала сооветна заштитна опрема, а и било кажано да оди со болните со автомобил и тоа 2 пати со двајца заразени, а бидејќи работела со договор на дело не се осмелила […]

Повеќе

Во Струга 3 нови случаи на заразени од Ковид-19, а почина и 65-годишна жена од Лабуништа

На Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје починаа 4 пациенти заболени од коронавирус: пациент од Куманово (52г), пациентка од Лабуништа-Струга (65г), пациентка од Челопек – Тетово (62г) и една пациентка од Штип (81г). Во Куманово дома почина уште еден пациент потврден на вирусот на возраст од 53 години. Во изминатите 24 часа, регистрирани […]

Повеќе

Аџиоски: Апелирам на помасовно тестирање во Струга, а доколку се процени и градот нека биде ставен под карантин, бидејќи важен е секој човечки живот

Во екот на пандемијата прогласена од СЗО, поради рапидното ширење на коронавирусот COVID 19, Струга е на пат да стане ново жариште во Република Македонија. Жално но вистинито, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Струга, Мирче Аџиоски, кој во овие тешки времиња, апелира за што помасовно тестирање во Струга и во селата каде што до сега […]

Повеќе