СЈО заминува во историјата

СЈО конечно заминува во историја. ГМО направијата, создадена за да ги испита криминалите во Заевите „бомби“, која во меѓувреме стана гола алатка на СДСМ во разнебитувањето на Македонија и клучен играч во промената на името на државата, го тера својот последен работен ден. Што направи СЈО во изминатите години на постоење? Потроши десетици милиони евра, […]

Повеќе

(АУДИО) Новата аудио „бомба“ ги разнесе Заев и мафијата на власт: Договорено е паѓаат случаите, Катица знае, Врховен суд ќе донесе одлука, без Заев не може

Зоран Заев како премиер директно влијаел врз работатата и одлуките на Специјалното јавно обвинителство и Врховниот суд, ова го покажува „бомбата“ која денеска беше пуштена од страна на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. На новата аудио бомба се слуша гласот на Зоран Заев како самиот објаснува дека целосно оркестрира со одлуките […]

Повеќе

Како што се колнеше во жицата така се колнеше и во Катицата: Таа е институција, стојам зад неа како личност

Денешното сведочење на обвинителката Лиле Стефанова од СЈО во случајот „Рекет“ несоменено нè навраќа една година наназад да се потсетиме и да се запрашаме што се случи со капацитетот на специјалната, кој за тогашниот премиер беше неосвоива тврдина, пишува Република.  Не се откажувам од Јанева, зашто таа е капацитет, ќе му рече Заев на Мицкоски […]

Повеќе

Јаневи едни од најбогатите во Македонија: Откако ги обезбедила роднините, Јанева ги богатела другарите на синот

Катица Јанева, под заштита на Зоран Заев, била дел од милионска рекет шема, но и го злоупотребувала буџетот на СЈО за плаќање на роднини и пријатели. Катица Јанева и нејзините блиски може да се вбројат меѓу најбогатите во Македонија, преку соопштение до јавноста соопштува ВМРО-ДПМНЕ. – Октоподот на Заеви пуштил пипци низ целото општество, а дел […]

Повеќе

Во СЈО дневно се мезеле 9 кг лешници, бадеми и фстаци или 36 кг кикирики

Анализата на дел од трошоците направени од СЈО за набавка на апетисани покажува дека специјалните обвинители и другиот персонал во СЈО биле на протеински терапија со користење на храна богата со белковини. Според податоците, за само 26 месеци во период од 2017 до 2019 година СЈО набавил апетисани во вредност од околу 50 илјади евра. Ако оваа сума […]

Повеќе

Во СЈО се делело, не се штедело: Првиот човек на Алфите зел 38.000, на Финансиската полиција 26.000, а ќерката на Есад Рахиќ 14.000 евра

Специјалното јавно обвинителство делело милионски суми на луѓе во обвинителството, но и на луѓе блиски до него. Откако на страната „Отворени финансии“ беа објавени податоци за тоа кој и колку пари „цицал“ од СЈО се разбуди и Јавното обвинителство кое најави дека ќе испитува кога и како биле потрошени десетиците милиони евра во Специјалното јавно […]

Повеќе

Апасиев: Погребот на СЈО е погреб на власта

Од креатор на Специјалното јавно обвинителство до негов погубувач – премиерот Зоран Заев кој пред 4 години беше силен поборник за формирањето на оваа институција, прв и сврте грб на Катица Јанева. За професорот по право, Димитар Апасиев, погребот на Специјалното јавно обвинителство ќе биде и крај за владејачката СДСМ. Апасиев е дециден – извршителите […]

Повеќе

Ла верита: Притвор од 30 дена за шефицата на СЈО, вмешана во коруптивен скандал кој може да ја собори социјалистичката влада

Аферата „Рекет“ и денеска осамна на насловната страница на италијанскиот весник „Ла верита“. Текстовите што ги објавуваше новинарот на „Ла верита“ Ларис Гајзер за овој случај, документацијата и видеата коишто докажуваат постоење на длабока корупција во македонскиот политичко-судски систем, како и криминална злоупотреба на државата, предводена од премиерот Заев, на штета на граѓаните и политичките […]

Повеќе

(ВИДЕО) ТРЕТО ПРОДОЛЖЕНИЕ: Катица му потврдува на Камчев дека Лиле ја држи под контрола, Боки 13 открива дека е вмешан и Заев

Италијанскиот весник „Ла Верита“ денеска објави уште едно видео кое е трето во низа од случајот Рекет во кој Боки 13 изнуди 1,5 милиони евра од Орце Камчев. Во ова трето видео Боки 13 и Катица Јанева го убедуваат Орце Камчев дека ќе биде ослободен и дека Лиле Стефанова ја има под своја контрола. Италијанскиот […]

Повеќе

Сведоштва: Како течел рекетот на Боки 13

Порталот МКД.мк според сведоштва на лица објавува како течел рекетот на Бојан Јовановски, менаџерот на телевизијата „1ТВ“. На списокот на рекетирани имало триесетина бизнисмени. Јовановски, понекогаш заедно со Лазар Јанев, синот на специјалната обвинителка Катица Јанева, одел на состанок кај бизнисмени или нивни блиски или кај нивните бранители. Изборот главно бил кај бизнисмени чии имиња веќе се присутни […]

Повеќе