„ОХРИД ОПЕН 2020“ се откажува поради ситуацијата со Ковид-19

Таеквон-до клубот „ХВА РАНГ ИТФ“ Лескоец-Охрид, го откажува меѓународниот Таеквон-до ИТФ турнир „ОХРИД ОПЕН 2020“,  кој требаше да се одржи на 20 јуни 2020, во СРЦ „Билјанини извори“, под покровителство на генералниот спонзор ПН МЕТАЛ и општина Охрид.          Претседателот на Македонската ИТФ и претседател на Таеквон-до клубот „ХВА РАНГ ИТФ“ Лескоец –Охрид, Марјанчо Лазаревски носител […]

Повеќе

Со освоени 127 медали, ХВА РАНГ ИТФ ја заокружува најуспешната година

За Таеквондо клубот „ХВА РАНГ ИТФ“ од Лескоец, 2019 година е повеќе од успешна. Со освоени 127 медали од кои 31 златен, 40 сребрени и 56 бронзени медали, оваа година е најуспешна вели тренерот на клубот и прв човек на македонската ИТФ федерација, Марјанчо Лазаревски. – Годинава освоивме 127 медали со што ги срушивме рекордите […]

Повеќе

Таеквон-до клубот „ХВА РАНГ ИТФ“ Лескоец – Охрид со 8 медали од „Перник Опен 2019“ – Бугарија

Викендов во Перник соседна Бугарија се одржа Меѓународен Таеквон-до ИТФ натпревар – дисциплина спаринг до 18 години, на кој учество зеде и нашиот најдобар клуб, Таеквон-до клубот „ХВА РАНГ ИТФ“ Лескоец-Охрид. Тие на овој натпревар настапија со 10 натпреварувачи од кои 8 се закитија со медали, и тоа 1 златен, 2 сребрени и 5 бронзени […]

Повеќе

Теквондистите од „ХВА РАНГ ИТФ“ Лескоец-Охрид, викендов на меѓународен турнир во Бугарија

Таеквон-до „ХВА РАНГ ИТФ“ Лескоец-Охрид викендов ќе земе учество на меѓународен Таеквон-до ИТФ турнир до 18 години, кој ќе се одржи во Перник соседна Бугарија. -На овој турнир ќе настапиме со 10 натпреварувачи, половина дебитанти половина редовни натпреварувачи, кои за противници ќе ги имаат репрезентативците на Бугарија, кои воедно ќе им се одличен тест за […]

Повеќе

5 медаљи за теквондистите од „ХВА РАНГ ИТФ” Лескоец-Охрид

Викендов во Плевен соседна Бугарија се одржа Меѓународен Таеквон-до ИТФ натпревар, дисциплина спаринг само за деца до 14 години, на кој учество зеде и нашиот најдобар клуб Таеквон-до клубот „ХВА РАНГ ИТФ” Лескоец-Охрид. На овој натпревар настапија со 6 натпреварувачи, од кој 5 се закитија со медали, и тоа со 1 златен, 2 сребрени и […]

Повеќе

Таеквон-до “ХВА РАНГ ИТФ” Лескоец-Охрид, викендов ја започнува есенската натпреварувачка сезона во Плевен – Бугарија

Таеквон-до “ХВА РАНГ ИТФ” Лескоец-Охрид, викендов ќе земе учество на меѓународен Таеквон-до ИТФ турнир за деца до 14 години на 05.10 2019 год, кој ќе се одржи во Плевен соседна Бугарија. – На овој турнир ќе настапиме со 6 натпреварувачи, овој натпревар е одличен за започнување на есенската натпреварувачка сезона, посебно што е само за […]

Повеќе

Атрактивно деби на охридските теквондисти Велковски и Димитриевиќ на Светското првенство во Бугарија

На Светското Таеквон-до ИТФ првенство кое се одржа од 24-30 август 2019 во Пловдив, соседна Бугарија под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски светски вицешампион Прага’96, носител на црн појас V дан, Македонската ИТФ настапи со двајца натпреварувачи, Давид Велковски и Божидар Димитриевиќ, двајцата членови на Таеквон-до клубот “ХВА РАНГ ИТФ” Лескоец –Охрид. – Давид Велковски […]

Повеќе