Сакајќи да си направи самопромоција, Грданоски направи антикампања за Охрид и отиде контра неговиот шеф Зоран Заев

Грданоски со ефтиниот пиар погоди точно во центар, Охрид ја живее најлошата летна сезона. Имено директорот на ЈП Охридски комуналец, сакајќи преку сликите за ѓубрето во Охрид да ја оправда неговата работа, а воедно да си направи и лична промоција пред кадровските решенија кои следат во неговата матична партија, несвесно ја откри вистината…Оваа туристичка сезона […]

Повеќе

(ФОТО) Тешки опинци те газат Охриде! Годинава вандализмот, нехигиената и некултурата на туристите го достигна врвот

Охрид за Илинден преполн со туристи, но и со ѓубре. На социјалните мрежи утрово беа објавени фотографии на кои се гледа дека Охрид тоне во смет.  Слично било и претходно. Но, се чини годинава вандализмот, нехигиената и некултурата од страна на туристите го достигна врвот. Коментарите на граѓаните се доволен доказ што му се случува […]

Повеќе

„Виз ер“ на 2 јули ќе ги донесе првите странски туристи на охридскиот аеродорм

Со лет со кој ќе допатуваат туристи од Холандија и Полска, „Виз Ер“ в четврток на 2 јули, ќе го отвори аеродромот во Охрид „Свети Апостол Павле“, соопшти генералниот директор на ТАВ – Македонија, Алпер Ерсој. Протоколите се подготвени и се по сите светски стандарди, а патниците мора да дојдат три часа пред летот бидејќи […]

Повеќе

Пад од речиси 100 отсто на бројот на туристи во април

Тоа е месец во кој веќе беше почната пандемијата со корона и според објавените податоци на Државниот завод за статистика забележан пад на странските туристи од 99,7 отсто. Според објавените податоците бројот на туристите изнесува 741, со остварени 4690 ноќевањата, што споредено со бројот на туристите во април 2020 година, во однос на април 2019 […]

Повеќе

Климент Наумов: Своите туристи сѐ уште ги поздравувам со „добредојдовте во Македонија“

Душата на Македонија е продадена, мнозинството Македонци би сакале да добиеме членство во Европската унија. Отворениот пазар ќе биде добар за развојот економијата, а со тоа и туризмот ќе расте. Но, луѓето се прашуваат дали вредеше сѐ што се случи во изминатиов период, вели Климент Наумов, туристички водич од Охрид и докторант на факултетот за […]

Повеќе

(ФОТО) Охрид полн со туристи, но и со глутници бездомни кучиња – Власта нема решение

Главниот туристички центар окупиран од кучиња скитници.  Десетина кучиња постојано лаат и ги вознемируваат охриѓани и туристите. Граѓаните се жалат на глутниците, кои ги има речиси насекаде на Градскиот плоштад, по чаршијата, парковите и улиците. Општинските власти и покрај најавите за жал не најдоа сериозно решение за овој проблем.  ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

(ФОТО) Главната туристички сезона на прагот, а локалната сѐ уште без решение на проблемот со бездомните кучиња

И покрај последните најави на директорот на ЈП „Охридски комуналец“, Љупчо Грданоски дека проблемот со бездомните кучиња ќе биде решен наскоро, сепак тој и понатаму е присутен. На прагот на главната туристичка сезона бројот на бездомни кучиња во Охрид е зголемен. Тие се редовен пратител на групите туристи кои го посетуваат нашиот град. ОХРИД 24 […]

Повеќе

(ФОТО) Каков пречек им нуди Охрид на туристите ?

Најголемиот туристички центар во Македонија, Охрид, на туристите им нуди пречек со казни. Имено нашата редакција вечерва регистрираше како на два автомобили со странски регистарски таблици им беа поставени шепи од страна на вработените на паркинзите во Охрид. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе