Пожар во угостителски објект во Пештани

На 11.10.2020 година во 02.15 часот во СВР Охрид пријавен е пожар во угостителски објект во охридската населба Пештани, сопственост на А.П.(39) од истото село, при што биле оштетени повеќе електрични уреди, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. – Пожарот е изгаснат од Територијалната противпожарна единица од Охрид, а по извршениот увид во присуство […]

Повеќе

Тепачка пред угостителски објект на ул. „Железничка“ во Охрид

На 04.09.2020 во 11.05 часот во СВР Охрид било пријавено дека во угостителски објект на ул. „Железничка“ бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу 42-годишен жител на с.Лактиње- Дебрца и 57-годишен охриѓанец од една страна и 39-годишен охриѓанец и 34-годишен охриѓанец од друга страна. Потоа жителот на Лактиње нападнал полициски службеници, кои […]

Повеќе

Угостителски објект во Охрид затворен поради непочитување на мерките

Во текот на изминатото деноноќие (23/24.03) во врска со забраната за движење во периодот од 21,00 до 05,00 часот, на целата територија на земјава, евидентирано е дека забраната не ја почитувале 133 лица, најмногу во Скопје (44), при што биле приведени 26 лица, против 33 лица ќе бидат поднесени соодветни кривични пријави, за тројца – […]

Повеќе

Лажно се претставил како директор на туристичка агенција и извршил измама во два угостителски објекти во Охрид

На 09.02.2020 година, во СВР Охрид, пријавен  е случај кога едно лице, лажно претставувајќи се дека е директор на туристичка агенција, во два угостителски објекти во Охрид, сторил измама поврзана со поголема група туристи.. Сличен случај, на 18.01.2020 година, во полициската станица Дебар, пријавил и сопственик на ресторан во Дебар, а на 16.01.2020 стопанственик од истиот град, пријавил […]

Повеќе

Тепачка пред угостителски објект на улица „Железничка“

На 02.01.2020 околу 04.00 часот, во СВР Охрид пријавено е дека во угостителски објект на улица „Железничка“ во Охрид бил нарушен јавниот ред и мир со физички  напад извршен од 35-годишен жител од охридското село Велгошти врз 22-годишен жител од селото Драслајца, струшко. Напаѓачот  е повикан во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде […]

Повеќе