Кривична за жител на Радолишта кој изведувал незаконски градежни работи во заштитен појас на Охридското езеро

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „узурпација на недвижности” и ,,оштетување или уништување на добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости“, полициската станица од Струга против Б.К.(51) од струшкото село Радолишта поднесе кривична пријава. Пријавениот, во текот на август минатата година, узурпирал катарстарска парцела помеѓу Кајакарски клуб и Извидничкот […]

Повеќе

(ВИДЕО)Во моментов се случува окупација и узурпација на брегот на Охридското Езеро, а власта премолчува и не презема ништо

Во моментов се случува окупација и узурпација на брегот на Охридското Езеро, а власта премолчува и не презема ништо, ова денеска преку прес-конференција го потенцира Маја Славева од ВМРО-ДПМНЕ. -Палењето на трската на најразлични локации на брегот на езерото јасно ја покажува неодговорноста и негрижата на природното богатство и Охридското Езеро како македонски бисер, од […]

Повеќе

Жител на Џепиште узурпирал имот на МПЦ и изградил викендица

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,узурпација на недвижности“ и ,,бесправно градење“, полициската станица од Дебар, поднесе кривична пријава против М.Б.(65) од дебарското село Џепиште. Пријавениот, извршил узурпација на две катарстарски парцели, првата во месноста „Манастирец“, покрај брегот на Дебарското езеро во сопственост на манастирот „Св Арахангел Гаврил“ а втората во сопственост […]

Повеќе