Во време на КОВИД-19 криза, локалната власт на СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески, ги оставаат граѓаните без вода

Локалната самоуправа предводена од СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески во време на КОВИД-19 криза граѓаните ги остава без вода, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид и посочуваат дека власта повеќе од еден месец ги остава секојдневно граѓаните без вода поради дефектите на улицата „Абас Емин“ и другите краци од улиците кои ја сечат. Исто така не […]

Повеќе

Жителите на „Абас Емин“ останаа и без вода

Освен што газат кал, жителите на „Абас Емин“ од синоќа останаа и без вода. Причина за тоа е дефект на водоводната мрежа, односно пукање на цевка. Поради тоа без водоснабдување со корисниците на потегот од пресекот со улицата „Охридска Бригада“ до пресекот со улицата „Крали Марко“. Жителите се револтирани од односот на локалната власт и […]

Повеќе

(ФОТО) На „Абас Емин“ поставен нужник

Улицата „Абас Емин“ со сликите од претходните денови не врати и не потсети на едни дамнешни времиња. Откако деновиве јавноста беше сведок на улица со кал и прашина, и улица која наликуваше на улиците од пред 100 па и повеќе години, денеска до нашата редакција пристигнаа нови фотографии кои го потврдуваат тоа. Имено граѓани кои […]

Повеќе

Донев до локалната власт за „Абас Емин“: Вашата самобендисаност ќе ви пресуди, но за жал до тогаш ќе трпат граѓаните

Реконструкцијата на „Абас Емин“ и проблемите кои ја пратат вчера ги зовреа социјалните мрежи. Се објавуваа слики од граѓани како газат кал и се бараше одговорност од градоначалникот Константин Георгиески. Со коментар на оваа тема се огласи и првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ Охрид, Сашо Донев. „После првиот дожд за жал се оствари тоа што го […]

Повеќе

(ФОТО) „Абас Емин“ ги „зовре“ социјалните мрежи, граѓаните револтирани со бурни реакции

Дождот кој деновиве врнеше во Охрид предизвика проблеми на улицата „Абас Емин“, чија реконструкција веќе трае повеќе од пет месеци. Граѓаните бурно реагираат и својот револт го изразуваат на социјалните мрежи. Некои велат дека улицата наликува како од минато време и фалат уште кочии, други велат дека со ова локалната власт демонстрира неспособност и го […]

Повеќе