Бочварски за Охрид и УНЕСКО: Ако веќе граѓаните го гласале градоначалникот, треба да работи и да ги решава проблемите

Доколку некој нема волја да работи и да ги решава проблемите кои му се дадени во ингеренции од граѓаните на непосредни избори тогаш ќе ги преземеме сите чекори со цел статусот на Охридскиот регион во УНЕСКО да не биде загрозен, рече вчера министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, во одговор на новинарско прашање за нацрт-извештајот на УНЕСКО […]

Повеќе

Општина Охрид за извештајот на УНЕСКО: Во 18 месеци направивме значајни чекори, ги тргнавме билбордите и палмите

Општина Охрид изминатите 18 месеци направила значајни чекори за зачувување на статусот на светско природно и културно наследство на Охридскиот регион. Во реакцијата од Општината на објавениот извештај од Реактивната мониторинг мисија на УНЕСКО за 2020 година, во која се посочува дека Охрид и Охридското Езеро ги исполниле критериумите за бидат поместени на Листата светски […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Зошто Георгиески молчи и не одговара дали е дивоградба спратот изграден на кровот од зградата? Дали Георгиески прикрива дека овој скандал води до актуелна советничка во Советот на општина Охрид од владејачкото мнозинство?

Од справувањето со дивоградбите остана само евтин театар на власта предводена од СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески. За жал воопшто нема искрени намери за справување со нелегалните градби, и по сите најави за конечно функционирање на правото, рече на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Охрид, Перчо Божиновски. – Во најпоследниот скандал кровот на зграда во близина […]

Повеќе

(ФОТО) Тажни слики од Охрид: Неспособност и башибозук на СДСМ

Како тргнале СДСМ тешко дека ќе го задржат статусот на Охрид во УНЕСКО.. Градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски презентира тотална пасивност и незаинтересираност за состојбата во која се наоѓа општината. Во сред туристичка сезона купови на градежен шут со месеци стои покрај самото езеро. Некогашната градска плажа СДСМ ја претвори во градска депонија. Константин Георгиевски […]

Повеќе

Дурловски: Ќе направиме се Охрид да не го изгуби статусот на град заштитен од УНЕСКО

За приоритетите во Петтaта изборна единица, носителот на листата на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Дурловски, во гостување на вестите на Сител телевизија, посочи дека најзначајни се инфраструктурните проекти, системските решенија во образованието, здравството и најголем акцент на младите, како и Охрид да не го изгуби статусот од УНЕСКО. На прашањето за дивоградбите во Охрид, Дурловски изјави дека […]

Повеќе

Дурловски: Културното наследство на Охрид во УНЕСКО, приоритет на ВМРО-ДПМНЕ

Игор Дурловски, носител на изборната единица 5 во своето обраќање посочи дека мал број на држави во светот ја имаат привилегијата да поседуваат непроценливо богатство како охридскиот регион кој статусот на светско наследство го има стекнато и како природна и како културна вредност. Задржувањето на статусот на светско наследство на листата на УНЕСКО мора да […]

Повеќе

ОХРИД SOS до Константин Георгиески, Адеми и Спасовски: Секој ден само испливуваат еклатантните примери на вашата неспособност и корумпираност

Дека сè беше една голема претстава, дека се само големи лицемери и глумци, дека Општина Охрид и Влада на Република Северна Македонија ја лажат и светската организација и домашната јавност, покажува и оваа обратна акција, на враќање во претходна состојба на платформата во Канео. Привремено демонтирана, пред новата летна сезона, полека се подготвува инфраструктурата за нови потенцијални гости. Бидејќи […]

Повеќе

(ВИДЕО) Лицемерието на еден градоначалник: Прво броеше секунди до уривањето на дивоградбите, па бараше совет од Рама, а сега не можел да ги урива затоа што се плашел некој да не го убие

Прво велеше часови се во прашање кога ќе се уриваат дивоградбите, па броеше секунди, прикажувајќи се како спасител на Охрид. Потоа се откажа од броењето па бараше совет од премиерот на Албанија Еди Рама, како да се справи со дивоградбите во заштитениот појас на Охридското Езерото. А најново од охридскиот градоначалник е дека не можел […]

Повеќе

Обидот на градоначалникот Георгиески за манипулативно вметнување на точката за продолжување на мораториумот не помина на дневен ред во Советот

Дали градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, свесно проба да го изманипулира Советот на општина Охрид, но и охридската јавност, дополнувајќи го дневниот ред на вчерашната седница со точката за продолжување на мораториумот, на само два часа пред почетокот на седницата, кршејќи ги сите правила и прописи. На оваа реагираа од опозицијата. Советничката Гордана Коњаноска нагласи […]

Повеќе

Зошто Георгиески крие што разговарале со претставниците на УНЕСКО?

Власта на СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески не успеаја да се справат со препораките од УНЕСКО за Охрид и уривањето на дивоградбите, рече на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Перчо Божиновски. Тој запраша зошто Георгиески молчи откако заврши рокот на УНЕСКО за спроведување на активностите? – Граѓаните очекуваат да бидат информирани од Георгиески што им […]

Повеќе