Какво време не очекува за викендот?

За денеска синоптичарите најавуваат сончево и ведро време со мала до умерена локална облачност. Веќе од попладне ќе почне да дува умерен, а вдолж Повардарието и засилен северен ветер по што во текот на ноќта облачноста од север ќе се зголемува. Под влијание на продор на студена воздушна маса во сабота ќе дува силен северен ветер, […]

Повеќе

Какво време не очекува за продолжениот викенд?

Во петок за време на неработниот ден ќе биде претежно сончево, по одделни котлини со утринска магла. Во сабота облачноста ќе се зголеми, а од недела ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет. Поради облачноста, утринските температури ќе бидат во пораст, а дневните ќе опаднат за 3-5 степени. Please […]

Повеќе

Пред нас е сончев ден

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност која во текот на денот ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец, во западните делови повремено ќе засилува. Минималната температура ќе биде во интервал од 6 до 12, а максималната ќе достигне од 17 до 24 степени. Следува период на стабилно […]

Повеќе

До четврток дождливо и ветровито, од петок стабилизирање на времето и пораст на температурите

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Ќе дува умерен, во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 19, а максималната ќе достигне од 22 до 30 степени […]

Повеќе

УХМР со вонредна прогноза, најавува поројни дождови

УХМР за денеска најавува сончево време со мала до умерена облачност. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, а локално и во форма на невреме со грмежи, засилен ветер и појава на град. За утре УХМР најавува променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава […]

Повеќе

УХМР: Ни доаѓа период со доста високи температури

Времето денеска ќе биде сончево и топло, во северните делови со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а особено во западните делови повремено засилен ветер од западен правец. Во среда ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Во четврток времето ќе биде сончево и многу топло со […]

Повеќе

(ФОТО) Следува период на стабилно и потопло време

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од северозападен правец, поизразен во источните делови. Следува период на стабилно време, освен во недела кога ќе има услови за попладневна локална нестабилност со краткотраен дожд. Дневните температури ќе бидат во пораст. Please follow and like us:

Повеќе

За првомајскиот викенд сонце и повремен дожд

Времето на 1 Мај ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладнето ќе има услови за појава на краткотраен дожд. Минималната температура ќе се движи од пет до 13, а максималната температура од 20 до 26 степени. Како што соопшти УХМР, до крајот на викендот ќе биде променливо облачно и топло со сончеви периоди. […]

Повеќе

(ФОТО) Викендов сончево и топло, следната недела промена на времето

Суво и топло време најавуваат синоптичарите за викендот. Утринските температури ќе бидат над нулата, а дневните ќе достигнат до 25 степени. Утре, минималните температури ќе се движат од 1 до 7 степени, а дневните од 14 до 24 степени. Во недела ќе има пораст и на утринските и на дневните температури. Веќе од почетокот на […]

Повеќе

(ФОТО) И денеска дожд, сонце за викендот

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд со слаб до умерен интензитет, особено претпладне. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Од утре ќе настапи стабилизирање на времето со пораст на дневните температури. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе