„Храбро срце“: Нашето барање 4 месеци е заглавено во ФЗО, бараме под итно да биде разгледано

Здружението „Храбро срце“ преку допис до медиумите информира дека заклучно со денеска се извршени сите т.н. HLA типизации на пациентите за компатибилноста на евентуалниот орган што ќе се добие во иднина и тоа на терет на ФЗО. – Министерството за здравство и националниот координатор за трансплантација д-р Маја Мојсова во соработка со болничките координатори во […]

Повеќе

Четири месеци по смртта на охриѓанката Јана Арсовска, Вишиот управен суд пресуди во нејзина полза!

Охриѓанката Јана Арсовска која после долгата битка со тешката болест, но воедно и со македонскиот здравствен систем, почина на 12 Декември 2019 година, постхумно после четири месеци ја доби битката со Фондот за здравствено осигурување, објави нејзиното семејство на Фејсбук. Вишиот управен суд ја отфрли жалбата на ФЗО на одлуката на Управниот суд и на […]

Повеќе

Охриѓанката Јана Арсовска со години се бори со ракот, а ФЗО и Управниот суд никако не ѝ помагаат да ја победи болеста

Триесет и тригодишната охриѓанка Јана Арсовска боледува од адултен неуробластом, опасен малиген тумор, од кој заболува само еден во десет милиони. Се работи за агресивен канцер, кој после година дена повторно ѝ се врати. Јана поминала две трансплантации на матични клетки, многу хемотерапии, зрачења, но болеста се уште не поминува. Деновиве се навршува една година од втората трансплантација, […]

Повеќе