Охриѓанец иако имал решение за изолација, излегол од својот дом и натепал помлад сограѓанец

На 08.07.2020 година околу 11.30 часот, на булеварот „Туристичка“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад извршен од 33-годишен охриѓанец врз 23-годишен охриѓанец. – Напаѓачот, иако имал решение од Државниот здравствен инспекторат за одредена мерка „изолација“, го напуштил својот дом и управувал патнички автомобил по булеварот „Туристичка“ со кој му го блокирал […]

Повеќе

Тепачка на кеј „Македонија“ во Охрид

На 06.07.2020 година во 01,35 часот, пред угостителски објект лоциран на кеј „Македонија“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад извршен Р.П.(47)  врз С.М.К.(39), двајцата од Скопје, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски и додава дека против напаѓачот, СВР Охрид ќе поднесе соодветна пријава. Please follow and like us:

Повеќе

Охриѓанка физички нападната од нејзиниот сопруг: И упатил закани по животот

На 23.06.2020 година во СВР Охрид, 32-годишна жена од Охрид, пријави дека на 22.06.2020 околу 23 часот во семејниот дом, била физички нападната од нејзиниот 37-годишен сопруг од Скопје, информира Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. – Тој, според пријавеното, на сопругата и на членови од нејзиното семејство, им упатувал закани по нивниот живот. По […]

Повеќе

Вербална расправија помеѓу соседи на улица „Радојца Новичиќ“ во Охрид, прераснала во тепачка

На 03.06.2020 година во 22.05 часот, на улицата „Радојца Новичиќ“ во Охрид, В.К.(36) започнал вербална расправија со неговите соседи  З.Г.(34) и М.Г.(32), сите од Охрид и во нивното дворно место, со работен алат, физички ги нападнал, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. – Тој, притоа извршил оштетување на повеќе предмети по што, З.Г. и […]

Повеќе

Тепачка и на кеј „Македонија“ во Охрид

На 23.05.2020 година во 15.20 часот, на кеј „Македонија“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад извршен од Г.П. врз Љ.Д.(59), двајцата од Охрид, истакна портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски и додаде дека против напаѓачот, СВР Охрид ќе поднесе соодветна пријава. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

Пијан охриѓанец нападнал двајца сограѓани

На 23.05.2020 година во 20 часот, во СВР Охрид приведен и лишен од слобода е М.Т.(61) од Охрид. Тој, околу 18.30 часот, на улицата „Абас Емин“ , во   алкохолизирана состојба го нарушил јавниот ред и мир, а потоа извршил  физички напад врз Ж.Р. и  С.Т. од Охрид, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. – Против […]

Повеќе

Охриѓанец нападнал вработен на паркинг

На 19.05.2020 година во 10 часот и 20 минути, на кеј „Македонија“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад извршен од Т.Љ. од Охрид врз М.М.(47) , вработен во Јавното претпријатие „Билјанини извори“ кое стопанисува со паркинг просторот во градот, информира Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. – Се преземаат мерки […]

Повеќе

Охриѓанец физички нападнал скопјанка во Велес, а потоа тој бил нападнат од скопјанец

На 15.05.2020 во 09.45 часот во СВР Велес било пријавено дека на терасата од ресторан на винарија, по претходна вербална расправија, Н.Д.(36) од Охрид физички ја нападнал А.Ј.(37) од Скопје. По кратко време било пријавено дека по претходна вербална расправија, М.Т.(46) од Скопје физички го нападнал Н.Д. По целосно документирање на случајот, ќе следи соодветен […]

Повеќе

Синоќа на подрачјето на СВР Охрид регистрирани неколку нарушувања на јавниот ред и мир

Во текот на изминатото деноноќие (27/28.04.2020 година), за време на спроведувањето на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19, според статистичките податоци на МВР, три лица во Струга кои не ја почитувале забраната за движење, околу 21 часот, извршиле физички напад врз жител од струшкото село Мислешево. Се преземаат […]

Повеќе

Охриѓанец и србин се степале во викендица на булевар Железничка во Охрид

Безбедносната состојба на подрачјето на СВР Охрид е стабилна. Изминатово деноноќие, во периодот од 07 часот на 14.04. до 07 часот на 15.04.2020 година, едно лице во Охрид  не ја почитувало забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19. Тој е  приведен и […]

Повеќе