Мицкоски: Тодоров избега како последна кукавица од ВМРО-ДПМНЕ во 2017-та година и реши да одработува за Заев

Тоа беше обид на СДСМ и на Зоран Заев и на Оливер Спасовски сега претпоставувам дека имаат скапо платени луѓе кои што работат на нивните односи со јавноста, и велат сега ајде да го лепиме Сашо Мијалков до Христијан. И на тој начин ќе ја санираме дел од штетата, потоа тука има заробеници од типот […]

Повеќе

Мицкоски: Сериозно работиме на широка платформа за борба против корупција, мора криминалците да одат во затвор

Ние треба да се потпреме на применливото кривично право. Треба да најдеме начин, со помош на веќе функционални правни системи во светот да имаме независни обвинители и независни судии. Не можеме ние да имаме независен судски систем во кој што обвинители и судии коленичат пред кабинет на премиер, a тој јавно да признава на отворена […]

Повеќе

Мицкоски: Мијалков го пуштиле да си замине до Белград, па потоа под притисок на јавноста Заев прави договор да се врати назад, тој е директен соучесник

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во своето гостување во Радио Лидер зборуваше за целиот случај поврзан со Сашо Мијалков, при што посочи дека власта го пуштила Мијалков да избега во Белград и потоа под притисок на власта Мијалков се враќа во Македонија. Тоа е дел од овој театар, од овој циркус кој што ние го […]

Повеќе

Мицкоски: Бегството беше договорено – време е за техничка влада!

Правда во Македонија нема затоа што си имаме работа со мафија. Вака лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја започна денешната прес-конференција по вчерашното бегство на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков. – Денеска криминалците и властите се едно, нема разлика. Кој одговараше досега за криминал? Никој. Тоа е така затоа што мафијата има своја држава. […]

Повеќе

Мицкоски за т.н иницијатори: Епа Заев со здравје да си ги носиш

Владата се ниша и е на стаклени нозе. Владата и Заев ќе падне и мора да падне! За бадијала се и гумите за спасување што му ги фрлаат, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој му посака среќа на Заев со т.н иницијатори. – Барем во изминативе месеци му ги видовме сите адути и […]

Повеќе

Фирмата на братот на Љупчо Николовски, во 2019 имала раст на профитот од 2.100 отсто

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во изјава за медиумите кажа дека многу нелогичности се случуваат во борбата со корупцијата и затоа се случуваат огласи за ликовни уметници во здравство и раст на приходи од 2.100 отсто на фирма на братот на првиот човек за борба со корупцијата Љупчо Николовски. Мицкоски истакна дека фирмата на братот […]

Повеќе

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ го поддржува Мицкоски: Со заедничко дејствување да ја поразиме актуелната власт

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение истакна дека му дава полна поддршка на раководството на партијата и на претседателот Христијан Мицкоски. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, како избрани претставници на граѓаните во Законодавниот дом, како примарна цел ја имаме работата во интерес на народот за подобра економија, подобро здравство, поголема правна сигурност, преку разобличување на актуелната власт […]

Повеќе

Како изгледа подрачното одделение на МОН и просветниот инспекторат во Струга?

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на својот профил на Фејсбук објавува фотографии за тоа како изгледа подрачното одделение на Министерството за образование и наука и просветниот инспекторат во Струга. „Ние сме сериозна земја, имаме пари, ќе си платиме…” – Зоран Заев, 18.01.2021Погледнете како изгледа подрачното одделение на МОН и Просветниот инспекторат во Струга“, пишува Мицкоски. […]

Повеќе

СДСМ глув за критики, гласен за попис по договор меѓу Заев и Ахмети: Ќе го платиме ли скапо пребројувањето на сила?

Објавата на поранешниот премиер Никола Груевски на Фејсбук каде тој го искажува својот став за пописот ги запали страстите на „Бихаќка“ и веднаш почнаа да бараат дежурни виновници за начинот на кој планираат да се спроведе попишувањето. За СДСМ, секој кој ќе укаже дека начинот на кој планираат да го спроведат пописот е против попишување […]

Повеќе

Мицкоски: Ако европските бирократи продолжат да стојат на страна и покрај хегемонистичките и големодржавни идеи на Бугарија и не ги почитуваат нашите заложби за ЕУ, тогаш заклучувам дека не споделуваме исти вредности

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вчерашното интервју на МТВ говорејќи за односите Македонија-Бугарија и нашето пристапување во ЕУ со јасна порака до сите инволвирани. – Ако европските бирократи продолжат да стојат на страна и покрај хегемонистичките и големодржавни идеи на Бугарија и не ги почитуваат нашите заложби за Европската унија, тогаш заклучувам дека не […]

Повеќе