(ФОТО) Тешки опинци те газат Охриде! Годинава вандализмот, нехигиената и некултурата на туристите го достигна врвот

Охрид за Илинден преполн со туристи, но и со ѓубре. На социјалните мрежи утрово беа објавени фотографии на кои се гледа дека Охрид тоне во смет.  Слично било и претходно. Но, се чини годинава вандализмот, нехигиената и некултурата од страна на туристите го достигна врвот. Коментарите на граѓаните се доволен доказ што му се случува […]

Повеќе

Охриѓани се жалат на полните контејнери ѓубре во центарот на Охрид

Расфрлан смет покрај преполни контејнери, отпадоци фрлени на зелени површини и на тротоарите. Оваа слика е честа во центарот на Охрид, за која граѓаните сметаат дека е резултат на неажурноста на општинското комунално претпријатие. Охриѓани сметаат дека јавното претпријатие „Охридски комуналец“ не го собира сметот и остава грда слика за туристичкиот бисер. Освен во центарот […]

Повеќе

(ФОТО) Како Струга нема друга: Од град на поезијата, стана град на депонии

На социјалната мрежа Фејсбук објавена е фотографија од изгледот на Струшката автобуска станица. Коментарот на фотографијата  е: “А автобуска во Струга?😫Баш денес сликав неколку фотографии кога пристигнав од Белград. Срамота, депонија”. Во екот на летната сезона во Струга никогаш не било позагадено и позатрупано со ѓубре. Од град на поезијата, СДСМ и ДУИ успеаја да […]

Повеќе

(ФОТО) Во екот на летната сезона во Струга никогаш не било позагадено и позатрупано со ѓубре

Центарот на Струга и чаршијата наликуваат на депонија, а од неа, надалеку се шири непријатна миризба. На ваквата состојба реагираат од ОК ВМРО-ДПМНЕ Струга. Во нивната реакција се вели: „Добро се сеќаваме на предизборните ветувања на СДСМ и градоначалникот на град Струга, Рамиз Мерко, дека депонијата ќе биде дислоцирана. И да е иронијата уште поголема, […]

Повеќе

(ФОТО)Пред почетокот на главната туристичка сезона- полни контејнери и расфрлано ѓубре

Иако главната туристичка сезона е на прагот, односот на граѓаните и властите во Охрид кон градот и хигиената е на незавидно ниво. Од фотографиите сликани на улицата „Македонски просветители“, наспроти полицијата и пожарната, може да се забележат полни контејнери и ѓубре расфрлано околу нив. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

(ФОТО)Летната сцена позади Света Софија уште еден пример за нашата некултура и негрижа за културното наследство

Искршено гледалиште и ѓубре на сите страни. Ваква е сликата на летната сцена позади катедралната црква Света Софија. Ова е само уште еден удар врз имиџот на Охрид како туристичка дестинација, имајќи во предвид дека голем дел од туристите кои доаѓаат во градот поминуваат оттука за да ја видат црквата Света Софија и да ја […]

Повеќе

(ФОТО)Расфрлано ѓубре околу подземните контејнери во центарот на Охрид

Купишта ѓубре околу подземните контејнери. Надополнето со бездомните кучиња кои пребаруваат по него и го разнесуваат на сите страни претставува исклучително грда слика за имиџот на Охрид, како туристички центар. Се поставува и прашањето за совеста на граѓаните кои наместо ѓубрето да го фрлаат во подземните контејнери и обичните контејнери во близина, го оставаат до […]

Повеќе

(ФОТО)Во центарот на Охрид ѓубре на секој чекор – Работи ли нешто ЈП „Охридски комуналец“

На разни места во градов секојдневно никнуваат мини депонии.  Таков е и случајот околу зградите кај поранешната автобуска станица, во центарот на Охрид. Депониите од ден на ден никнуваат по целиот град, а досега изостанува реакција од надлежните. Граѓаните реагираат на ваквите појави и велат дека Константин Георгиески и СДСМ го претворија Охрид во град […]

Повеќе