Четири месеци по смртта на охриѓанката Јана Арсовска, Вишиот управен суд пресуди во нејзина полза!

Охриѓанката Јана Арсовска која после долгата битка со тешката болест, но воедно и со македонскиот здравствен систем, почина на 12 Декември 2019 година, постхумно после четири месеци ја доби битката со Фондот за здравствено осигурување, објави нејзиното семејство на Фејсбук. Вишиот управен суд ја отфрли жалбата на ФЗО на одлуката на Управниот суд и на […]

Повеќе

(ФОТО) Навивачите на Ливерпул ќе навиваат во Скопје и ќе собираат средства за Јана Арсовска

Навивачите на европскиот првак Ливерпул од регионот, пред се од поранешна Југославија престојниот викенд (26 и 27.октомври) ќе го имаат својот 9-ти регионален собир. Скопје е по вторпат домаќин на фановите на „црвените“ од регионот, а годинашниов собир се очекува да биде збогатен со присуство на фановите од Бугарија и Романија Покрај дружбата и заедничкото […]

Повеќе

Екошпар се приклучува кон големата хуманитарна акција за Јана – Донирајте и добијте камин на пелети!

Донирај за Јана и добиј камин на пелети! Пријатели, Екошпар се приклучува кон големата хуманитарна акција за собирање средства со кои ќе се помогне лекувањето на охриѓанката Јана Арсовска. Јана е храбра девојка која има итна потреба од имунотерапија, но наиде на пречки кај институциите кои законски се обврзани да го помогнат нејзиното лекување. Сепак, […]

Повеќе

Голем број охриѓани ја покажаа својата хуманост донирајќи на денешниот хуманитарен настан за помош на Јана

Голем број охриѓани ја покажаа својата хуманост донирајќи во собирните каси на Црвен крст Охрид, на денешниот хуманитарен настан за помош на Јана кој во организација на Црвен крст Охрид и Oriflame се одржа на Градскиот плоштад „Св.Климент Охридски“. За возврат, дел од нив од тимот на Oriflame добија тестирање и целосна, професионална анализа на […]

Повеќе

Заедно за Јана: Уште само еден ден до хуманитарниот концерт

Уште само еден ден до хуманитарниот концерт за Јана Арсовска во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид на кој ќе настапат Камелеон, Четкар, Ѓоко Таневски и Фолтин. Картите се продаваат по цена од 300 денари. Сите собрани средства ќе одат на сметката на Јана која благодарение на хуманите луѓе, ближи кон 80 илјади собрани […]

Повеќе

(ФОТО) Охрид денес пееше и свиреше за Јана

Дел од охридските музичари денеска на градскиот плоштад одржаа мини концерт, со цел да соберат средства за помош на Јана Арсовска. Охрид денес пееше и свиреше за Јана, порачаа тие на Фејсбук. Инаку сите хумани граѓани кои сакаат да донираат средства за лекувањето на Јана, тоа можат да го направат на еден од следниве начини: […]

Повеќе

Направи добрина: Донирај НАДЕЖ за ЈАНА

Пријатели и познаници, знајни и незнајни, сите хумани луѓе од Македонија и надвор од неа… ПРИКЛУЧЕТЕ СЕ на големата хумана акција за Јана! Ви се обраќаме со апел за хуманост, со молба за донирање надеж, со желба заеднички да и дадеме сила и поддршка на храбрата Јана Арсовска од Охрид. ПАТОТ ДОСЕГА… Јана веќе петта […]

Повеќе

Охриѓанката Јана Арсовска со години се бори со ракот, а ФЗО и Управниот суд никако не ѝ помагаат да ја победи болеста

Триесет и тригодишната охриѓанка Јана Арсовска боледува од адултен неуробластом, опасен малиген тумор, од кој заболува само еден во десет милиони. Се работи за агресивен канцер, кој после година дена повторно ѝ се врати. Јана поминала две трансплантации на матични клетки, многу хемотерапии, зрачења, но болеста се уште не поминува. Деновиве се навршува една година од втората трансплантација, […]

Повеќе