Загриженост кај родителите и пациентите со други болести поради пренаменувањето на одделенија во охридската болница во ковид центри

Епидемиолошката состојба во Охрид е сложена и загрижувачка. Капацитетите се преоптеретени, а за да се обезбедат легла дел од одделенијата се пренаменуват во Ковид центри. Според последните информаци во Општата болница во Охрид се хоспитализирани 110 пациенти. Тие се сместени на инфективното, интерното одделение во делот на хируршките амбуланти, на геријатрија, а од неодамна и […]

Повеќе

ТРАГЕДИЈА ВО ОХРИД: Најверојатно од Ковид-19, почина 35-годишна охриѓанка која дотогаш немала никакви симптоми

Тага и неверување во семејство во Охрид. Почина 35 годишната Ивана која дотогаш немала никакви симптоми пишува интернет порталот Магазин. Според пишувањата на порталот, се се случило само во два дена, без предходни симптоми. Ивана пред два дена добива покачена температура, температурата и се смирува со помош на таблети. Но, после кратко време температурата повторно и се покачува […]

Повеќе

(ВИДЕО) Медицинскиот персонал од Охрид и оддаде последна почит на прерано починатата медицинска сестра Дијана Димоска и на сите жртви од Ковид -19

Со свирење и ротација на светлата на возилата за брза помош на Здравствен дом и возилата од Општа болница од Охрид, медицинскиот персонал од Охрид и оддаде последна почит на прерано починатата медицинска сестра Дијана Димоска и на сите жртви на опасниот корона вирус Ковид -19. Димоска имаше само 49 години и беше работно ангажирана […]

Повеќе

Доктори од охридската болница, во име на директорот, се повикуваат на средба со Филипче

До редакцијата на ОХРИД 24 пристигна порака во која главна сестра од едно од одделенијата во охридската општа болница, во име на директорот, Горан Балевски, ги повикува докторите, специјализантите, на средба со министерот за здравство Венко Филипче, која ќе се одржи утре кај Амфитеатарот или попрецизно, како што стои во пораката која се испраќа до […]

Повеќе

(ВИДЕО) Кој е во право: Жители на Лабуништа се жалат дека не биле примени на инфективно во Охрид, од болницата демантираат

На социјалната мрежа Фејсбук објавено е видео преку кое се тврди дека пациент од Лабуништа повеќе од еден час лежел во амбулантно возило во дворот на инфективното одделение во Охрид, но не излегол ниту еден доктор да го прегледа. Како што стои во објавата на Фејсбук излегла само една медицинска сестра која донела инјекција и […]

Повеќе

Почина 70 годишна жена во болницата во Охрид – се испитува дали имала Ковид 19

Седумдесет годишна жена од струшкото село Подгорци доцна синоќа починала на Инфективното одделение во Охрид. На неа веднаш ѝ е земен брис за Ковид 19, но се уште нема информации дали жената е позитивна или не, иако првичните информации се дека таа неколку дена се лекувала сама, пренесува Алсат. Струшкиот регион, со акцент на Лабуништа […]

Повеќе

Во охридската болница има шест пациенти со симптоми на Ковид-19

Состојбата со коронавирусот будно се следи, изјави денеска новиот директор на ЈЗУ Општа болница Охрид, д-р Горан Балески. Тој посочи дека здравствената установа има доволно капацитети, знаење за справување со предизвиците што ги носи епидемијата. Формиран е кризен штаб составен од избрани лекари од сите одделенија. „Со заеднички насоки формиран е тријажен центар за прием […]

Повеќе

Струга станува ново жариште на коронавирусот: Дали Охрид треба да стравува и дали Струга треба да биде ставена под карантин?

Бројот на заболени од коронавирусот во Струга е во пораст. Имајќи ја во предвид близината со Охрид и одлуката охридската општа болница да биде регионален центар каде ќе се примаат и лекуваат пациенти заразени со коронавирус, се поставува прашањето дали Охрид треба да стравува? Имено според одлуката, Општата болница во Охрид станува приемен центар за […]

Повеќе

Казни за поранешната директорка на Општа болница Охрид и доктори од Инфективно поради случајот со жената од Татеши

Увидот од Државниот санитарен и здравствен инспекторат во ЈЗУ Општа болница Охрид заврши. Како што истакна министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција, ќе бидат изречени казни за поранешната директорка, доктори специјалисти од одделението за Инфектологија, а ќе биде изречена казна и за самата институција. – Во наредните неколку денови ќе се направи и […]

Повеќе

Докторите од болницата во Охрид за смртта на пациентката од Татеши прстот го вперуваат кон алгоритамот на Филипче

Докторите од охридската болница по неколку дена одговорија на дилемите во врска со истрагата за смртта на жената од струшкото село Татеши која не била примена на инфективното одделение во Охрид. Тие велат дека постапувале според насоките на Министерството за здравство и алгоритамот за кој многупати говорел и министерот за здравство Венко Филипче. Целиот прилог […]

Повеќе