Охридската општа болница го редуцира своето работење

Болницата во Охрид ја редуцира оперативната програма. Ќе се оперираат само итните случаи. Прегледите преку платформата „Мој термин“ во дел од одделенијата како што е интерно, се стопирани. Кадарот ќе се користи за болните од корона кои ги има сè повеќе, пренесува Алсат. „Ќе се оди да се оперираат само малигни болести и итни случаи, […]

Повеќе

Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 90 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1082 и има околу 340 празни болнички кревети во ковид центрите, соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се […]

Повеќе

„СлободенПечат.мк“: Охриѓанка обвинува за негрижа во охридската ковид болница: Сестра ми ја враќаа со 39 температура, баравме врски за прием

Врските, а не клиничката состојба и симптомите, се причината поради која што денеска сестра ми беше примена во болницата во Охрид, вели за „Слободен печат“ Снежана Билко чија сестра имала покачена телесна температура и снижена сатурација, но сепак според кажувањата на семејството, не добила болнички кревет и хоспитализација додека не пронашле врски. -Татко ми има […]

Повеќе

Горан Балески, директорот на Општа болница Охрид учествувал во тепачка на улица „Сирма Војвода“

На 10.01.2021 година во 23.15 часот, во СВР Охрид пријавено е дека на улицата „Сирма Војвода“ во Охрид, нарушен е јавен ред и мир, со вербална расправија помеѓу М.А. и Д.А. од една и И.К.,Г.Б. со други две, засега непознати лица, од друга страна, сите од Охрид. СВР Охрид презема мерки за расчистување на настанот, […]

Повеќе

Кога донира Јавно претпријатие, донираат граѓаните и не треба сликање и фалење

Директорката на ЈП „Билјанини Извори“, Гордана Јованоска, денеска се пофали дека јавното претпријатие донирало производи во Ковид центарот во ЈЗУ Општа болница Охрид. Но ваквата постапка не е за сликање, а уште помалку за фалење, од причина што кога донира јавно претпријатие, всушност донираат граѓаните. Може да донира синдикатот, може да донираат група вработени од […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Доколку за Директорот на ЈЗУ „Општа болница“ и Министерството за здравство инвестициите во здравството им беа приоритет наместо лажниот ПР, сега изградбата на модуларната болница ќе беше завршена и болницата во Охрид подготвена ќе го дочекаше есенскиот бран од коронавирусот

Недостаток на лекови, недостаток на терапија, немање протоколи на лечење, здравствени работници без заштитна опрема се само дел од проблемите и хаосот којшто се случува во здравството. Доколку за Директорот на ЈЗУ „Општа болница“ и Министерството за здравство инвестициите во здравството им беа приоритет наместо лажниот ПР сега изградбата на модуларната болница ќе беше завршена […]

Повеќе

Томографот во охридската болница не работи, прашање е дали воопшто ќе се стави во функција

Томографот во ЈЗУ Општа болница Охрид, извесен период не е во функција, па поради тоа пациентите се препраќаат во приватните клиники, или пак кој како ќе се снајде. Според првиот човек на установата, Горан Балевски, причина за нефункционирањето на томографот е тоа што дошло до прегорување на цевката со која се врши главната функција при […]

Повеќе

Школскиот диспанзер за вакцини во Општа болница Охрид остана без струја

Школскиот диспанзер за вакцини во Општа болница Охрид остана без струја, па докторите и останатиот персонал се мрзнат на ладното време. Според нашите информации скинат е кабелот за довод на електрична енергија од багерите кои го подготвуваат просторот за модуларната болница за Ковид-19. Please follow and like us:

Повеќе

Пациентите со Ковид-19 оставени да се снаоѓаат како знаат – Општата болница во Охрид има недостиг на реагенси за испитување на Д-димери

Пациенти суспектни и позитивни на Ковид-19, се жалат до редакцијата на ОХРИД 24, дека подолг период Општата болница во Охрид нема реагенси за анализа на Д-димери, и поради тоа се упатуваат по други здравствени установи да прават лабораториски испитувања кои се важни за третман и дијагноза за болеста. Од општата болница од каде побаравме одговор […]

Повеќе

Загриженост кај родителите и пациентите со други болести поради пренаменувањето на одделенија во охридската болница во ковид центри

Епидемиолошката состојба во Охрид е сложена и загрижувачка. Капацитетите се преоптеретени, а за да се обезбедат легла дел од одделенијата се пренаменуват во Ковид центри. Според последните информаци во Општата болница во Охрид се хоспитализирани 110 пациенти. Тие се сместени на инфективното, интерното одделение во делот на хируршките амбуланти, на геријатрија, а од неодамна и […]

Повеќе