Грданоски како Георгиески: Плата ќе земал минимална, ама од патните трошоци и трошоците за репрезентација, за кои во 2019 потрошил околу 7.000 евра, не се откажува

Директорот на ЈП „Охридски комуналец“, Љупчо Грданоски, следејќи го примерот на градоначалникот Константин Георгиески, објави дека ќе земал минимална плата од 14.500 денари, а остатокот ќе го донирал во фондот за Ковид-19. Но и Грданоски исто како Георгиески не се откажува од средствата за репрезентација и патните трошоци. На поставеното прашање од ОХРИД 24: Дали […]

Повеќе

(ФОТО+ВИДЕО) „Охридски комуналец“ и „Градски гробишта“ трошеле огромни суми народни пари за спонзорства, рекламирање и пропаганда

Крајно неодговорно однесување на локалните функционери на власта на СДСМ, вака и никако поинаку, може да се опише фактот што некои од директорите на јавните претпријатија во Охрид, потрошиле огромни суми пари на граѓаните за спонзорства, рекламирање и пропаганда. Имено, директорот на ЈП „Охридски комуналец“, Љупчо Грданоски, во 2018 година потрошил 228.710 денари за рекламирање […]

Повеќе

Хуманиот третман на бездомните животни остана само чиста лага на власта на СДСМ, градоначалникот Константин Георгиески и директорот на ЈП „Охридски Комуналец“, Љупчо Грданоски

Хуманиот третман на бездомните животни остана само чиста лага на власта на СДСМ, градоначалникот Константин Георгиески и директорот на ЈП „Охридски Комуналец“, Љупчо Грданоски. За тоа сведочат потресните фотографии и видеа кои ги објавуваат граѓаните. Искасани граѓани, отруени, болни, тепани и убивани животни на улиците во општина Охрид. Наместо градење стационар, имаме револтирани и беспомошни […]

Повеќе

(ФОТО) Новиот претседател на ГФК Охрид седна на софра со фудбалерите, граѓаните прашуваат што слават

Есенската полусезона во втората фудбалска лига запад заврши. Фудбалерите на ГФК Охрид иако на почетокот влегоа со големи амбиции, сепак сезоната ја завршија на претпоследното место, односно од десет екипи, ГФК Охрид го зазеде деветтото место. Единствено екипата на Кадино која вчера беше совладана со 3-2, заврши зад Охрид. Очигледно тоа што завршија на претпоследното […]

Повеќе

Грданоски да се посвети на решавање на огромниот број проблеми кои повеќе од две години никако да ги реши, а не да врши должност претседател во ФК Охрид

Несериозноста на Локалната самоуправа во раководењето со градот и понатаму продолжува. Градоначалникот Константин Георгиески и функционерите на СДСМ „ги решија“ сите проблеми за што беа поставени, па сега ќе се докажуваат и во други сфери во општественото живеење, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид на поставувањето на директорот на ЈП Охридски комуналец, Љупчо Грданоски за в.д. […]

Повеќе

Трошењето народни пари продолжува: Директорот на „Охридски комуналец“, Грданоски за три месеци потрошил 2.000 евра за рекламирање и пропаганда

Директорот на ЈП Охридски комуналец, Љупчо Грданоски, за три месеци за рекламирање и пропаганда потрошил 120.000 денари односно 2.000 евра. Исто така зголемени се и трошоците за управни и надзорни одбори. Ако лани за 3 месеци биле потрошени 55.000 денари, оваа година за истиот период 200.000 денари. Се трошат пари за се и сешто, а […]

Повеќе

Одговорност од Георгиески и Грданоски за труењето на бездомните кучиња мора да има

Масовното труење на бездомни кучиња на градскиот плоштад ја згрози јавноста. Со СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески наместо Охрид да биде пријателско место и за домашните миленичиња и за бездомните животни, стана место на монструозно дивеење и садистичко изживување над животните, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Охрид, Перчо Божиновски, кој запраша дали ова е хуманиот третман […]

Повеќе

Дали Грданоски чувствува одговорност каде и како ги троши парите на граѓаните?

Недомаќинското и неодговорно работење е синоним за Локалната власт на СДСМ, а трошењето народни пари за функционерите од СДСМ е аминувано од градоначалникот Константин Георгиески, истакна потпретседателот на ОК ВМРО-ДПМНЕ Охрид, Јордан Пуроски. -Директорот на ЈП „Охридски Комуналец“, Љупчо Грданоски неколкукратно ги зголемил своите расходи за репрезентација. Покрај останатите трошоци како рекламен материјал, најголеми се […]

Повеќе

Охридски комуналец во 2018 потрошил 230.000 денари за репрезентација – Четири пати повеќе отколку во 2017

Јавното претпријатие „Охридски Комуналец“ и директорот Љупчо Грданоски неколкукратно ги зголемиле своите расходи за репрезентација. Од 57 илјади денари во 2017 година, на 230 илјади денари во 2018, пренесува Слободен печат по основ на добиени информации од јавен карактер. Под „Расходи за репрезентација“ не секогаш се подразбираат само трошоците направени по хотелите и рестораните, туку […]

Повеќе

(ФОТО) Проблемот со бездомните кучиња станува сериозен, реакции стигнуваат од сите страни, локалната сѐ уште без решение

Во екот на главната туристичка сезона, Охрид „врие“ од бездомни кучиња. Ги има насекаде и претставуваат сериозен проблем, за кои реакции стигнуваат и од повеќе јавни личности. Со реакција на овој проблем се јави и портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. Тој на фејсбук објави слики од глутници бездомни кучиња, при што напиша: „Градот Охрид […]

Повеќе