Николовски и Мерко ќе ја решаваат корупцијата во Струга

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски заедно со градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко, разговараа за потребата од спроведување на мерките од Планот за борба против корупција кои се однесуваат на локалната самоуправа. “Се согласивме дека битката со корупцијата мора да ги вклучи сите општествени чинители, […]

Повеќе

Николовски: Работам по 16 часа дневно за граѓаните, имам право три дена да одморам

Вицепремиерот Љупчо Николовски во Велес демантираше дека тридневниот одмор во Дубаи го искористил за да се вакцинира. Вели дека одморот му бил испланиран многу порано и затоа бил оставен впечаток дека ја напуштил Македонија во кризен период. – Имам право на одмор законски, и тоа нема да дозволам да ми биде одземено. 16 часа работам […]

Повеќе

Министер во Канада поднесе оставка затоа што бил на одмор сред пандемија – Николовски и Рашковски немаат намера

Министерот за финансии на Онтарио, Род Филипс, си поднесе оставка по враќањето од одмор на Карибите пред неколку месеци. За разлика од него Рашковски и Николовски кои отидоа на одмор во ек на пандемија на егзотични локации, немаат намера да дадат оставка. Настанот се случил претходниот декември кога Род Филипс, министерот за финансии си поднесе […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Љупчо Николовски да каже дали брат му и неговата фирма се вмешани во шверцот на 5 камиони тутун

Царинската управа призна дека е извршен нелегален увоз на 5 камиони на тутун во Македонија. Увозот го направила фирмата Студенац Шпед која немала дозвола за трговија и пуштање во промет на тутун и тутунски производи, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Како тогаш 5 камиони тутун влегле во Македонија? Ова не може да биде само […]

Повеќе

Фирмата на братот на Љупчо Николовски, во 2019 имала раст на профитот од 2.100 отсто

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во изјава за медиумите кажа дека многу нелогичности се случуваат во борбата со корупцијата и затоа се случуваат огласи за ликовни уметници во здравство и раст на приходи од 2.100 отсто на фирма на братот на првиот човек за борба со корупцијата Љупчо Николовски. Мицкоски истакна дека фирмата на братот […]

Повеќе

Николовски: На министрите им ја броиме секоја испиена чаша вода

Борбата против криминалот и корупцијата, како и стеснување на просторот и можностите за трошење на фунционерите и натаму се врв на агендата на Владата, но и на ресорот со кој раководи, порача денеска вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски. Во тој контескт тој најави дека неговиот […]

Повеќе

Министерот за антикорупција Николовски си го вработил братучедот во МНАВ за плата од 100.000 денари

Министерот за спречување на корупција, Љупчо Николовски, го вработил својот братучед во МНАВ, каде што работи и неговиот чичко, објави Нетпрес. За вработувањето на братучедот Стефан Николоски не било пречка што таму работи неговиот татко, а неговиот братучед е министер во Владата. Според информации на „Нетпрес“ вработувањето било извршено од втор обид затоа што Стефан […]

Повеќе

Николовски: Бранко Црвенковски е историја, ставовите на Заев се ставови на СДСМ

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, на неговиот фејсбук објави дека искажаните ставови на претседателот на партијата и премиер, Зоран Заев, се ставови на СДСМ, а дека поранешниот партиски лидер и екс претседател на државата Бранко Црвенковски е историја. Како што наведува Николовски, ставовите се изградени во рамки на партијата и нејзините органи, и се […]

Повеќе