Путин побарал издавање налог за aпсeњe на Сорос

Откако претходно САД распиша меѓународна потерница за иcтрага и апcење на милијардерот Џорџ Сорос, сега тоа го побарала и Русија, велат извештаите на медиумите на ЕУ. Имено, откако беше покрената петиција во САД со која се бара финансискиот гигант Џорџ Сорос да биде гонeт и да одговара за своите постапки и Владимир Путин иницираше механизми […]

Повеќе

Разоткриено: Зад идејата за Мал шенген стои Сорос!

Идејата за иницијативата позната како „Балкански мини-шенген“, идеја што Србија, Македонија и Албанија се обидуваат да ја имплементираат во реалноста, е стара и зад неа стои Фондацијата за отворено општество на милијардерот Џорџ Сорос, покажуваат документите до кои дошла приштинска „Газета експрес“. Идејата за мини шенгенот била „лансирана“ преку писмо, од Викторија Нуланд, поранешен висок функционер на американскиот Стејт […]

Повеќе

Република: Зошто Заев и Пендаровски кријат за средбата со Сорос во Охрид и како државната полиција стана приватна?

Во текот на вчерашниот ден метеж на Охридскиот аеродром, блокирани улици, сообраќајна полиција на секои стотина метри, присуство на луѓе од Шестата управа. Вип третман, скапи автомобили, и приватен авион на Охридскиот аеродром, за група патници кои допатуваа и се сместија во хотелот „Јуник“ во Охрид. И сето ова не се однесувало на денешната трилатерална […]

Повеќе

(ФОТО) Синот на Сорос на средби со Заев и Пендаровски – Посебно бил воодушевен од Заев

Синот на Џорџ Сорос, Александер, на Твитер објави фотографија од средбата со македонскиот премиер Зоран Заев. – Одлично потрошено време со премиерот Зоран Заев, разговаравме за неискористениот економски потенцијал на Северна Македонија и за зајакнување на регионалната соработка во корист на сите северномакедонски граѓани, пишува Сорос јуниор на Твитер. Пред средбата со Заев, тој се видел и […]

Повеќе