Јане Ченто: Еден ден историјата ќе не ослободи

Осудениот на 15 години затвор за 27ми април Јане Ченто не побара да се брани од слобода. Поради како што рече тој, може повторно на некој полицаец да му текне да лаже и со службена белешка повторно да го вратат во затворот во Шутка. -Еден ден историјата ќе не ослободи. Да живее Република Македонија, заврши […]

Повеќе

(ВИДЕО)Јанушев: Пресудите за 27-ми април се политички и израз на нервоза и тонењето на Заев

Денешната пресуда за случајот 27-ми април е резултат на политички монтиран процес, и е производ на  евидентна неправда, ова денеска на прес-конференција го истакна генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев. -Политички пресуди од вкупно 211 години затвор, се вика погребување на правото. Се потврди нашето тврдење дека казните ќе бидат драконски, не затоа што се […]

Повеќе

211 години затвор за „27-ми април“: Колкава казна доби секој од 16-те обвинети?

На вкупно 211 години затвор беа осудени 16 лица за „27-ми април“. Ослободителна пресуда доби само Игор Дурловски. Драконските казни кои ги добија осудените, ви ги пренесуваме во продолжение: Митко Чавков-18 години затвор. Душко Лазаров-15 години затвор. Горан Ѓошевски-Леви-15 години затвор. Митко Пешов-15 години затвор. Оливер Поповски-13 години затвор. Мунир Пепиќ-15 години затвор. Абдуљфета Алими-7 […]

Повеќе

Мицкоски: Крвави ти се рацете Заев!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ се обрати до Зоран Заев преку својата Фeјсбук. Еве што му порача: „Крвави ти се рацете Заев и нема вода што ќе ти ги измие. Денес се Миле и Спире, утре може да биде било кој. Ова лудило мора да престане“, напиша Мицкоски. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

Пепиќ, Алими, Дурловски, Додевски и Ченто тврдат дека не се виновни за „27 април“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска во рамки на судењето за случувањата во Собранието на 27 април 2017 година, завршни зборови дадоа обинетите Мунир Пепиќ, Абдуљфета Алими, Игор Дурловски, Младен Додевски и Јане Ченто, кои се товарат за сторено кривично дело терористичко загрозување на уставниот поредок. „Не сум нападнал никого. И на снимките се гледа […]

Повеќе

Дурловски: Не барав амнестија затоа што сум смел, туку дека не сум виновен!

Игор Дурловски на завршните зборови за настаните на 27 април 2017 изјави дека ја испеал химната на Република Македонија и заминал со синот да гледа ракомет во спортската сала „Јане Сандански“ и откако видел на интернет дека граѓаните влегуваат во Собранието, се вратил. „Освен мое присуство таму, друго нема што да утврдите. Доколку најдете доказ […]

Повеќе