Георгиески:Охрид заслужува да оди напред

Дојдовме до последниот ден од изборната кампања пред стапување на предизборниот молк. Во претходните 18 дена охридската и пошироката јавност ја запознававме со нашите идеи, планови и конкретни мерки за Охрид да биде место со кое сите ние ќе се гордееме, рече кандидатот за градоначалник Константин Георгиески. -Во овој период водевме исклучително позитивна кампања. Го […]

Повеќе

(ФОТО)Елшанци им одговорија на СДСМ и Георгиески, после поставувањето на бехатон плочките во училиштето преку ноќ

Откако СДСМ и Константин Георгиески преку ноќ поставија бехатон плочки во дворот на училиштето во Елшани, со цел да освојат глас повеќе, елшанци денеска им пратија порака: „Ви благодариме, но Елшани и елшанци се со ВМРО ДПМНЕ“, гласи пораката која беше напишана на голем лист хартија и поставена на бехатон плочките. ОХРИД 24 Please follow […]

Повеќе

(ФОТО)Пред митингот на СДСМ во Охрид, активисти на СДСМ делат дрва за огрев низ Охрид

Денес Зоран Заев има митинг во Охрид. Пред митингот според сведоштва на граѓани т.н. активисти на СДСМ делат дрва за огрев низ Охрид, иако грејната сезона заврши… Прашувам кој ги плати овие дрва за огрев во македонски шуми и дали СДСМ го пријави тоа? Дали се свесни дека со ова грубо го кршат изборниот законик? […]

Повеќе

Милошевски:Одберете напредок и резултати, за заеднички да направиме добри дела за поубав Охрид

Кандидатот за градоначалник на Охрид од ВМРО ДПМНЕ, Митре Милошевски, денеска на градскиот плоштад ја одржа својата завршна прес конференција, пред неделното гласање. Во продолжение интегрално го пренесуваме неговото обраќање: Човек е успешен доколку е опкружен со среќни и задоволни луѓе. Целиот мој живот го посветив работејќи со луѓе, помагајќи да ја остварат својата среќа. […]

Повеќе

УМС ВМРО-ДПМНЕ – СДММ: Има разлика

Подмладоците на двете партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, денеска на градскиот плоштад во Охрид имаа свои активности. Но она што може да се види од сликата е дека има разлика. На штандот од УМС ВМРО-ДПМНЕ Охрид имаше голем број млади охриѓани, а присутен беше и кандидатот за градоначалник Митре Милошевски. Од друга страна на штандот од […]

Повеќе

Донев:Ветија живот! Донесоа сиромаштија и беда! Затоа на 21 Април да гласаме за Митре Милошевски за градоначалник на Охрид и Гордана Силјановска Давкова за претседател на Република Македонија

Ветија живот! Донесоа сиромаштија и беда! Ветија правда и ослободени институции! Донесоа неправда и заробени силно партизирани институции! Ветија многу проекти за Охрид! Не видовме ниту еден! Не ветија промена на Уставот! Но името ни го променаа, рече претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ Охрид, Сашо Донев, опишувајќи го хаотичното, анархистично и безидејно владеење на СДСМ […]

Повеќе

Пецаков вети поддршка за спортот во Охрид и инвестиции во спортската инфраструктура

Охрид мора да биде град на спортот. Спортот е нашиот најголем промотор, а децата нашата иднина. Правилниот психофизички развој на децата, професионалците, гостите ќе биде императив, истакна Кирил Пецаков, советник во Советот на општина Охрид и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, презентирајќи ги проектите од програмата на кандидатот за градоначалник Митре Милошевски. –За убав град: […]

Повеќе

Милошевски:Грижата за младите луѓе претставува грижа за иднината и затоа со програмата „За убав град“ за младите има низа проекти

Младите се нашата најголема вредност, нашата иднина. До мене гледам сила која е суштината по која сме различни од другите. Млади луѓе полни со енергија и ентузијазам. Во мене младите ќе имаат искрен пријател и поддржувач на се’ она што сакаат да го прават, рече кандидатот за градоначалник од ВМРО ДПМНЕ, Митре Милошевски. –Сите заедно […]

Повеќе

Сообраќајна несреќа кај Рача повреден велосипедист

На осумнаесетти април оваа година во 11 часот и 50 минути, на регионалниот пат Охрид-Св.Наум, во близина на населба Рача, случена е сообраќајна незгода помеѓу патнички автомобил марка „Голф“ со охридски регистарски ознаки управувано од Р.М.(27) од Демир Хисар и велосипед управуван од А.Т.(77) од Рача. Тој, со возило на Итна медицинска помош е пренесен […]

Повеќе

(ФОТО)Дали и редењето бехатон плочки на приватно сокаче е дел од програмата за работа на Општина Охрид или е дел од сценариото за поткуп на гласови?

Во замена за десетина гласови за кандидатот за градоначалник од СДСМ, Константин Георгиески, вработени од едно од охридските јавни претпријатија денеска поставуваа бехатон плочки на приватно сокаче, не поголемо од 50 метри, во населбата „Радојца Новичиќ“, вели нашиот извор кој ни ги испрати сликите. Нашиот извор, вели дека колку за споредба сокачињата од спротивната страна […]

Повеќе