Цветни балкони – Цветен Охрид: Ќе бидат поделени 400 жардиниери со саксиско цвеќе

Општина Охрид традиционално и годинава во рамки на одбележувањето на 5-ти Јуни – Светскиот ден на животната средина, ќе го реализира проектот „Цветни балкони – Цветен Охрид“. Во рамките на овој проект ќе бидат поделени 400 жардиниери со саксиско цвеќе на жителите кои живеат на следните улици: улица: “АСНОМ“, улица: “Јане Сандански“, улица: „Никола Карев“ […]

Повеќе

Потпишан меморандум за соработка помеѓу општина Охрид и Институтот „Конфуциј“

Во просториите на Општина Охрид, денеска, беше потпишан меморандумот за соработка помеѓу Општина Охрид и Институтот „Конфуциј“ кој работи во склоп на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје. Потписниците на договрот, градоначалникот Кирил Пецаков, и двата директори на Институтот македонскиот проф. Д-р Влатко Стоилков и кинескиот проф. Д-р Дијао Веј, изразија подготвеност за целосно […]

Повеќе

Еден загинат и тројца повредени во сообраќајната несреќа на патот Охрид-Кичево, во близина на село Издеглавје

На 31.05.2023 во 18:00 часот, на магистралниот пат Охрид-Кичево, во близина на село Издеглавје, се случила сообраќајна несреќа помеѓу товарно моторно возило „фиат дукато“ со струшки регистарски ознаки, управувано од В.С.(37) од Вевчани и патничко возило „фолксваген туран“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од М.Ј.(60) од селото Палатица, општина Желино. Притоа, од здобиените повреди на […]

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Охрид

На 31.05.2023 во 19.10 часот на крстосница од булевар „Македонски просветители“ со улица „Партизанска“ во Охрид, полициски службеници од СВР Охрид лишиле од слобода 54-годишен охриѓанец. Тој, откако ги забележал полициските службеници, фрлил пакување со кафеава прашкаста материја и се обидел да ја уништи. Од него било одземено ќесе со траги од кафеава прашкаста материја. […]

Повеќе

Се затвора за моторен сообраќај улицата „Кеј Македонија“

Се известуваат сите учесници во сообраќајот, дека, од ден 1.6.2023 година (четврток), се затвора за моторен сообраќај улицата „Кеј Македонија“ – потег од кружната крстосница со улица „Македонски Просветители“, до крстосницата со улица „Ванчо Николески“. Please follow and like us:

Повеќе

Охриѓанката Елисавета Булоска и Оливер Андреевски се избрани за годинашни невеста и зет на Галичката свадба

Елисавета Булоска и Оливер Андреевски се избрани за годинашните невеста и зет на Галичката свадба, соопштија од Месна заедница Галичник. По објавениот конкурс за избор на невеста и зет на Галичка свадба 2023 година, советот на МЗ Галичник го избра среќниот пар. Овогодишен зeт е Оливер Андреевски, со потекло од галичката фамилија Шулески, долгогодишен учесник […]

Повеќе

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ, коалицијата која што ја предводи ВМРО-ДПМНЕ, ниту јас ќе се согласиме на промена на Уставот под овие околности и со овој бугарски диктат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку статус на Фејсбук порача дека ВМРО-ДПМНЕ, коалицијата која што ја предводи ВМРО-ДПМНЕ, ниту тој ќе се согласи на промена на Уставот под овие околности и со овој бугарски диктат. „Во последно време, ја слушам тезата која произлегува од кујните на власта, дека ВМРО-ДПМНЕ ќе поддржело измени на Уставот, ќе […]

Повеќе

10 златни, 8 сребрени и 21 бронзен медал за Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација од “Гран при Зворник 2023”

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација, изминатиов викенд, учествуваше на еден од најсилните и најпрестижни натпревари за оваа пролетна сезона, Меѓународен Таеквон-до ИТФ А класа натпревар “ГРАН ПРИ Зворник 2023”, во БиХ. МТТФ зеде учество со 44 луѓе, од кои 33 натпреварувачи, 2 судии, 6 тренери и 3 официјални лица. Натпреварувачите беа од: Таеквон-до ИТФ клуб СОНКАЛ – Мислешево, […]

Повеќе

Градоначалникот Пецаков со поддршка на лицата со мултипла склероза

Денеска се одбележува Светскиот ден за подигнување на јавната свест за Мултипла склероза Во знак на поддршка на повеќе од 1500 лица во Македонија, кои се соочуваат со мултипла склероза – хроничнa болест со илјада лица, во кампањата се вклучи и градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков. “Инспириран од симболот на знаковен јазик за зборот „заедно“, […]

Повеќе

Охрид домаќин на конференција за локална самоуправа, граѓански организации, образование и спорт

Денеска во Охрид започна тридневната Конференција  „Проектни предизвици- Локална самоуправа,граѓански организации, образование и спорт“ што ја организираат  Геостратешкиот институт „Глобал“, спортската академија „Скај Велнес“ и Општинскиот сојуз на училишен спорт. Во улога на домаќин на конференцијата пред присутните се обрати градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, кој се осврна на значењето на спортот и физичката активност што […]

Повеќе