(ФОТО) Донев: Во услови на тешка криза, Георгиески потпиша договор во висина од 8.000.000(осум милиони денари) денари за привремени вработувања – Секоја чест!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, Сашо Донев, реагира на трошењето народни пари за привремени вработувања на, како што вели, партиски војници. “8.000.000 ( осум милиони денари ) за ПРИВРЕМЕНИ ВРАБОТУВАЊА!!!Во услови кога критиките на невладиниот сектор, ревизорите и јавноста се насочени кон нетранспарентните трошења и заобиколувањето на законите преку авторските агенции, без политичка одговорност и […]

Повеќе

И во Охрид ќе има масовна вакцинација по примерот на салата „Борис Трајковски“

Во Куманово, Штип, Кавадарци, Битола, Охрид и Тетово ќе има масовна вакцинација по примерот на салата „Борис Трајковски“, најави денеска Венко Филипче, министерот за здравство. Овие градови ќе покриваат соодветни региони околу овие Здравствени домови кои што можат овај процес да го изменаџираат со кадар. Филипче денеска соопшти дека најголема количина вакцини се очекува да […]

Повеќе

Охриѓанки се тепале во полициски час

На 13.04.2021 година во 21,40 часот, во СВР Охрид пријавен е нарушен јавен ред и мир на улицата „Лазо Трпоски“ во Охрид, со физички напад извршен од С.В.(57) врз С.В.(43), двете од Охрид, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. -По целосно документирање на настанот, ќе биде поднесена соодветна пријава, истакна Димоски. Please follow and like […]

Повеќе

Охриѓанец ја истепал мајка си, по што и одзел пари

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „разбојништво“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Г.П.(44) од Охрид, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. -Тој, на 27.03.2021 година, во семејниот дом во Охрид, физички ја нападнал неговата мајка, по што и одзел 3000 денари, истакна Димоски. Please follow and like us:

Повеќе

Жител на Елшани, пронајден починат во куќа на улица „15-Корпус“ во Охрид

На 12.04.2021 во 17.51 часот во СВР Охрид, пријавено е дека во куќа на улицата „15-Корпус“ во Охрид бил пронајден починат Л.С.(48) од охридското село Елшани, соопшти портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. -Екипа на Итна медицинска помош констатирала смрт без траги на насилство. По наредба на Јавен обвинител телото на починатиот е предадено за […]

Повеќе

Наместо дома во изолација полицијата го затекнала во кафана во Охрид

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Ј.С.(39) од охридското село Горенци, соопшти портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. – При контрола извршена на 13.03.2021 година, тој е затекнат во угостителски објект во Охрид, со што, постапил спротивно на […]

Повеќе

Донев за мото турата на Заев и Филипче низ Охрид: “Без грижа ги донесоа вакцините за туристичките работници, ќе имаме успешна сезона”

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, Сашо Донев, реагира на денешната мото турата на премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче, низ охридската ривиера. “Без грижа, Филипче и Заев ги донесоа вакцините за сите туристички работници, ќе имаме успешна туристичка сезона…Срам , и арам да ви е !!!”, напиша Донев на Фејсбук, притоа споделувајќи […]

Повеќе

Тепачка помеѓу три лица на улицата „Гоце Делчев“ во Охрид

На 10.04.2021 година во 19.50 часот, во СВР Охрид пријавен е нарушен јавен ред и мир на улицата „Гоце Делчев“ во Охрид, со физичка пресметка помеѓу Е.З.(36) и Е.З.(32), од една, и Н.Б.(22), од друга страна. Против нив, СВР Охрид ќе поднесе соодветна пријава, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. Please follow and like us:

Повеќе

Приведен охриѓанец – во домот му пронашле 11 пакувања со кокаин

На 09.04.2021 во периодот од 12.55 до 13.55 часот од страна на Одделот за криминалистичка полиција – Одделение за недозволена трговија со дрога и оружје и СВР Охрид, по претходно добиена судска наредба од Основен суд Охрид, извршен е претрес во дом и други простории кои ги користи М.А.(30) од Охрид, соопшти Стефан Димоски, портпарол […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид на припадниците на ромската заедница им го честита 8 Април – Меѓународниот ден на Ромите

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид на припадниците на ромската заедница им го честита 8 Април – Меѓународниот ден на Ромите. Во честитката се вели: “Ромскиот етнички и културен идентитет е цврсто вграден низ живеењето во Охрид и Македонија. Унапредувањето и инклузијата на ромската заедница треба да бидат заложби на државата со цел просперитетна и сигурна иднина. Нека […]

Повеќе