Донев: Од осветлена фонтана и мозаици, до рушевина со пцовисани кучиња во неа… Ех, Коста, Коста…Така е кога наместо со одржување на градот, се занимаваш со предавање огради…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, Сашо Донев, реагира на лошата состојба во која се наоѓа фонтаната на плоштадот кај Мини маркет и незаинтересираноста на локалната власт на СДСМ за нејзино одржување. Тој на Фејсбук напиша: “Од осветлена фонтана и мозаици, до рушевина со пцовисани кучиња во неа…Ех, Коста, Коста…Така е кога наместо со одржување на […]

Повеќе

Вечерва и утре сите патишта водат кон манастирот Свети Еразмо во Охрид

Меѓу охридските чудотворци, свети Климент и свети Наум, почесно место му припаѓа на свети Еразмо. Свети Еразмо бил роден во Антиохија (Сирија). Точно кога бил роден не се знае, но живеел во времето на најсуровите противници на христијанството – царевите Диоклецијан (284-305) и Максимијан (286-305) т.е. пред официјалното признавање на христијанството од цар Константин (312). Како архиереј […]

Повеќе

Рокот за завршување на градежните работи на автопатот Кичево-Охрид е продолжен до 2024 година

Во завршна фаза се преговорите со кинескиот изведувачот „Синохидро“, каде е дефинирано до 31.12.2023 година да се продолжи рокот за комплетирање на градежните работи на автопатот Кичево-Охрид, вели во интервјуто за МИА директорот на ЈПДП, Ејуп Рустеми. – Рокот се пролонгира поради изработка на дополнителна проектна документација (испроектирана во рок од септември 2019-септември 2020) која, […]

Повеќе

(ФОТО) Граѓаните против Георгиески: “Само за рушење ве бива”, “Оди руши кај твојот коалиционен партнер”

Големо незадоволство кај граѓаните предизвика акцијата за рушење на најатрактивните плажи на Охридското Езеро. Нивните коментари во најголем дел се негативни и со осуда за градоначалникот Константин Георгиески. Ви пренесуваме дел од коментарите на социјалните мрежи. Please follow and like us:

Повеќе

Трет ден протести во Охрид: Народот е против националните предавства на Власта и за јасни црвени линии

Охриѓани и денеска излегоа на протест и побараа од премиерот Зоран Заев и Владо Бучковски да кажат што договориле со Бугарија. “Народот е против националните предавства на Власта и за јасни црвени линии.Никакво отстапување од македонскиот јазик, од македонскиот идентитет, од македонската историја, од заштита на македонските национални малцинства”, напишаа од ВМРО-ДПМНЕ Охрид, во чија […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Дали Георгиески како што ја однесе оградата во Белград, ќе ги врати златните маски од Требеништа и охридските длаборези

Градоначалникот Георгиески на својата турнеја во Белград ја предаде историски вредната ограда од вилата „Билјана“, во време кога Охрид и граѓаните тонат во сериозни проблеми, а недостасува и вниманието за нашето културно богатство, велат од ВМРО-ДПМНЕ Охрид во денешното соопштение. – Што добија Охрид и Македонија за возврат од тоа што Георгиески зад флоскулата на […]

Повеќе

Денес се празнува Спасовден (Вознесение на Господ Исус Христос)

Спасовден, или празникот на Христовото вознесување на небото е четириесеттиот ден од Воскресението. Господ во текот на 40 дена по своето воскресение им се јавуваше на учениците, зборувајќи им за царството Божјо. И откако им заповеда да не го напуштаат Ерусалим, туку да го чекаат слегувањето на Светиот Дух, тој ги изведе своите ученици во […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и денеска со протест во Охрид, ќе се блокира кружниот тек кај „Гимназијата“

Протестите на ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат и денеска. ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид ги повикува на протест сите граѓани кои не се согласуваат со политиките на Власта денес од 15 до 17 часот со блокада на кружниот тек кај Мини Маркет. Во повикот се вели: “Воедно се извинуваме поради прекинот на сообраќајот во тој период, па ги замолуваме граѓаните […]

Повеќе

(ФОТО) Охриѓани излегоа на протест: Заев и Бучковски да кажат што е договорено со Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа протест на три локации во Скопје и во 10 градови низ земјава, меѓи кои и Охрид. На протестот беше истакнато дека македонскиот идентитет, јазик и историја се поважни од се и беше побарано Заев и Бучковски да кажат што испреговарале со Бугарија. Пратеникот Кирил Пецаков побара документот треба да биде доставен до […]

Повеќе

(ФОТО+ВИДЕО) Охридско Езеро се полни со отпад од четири реки, состојбата е алармантна

Нуркачите од Нуркачкиот центар АМФОРА успешно го реализираа проектот “Подводна еко патрола”. Целта на овој проект беше да се детектираат вливовите на реките преку кои најмногу се загадува Охридското Езеро со цврст отпад. Беа опфатени четири реки: Черава, Грашница, Далјан и Сатеска. Состојбата со вливот на реките во езерото е алармантна. Овој проблем е одамна […]

Повеќе