(ФОТО) „Mатурска парада“ на градскиот плоштад во Охрид

Околу 400 охридски матуранти од средните училишта ОСУ„ Св. Климент Охридски“, СОСУ„Св. Кирил и Методиј“, ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“, беа дел од манифестацијата „Mатурска парада“ што се одржа денеска на градскиот плоштад „Св. Климент Охридски“. Пред бројната публика, матурантите точно напладне го одиграа танцот „квадрил“ од штраусовата опера „Лилјакот“. На настанот, пред присутните свое обраќање […]

Повеќе

Охрид домаќин на Меѓународен фолклорен фестивал

Во Охрид започна меѓународниот фолклорен фестивал „Велигденски  фестивалски денови во Охрид“. На фестивалот учествуваат 6 фолклорни ансамбли од Македонија, Србија, Грција и Бугарија со 200 учесници. На отворањето на настанот се обрати заменик градоначалникот на Охрид, Перчо Божиноски. -Задоволство и чест е да се присуствува на отворањето на меѓународниот фестивал „Велигденски фестивалски денови во Охрид“ […]

Повеќе

Промовирана книгата „Славе Ѓорѓо Димоски во книжевната критика“

Денеска беше промовирана книгата „Славе Ѓорѓо Димоски во книжевната критика“ од авторот Димитар Пандев во издание на Општина Охрид. Во името на Локалната самоуправа пред присутните се обрати секретарот на Општина Охрид, Александар Китески кој искажа големо задоволство што е дел од промоцијата на ова значајно издание. –  Меѓу современите македонски поети, едно од најистакнатите […]

Повеќе

Излезе од печат книгата „Славе Ѓорѓо Димоски во книжевната критика“

Во издание на општина Охрид, деновиве од печат излезе книгата „Славе Ѓорѓо Димоски во книжевната критика“ од авторот Димитар Пандев. Во книгата на 370 страници се поместени осврти, текстови и други објави од книжевната критика за поезијата, книгите и творештвото на овој истакнат охридски и македонски поет, кои се напишани од страна на врвни писателски […]

Повеќе

(ФОТО) Виолината од најпознатиот охридски трубадур Климе Садило во Охридскиот Музеј

Виолината од најпознатиот охридски трубадур Климе Садило во Охридскиот Музеј Климе Садило е роден 1881 година во Охрид. Од млада возраст се занимавал со чалгискиот занает. Најпрвин свирел со татко му, а од 1906 година ја оформил својата тајфа „Такамот на Садиловци“, подоцна преименувана во „Охридски трубадури“. Припаѓа на втората, а според некои истражувачи на […]

Повеќе

Доделени наградите за најдобра необјавена песна за деца во чест на Тоде Илиевски

Во чест и сеќавање на охридскиот поет и писател за деца, Тоде Илиевски, денеска во НУ Библиотека „Григор Прличев“ се одржа културен настан на кој беа доделени наградите од распишаниот конкурс за најдобра необјавена песна за деца „Тоде“.  Организатор на настанот е Здружението за поттикнување на развојот на книжевноста и другите уметности „Креативна верига“ со […]

Повеќе

Охрид го чествува ликот и делото на Григор Прличев

Со низа настани во рамки на манифестацијата „Прличеви Беседи“, Општина Охрид го чествува ликот и делото на Григор Прличев и одбележува 130 години од неговата смрт. Градоначалникот Кирил Пецаков присуствуваше на панихидата која се одржа на вечното почивалиште на Григор Прличев во дворот на црквата „Света Богородица Перивлепта“ и имаше свое обраќање на настанот „Стихови […]

Повеќе

(ВИДЕО) Охриѓанецот Александар Петрески ја претстави „Снегулка“, новогодишна детска песна

Охриѓанецот Александар Петрески, кој живее и работи во Германија, ја претстави неговата најнова новогодишна детска песна со наслов „Снегулка“, која е во соработка со, како што вели Александар, девојката со ангелски глас, Марија Цветановска. “Кога бев дете, имав преголема желба за снег во зима. Посебно пред Нова Година. Се молев секогаш кога врнеше снегот да […]

Повеќе

Изложба „Пикасо можеби јас” и „Недела на шпански филм” во Охрид

Како резултат на културната соработка меѓу Општина Охрид и Амбасадата на Шпанија во Република Македонија, во Охрид ќе се одржи изложба и проекција на циклус шпански филмови. Изложбата „Пикасо можеби јас“ од македонскиот уметник Филип Фидановски ќе биде отворена на 20.12.2022 (вторник) со почеток во 18:00 часот во изложбениот салон на Центарот за култура „Григор […]

Повеќе

Доделени наградите од Литературниот конкурс посветен на Свети Климент Охридски

На пригодна свеченост која се одржа денеска на охридскиот плоштад, градоначалникот Кирил Пецаков ги додели наградите од Литературниот конкурс кој беше распишан по повод Свети Климент Охридски – Патрон на Охрид. Во I категорија за ученици од одделенска настава (од прво до петто одделение) наградена е поетската творба „Климент Охридски“ на Славјан Митаноски, ученик во трето одделение при ООУ „Кочо Рацин“. Во II категорија за ученици од предметна настава (од […]

Повеќе