Жетва на медали за клубовите на М.Т.Т.Ф од “БУГАРИЈА ОПЕН 2023” и “КОРЧА ОПЕН 2023” – 18 златни, 12 сребрени, 15 бронзени и 6 пехари

Македонска Традиционална Таеквон-до Федерација викендов учествуваше на два Меѓународни  натпревари “БУГАРИЈА ОПЕН 2023” во Пловдив и “КОРЧА ОПЕН 2023” во Албанија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација ( ИТФ ), под водство на претседателот Марјанчо Лазревски,  учествуваше на Меѓународен Таеквон-до ИТФ А класа натпревар “БУГАРИЈА ОПЕН 2023” во Пловдив, Бугарија, кој е најјак натпревар во регионов, на […]

Повеќе

И судиите немоќни пред Елена Јанеска: Во рок од недела дена се закити со 2 златни и 2 сребрени медали

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација, со пет натпреварувачи, јуниори 16-17 години, кои се натпреваруваа во две дисциплини, во спаринг (борби) и во форми (борба со замислен противник), изминатиов викенд зеде учество на еден од најпрестижните Меѓународни Таеквон-до ИТФ А класа натпревари во средна Европа, “МОРАВИА ОПЕН 2023”, кој се одржуваше во Острава, Чешка на 28.10-29.10 2023 […]

Повеќе

Одлично претставување на М.Т.Т.Ф. на “СРБИЈА ОПЕН 2023”, 6 златни, 4 сребрени, 10 бронзени медали, Миа Танеска со пехар за најдобра кадетка 10-11 год

Изминатиов викенд на 21.10 2023 година во Нови Сад, Србија, се одржа Меѓународен А класаТаеквон-до ИТФ натпревар “СРБИЈА ОПЕН 2023”, каде учество зеде и Македонската Традиционална Таеквон-до Федрација, предводена од претседателот Марјанчо Лазаревски, 2 официјални лица,  2 национални тренери и 3 асистент тренери, а на овој престижен натпревар правдата ја делеа и 4 наши меѓународни […]

Повеќе

Охрид домаќин на великанот во светскиот ракомет, екипата на Кил

Градот Охрид е одличен домаќин на великанот во светскиот ракомет, екипата на РК Кил, кој синоќа играше со македонскиот шампион РК Еурофарм Пелистер во рамките на Лигата на шампионите! Директорот на РК Кил, Виктор Шилаги, тренерот на екипата, Филип Јиха, и виртузот во ракометниот свет и капитенот на екипата, Домагој Дувњак, разговараа со градоначаникот Кирил […]

Повеќе

Успешно прво издание на Ohrid Water Festival

Сите 17 спортски настани на вода кои се одржуваа во рамки на првото издание на големата промотивно-спортска манифестација Ohrid Water Festival поминаа успешно, а сите настани од социјално-забавниот дел на манифестацијата привлекоа големо внимание кај публиката. Ова беше потенцирано на заедничкиот состанок на организациониот тим на фестивалот и одговорните во спортските клубови, кој се одржа […]

Повеќе

Лазаревски: “ПН МЕТАЛ” на МТТФ им го трасира ПАТОТ ДО СВЕТСКИОТ ПИЕДЕСТАЛ

Во Астана-Казахстан од 18.08-26.08 2023 година се одржа Светско Таеквон-до ИТФ првенство, на кое учествуваше репрезентацијата на МТТФ  под водство на Марјанчо Лазаревски, поранешен светски вицешампион Прага 1996. Репрезентацијата на МТТФ беше претставувана од: 1.Марјанчо Лазаревски -претседател на МТТФ (официјално лице и национален тренер) 2.Зоран Парулески -потпретседател на МТТФ (официјално лице) 3. Христијана Парулеска (натпреварувач) […]

Повеќе

Се е подготвено за 36. издание на Охридскиот пливачки маратон

Вкупно 15 пливачи од 6 држави ќе земат учество на 36. издание на Охридскиот пливачки маратон. Стартот е закажан за 10 часот во Св. Наум, а ќе се плива по 25 километарската патека „Климе Савин“, додека целта е на Кеј Македонија. – Голема е честа и задоволството како градоначалник, но и како организационен одбор, оваа […]

Повеќе

Претставени учесниците на 36. издание на Охридскиот пливачки маратон

На пригодна свеченост која се одржа вчеравачер на платото пред хотелот „Палас“ беа претставени учесниците на 36. Охридски пливачки маратон, што ќе се одржи во сабота на 26-ти август.  На патеката „Климе Савин“ во должина од 25 километри оваа година ќе запливаат вкупно 15 натпреварувачи од кои, шест во женска и девет во машка конкуренција. […]

Повеќе

Започна Меѓународниот ракометен турнир „Крсте Андоновски“

Градоначалникот на Општина Охрид, Кирил Пецаков, вчера беше дел од свеченото отворање на Меѓународниот ракометен турнир „Крсте Андоновски“ кој во организација на ГРК „Охрид“ и Општина Охрид, се одржува во СРЦ „Билјанини Извори“. Покрај домаќините, на ракометниот турнир, учествуваат клубовите „Бешикташ“ (Турција), „Олимпијакос“ (Грција), „Металопластика“ (Србија), „Татран Прешов“ (Словачка), како и македонските екипи „Еурофарм Пелистер“, […]

Повеќе

Градоначалникот Пецаков: Охрид деновиве пулсира во спортски ритам

Охрид деновиве пулсира во спортски ритам. Вечерва свечено го означивме почетокот на ракометниот турнир “Крсте Андоновски”. Како никогаш претходно во овој период од сезоната имаме квалитетни спортски и културно забавни настани кои значајно влијаат на продолжување на туристичката сезона. Нашата замисла и цел е во иднина да организираме и поддржиме настани и манифестации од овој […]

Повеќе