5 медаљи за теквондистите од „ХВА РАНГ ИТФ” Лескоец-Охрид

Викендов во Плевен соседна Бугарија се одржа Меѓународен Таеквон-до ИТФ натпревар, дисциплина спаринг само за деца до 14 години, на кој учество зеде и нашиот најдобар клуб Таеквон-до клубот „ХВА РАНГ ИТФ” Лескоец-Охрид. На овој натпревар настапија со 6 натпреварувачи, од кој 5 се закитија со медали, и тоа со 1 златен, 2 сребрени и […]

Повеќе

Таеквон-до “ХВА РАНГ ИТФ” Лескоец-Охрид, викендов ја започнува есенската натпреварувачка сезона во Плевен – Бугарија

Таеквон-до “ХВА РАНГ ИТФ” Лескоец-Охрид, викендов ќе земе учество на меѓународен Таеквон-до ИТФ турнир за деца до 14 години на 05.10 2019 год, кој ќе се одржи во Плевен соседна Бугарија. – На овој турнир ќе настапиме со 6 натпреварувачи, овој натпревар е одличен за започнување на есенската натпреварувачка сезона, посебно што е само за […]

Повеќе

Охриѓанката Ана Стојановска триумфираше на Отвореното тениско првенство на Македонија за јуниорки до 14 години

Ана Стојановска од Тениски клуб Охрид го освои првото место на Отвореното првенство на Македонија за јуниорки до 14 години кое се одржа на терените на ТК Југ во Скопје од 28 – 30 Септември. По освојувањето на Државното првенство на Македонија за јуниорки до 12 години и претходните Отворени првенства до 12 години без […]

Повеќе

Атрактивно деби на охридските теквондисти Велковски и Димитриевиќ на Светското првенство во Бугарија

На Светското Таеквон-до ИТФ првенство кое се одржа од 24-30 август 2019 во Пловдив, соседна Бугарија под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски светски вицешампион Прага’96, носител на црн појас V дан, Македонската ИТФ настапи со двајца натпреварувачи, Давид Велковски и Божидар Димитриевиќ, двајцата членови на Таеквон-до клубот “ХВА РАНГ ИТФ” Лескоец –Охрид. – Давид Велковски […]

Повеќе

Охриѓаните Божидар Димитиревиќ и Давид Велковски го исполнија и последниот критериум за учество на Светското Таеквондо ИТФ првенство во Бугарија

Божидар Димитиревиќ и Давид Велковски го исполнија и последниот критетиум за учество на Светското Таеквондо ИТФ првенство кое ќе се одржи во Пловдив –Бугарија од 24-30 август 2019. Двајцата јуниори кои се докажани натпреварувачи на бројни меѓународни натпревари, после седум годишен труд се изборија за критериум за учество на Светско првенство. Покрај бројните меѓународни медали […]

Повеќе

Згаснува ли една од постарите спортски манифестации во Охрид – Охридскиот атлетски маратон?

Ќе изгуби ли Охрид уште една од постарите и позначајните спортски манифестации, охридскиот атлетски маратон? Ова прашање се поставува откако организаторите на фејсбук објавија статус во кој се вели дека овогодинешното 33-то издание на маратонот ќе биде последно организирано од досегашниот организационен одбор. Нивниот статус ви го пренесуваме во целост: „Почитувани љубители на атлетиката и […]

Повеќе

Настап на Некст тајм и Ѓоко Танески на финалето на турнирот во Велгошти

Денеска, со почеток во 21 часот ќе започне финалната разврска на 16-то издание на турнирот во мал фудбал „Велгошти 2019“. Благодарение на спонзорите програмата за финалниот ден од 16-то издание на турнирот во мал фудбал кој се одржува во с.Велгошти по повод верскиот празник Св. Петка ќе биде збогатен со настапот на Ѓоко Танески и мега популарниот […]

Повеќе

(ВИДЕО)Таеквон-до клубот „ХВА РАНГ ИТФ”Лескоец-Охрид организираше Таеквондо ИТФ меѓународен турнир за паметење „ОХРИД ОПЕН 2019”

Викендов  22 јуни 2019 во СРЦ. „Билјанини Извори ”  Таеквон-до клубот „ХВА РАНГ ИТФ” Лескоец-Охрид го организираше меѓународниот Таеквон-до ИТФ турнир „ОХРИД ОПЕН 2019”  на кој учество зедоа околу 250 натпреварувачи од 26 клубови од Словенија, Хрватска, Бих, Србија, Бугарија и Македонија. -Најбројни беа клубовите од соседна Бугарија, при што можеме да се пофалиме дека беа […]

Повеќе

Фудбалски празник во Охрид за петтиот трофеј „ОХРИД ТОП ТИМ“

Охрид, Работнички, Победа, Неготино, Њу старс, Еден на Еден, Караорман, Карев, Биџо … и уште неколку други реномирани екипи се дел од V детски фудбалски турнир ТРОФЕЈ ОХРИД ТОП ТИМ 2019. Традиционално, повод за одржување на овој турнир е роденденот на ФК ОХРИД ТОП ТИМ и истиот е своевиден подарок за нашиот град, за сите […]

Повеќе

Викендов во Охрид меѓународен Таеквон-до ИТФ турнир „Охрид Опен 2019”

Викендов, сабота 22 јуни 2019, Таеквон-до клубот „ХВА РАНГ ИТФ” Лескоец-Охрид организира меѓународен Таеквон-до ИТФ турнир „Охрид Опен 2019”, каде своето учество го имаат најавено клубови од Бугарија, Србија, БиХ, Хрватска, Словенија, Австрија и Македонија. -На овој турнир очекуваме од 200- 250 натпреварувачи, а бидејќи долги години немаме организирано ваков турнир се надеваме дека нема […]

Повеќе