(ФОТО) Шекеринска со службено возило од министерство за одбрана на партиски собир во Вевчани

Министерката за одбрана и вицепремиерка, Радмила Шекеринска, продолжува со мешање на партијата и државата. Според фотографиите до кој дојде нашата редакција, Шекеринска како носител на листата на СДСМ во Изборна единица 5, на партиски собир во Вевчани е дојдена со возило, кое според проверката на сајтот на Антикорупциската комисија, припаѓа на министерството за одбрана, кое го […]

Повеќе

Мицкоски од Струга: После 15 јули да ги засукаме ракавите и да си ја обновиме Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска беше во посета на Струга каде што истакна дека благодарение на погрешните политики на ова раководство на СДСМ предводено од Зоран Заев, денеска Македонија бележиме рекорди по број на заболени и луѓе кои за жал го губат својот живот и токму затоа сега е најпотребно заедно сите да се исправиме […]

Повеќе

Влајнкиноски до Митрески: Најмалку Вие сте со нешто заслужни да се фотографирате и самопромовирате со проект за кој и врапчињата знаат дека е дело на ВМРО-ДПМНЕ!

Денеска во посета на Вевчани беа кандидатот за пратеник од СДСМ од Струга, Јован Митрески, вице премиерката за економски прашања Мила Царовска и останати функционери од актуелната власт, кои извршија увид на објектот на старото училиште кој сега е пренаменет во Туристички центар. На ова реагираше кандидатот за пратеник од ВМРО-ДПМНЕ од Вевчани, Ѓорѓи Влајнкиноски. […]

Повеќе

(ФОТО) Вевчанци со порака до Царовска: На народот пари намалуваше, а Мила имотот си го зголемуваше!

Вице премиерката за економски прашања Мила Царовска денеска беше во посета на Вевчани, па вевчанци ја искористија приликата да и упатат порака за скандалите кои се врзуваат со нејзиното име. На народот пари намалуваше, а Мила имотот си го зголемуваше!, гласеше пораката која креативните вевчанци ја упатија до Царовска. Please follow and like us:

Повеќе

Аџиоски до СДСМ: Вие сте веќе три години на власт, за кој режим зборувате?!

Во изминативе неколку дена, СДСМ својот ПР го има пуштено на најјако, па константно споменуваат и се фалат што направиле и како се бореле против ,,режимот” на ВМРО-ДПМНЕ!Замислете, каква иронија и безобразлук!Вие сте веќе три години на власт, за кој режим зборувате?!За оној ,,режим” кој успешно спроведе стотици проекти, од кои Македонија почна да расте […]

Повеќе

(ФОТО) Директорка на основно училиште во Струга наредила да се уништи Сонцето од Кутлеш

Денес сме сведоци на еден бесрамен вандализам во училиште во Струга! Имено, директорката на ООУ ,,Јосип Броз Тито”- Струга, Лидија Гогоска (кадар на СДСМ, се разбира) им дала наредба на служителите да го уништат македонскиот симбол – Сонцето од Кутлеш од спортското игралиште. Замислете, колку злоба и нечовечност треба да имате за да сторите вакво […]

Повеќе

Кандидатите за пратеници од Струга, ги запознаа стружани со проектите од програмата Обнова на Македонија

Денес на новото градско шеталиште, кај црквата ,,Св. Ѓорѓи”, ВМРО-ДПМНЕ Струга, постави штанд и на стружани им подели флаери ,,Обновата доаѓа”. Како што истакна Мирче Аџиоски, претседател на Општинскиот комитет и кандидат за пратеник разговарале за проектите и приоритетите за Струга и Република Македонија. – Она што особено ме радува, е фактот што граѓаните се […]

Повеќе

Среде пандемија од коронавирус, вевчанци веќе 40 часа оставени без вода

Попладнево до нашата редакција пристигна реакција од жителите на Вевчани. Тие велат дека на сред пандемија од коронавирусот кога една од главните препораки е да се одржува хигиената, тие веќе 40 часа се оставени без вода. Вевчанци својот револт го искажуваат и на социјалните мрежи. Како што велат вевчанци, причина за проблемот е неажурноста на […]

Повеќе

МВР со официјален став за Струшката литија: Не беше возможно целосно да се спречи приклучување на верниците со поригорозна полициска интервенција поради можноста од ескалација на ситуацијата

Во врска со верската манифестација ЕРОДИЈА-ЛИТИЈА, што вчера од 15 до 18.30 часот се одржа во Струга а во чест на празникот Свети Ѓорѓија Победоносец“, ОВР Струга согласно предвидените безбедносни протоколи ги презеде сите неопходни безбедносни мерки и постапуваше во согласност со Владините мерки и протоколи за заштита на населението од вирусот Ковид-19, се вели во […]

Повеќе

Додека СДСМ троши илјадници евра на апетисани и морски плодови, јавните претпријатија во Струга се пред тотален колапс

Владата на СДСМ, ја колабира целата држава! Јавните претпријатија во Струга се пред тотален колапс!, велат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Струга и додаваат дека во време кога се соочуваме со пандемија, која ќе предизвика сериозна економска криза, кога здравството нема доволно респираторни машини и јавните претрпијатија немаат финансии да им обезбедат плати на вработените, Владата на […]

Повеќе