Еден загинат, жена тешко повредена во несреќата утрово на патот Кичево-Гостивар

На 08.08.2022 во 06.35 часот на магистралниот пат Кичево-Гостивар, кај „Тајмишка раскрсница“, се случила сообраќајна несреќа помеѓу товарно возило „Mан“, со гостиварски регистарски ознаки, управувано од Љ.С.(56) од Гостивар и патничко возило „Хјундаи“, со скопски регистарски ознаки, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. -На местото на несреќата починал возачот на возилото „Хјундаи“, смрт констатирал […]

Повеќе

Денеска сончево и топло, од утре температурите во пораст

Времето денеска ќе биде сончево со мала локална облачност. Ќе дува умерен, долж Повардарието повремено силен ветер до 60 км/час од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 21, а максималната ќе достигне од 27 до 35 степени. УВ индексот ќе изнесува 8. Во наредниот период следува стабилно време. До вторник […]

Повеќе

Спортски фестивал Илинден 2022: По врвиците на борбата за македонска државност

На денешната прес-конференција беше најавено одржувањето на првото издание на Спортскиот фестивал Илинден 2022. Во организација на Спортско-рекреативниот клуб „Соларис“ од Струга, во соработка со Клубот за друмски велосипедизам „Фаланга“ Струга, клубовите за планински велосипедизам „Рупикапра“ и „Караула” од Струга, Планинарско Еколошко друштво „Закамен“ Струга, како и со учество на бројни спортисти, ентузијасти, професионалци и […]

Повеќе

Манастир Пресвета Богородица Пречиста – Kичевска Коњаница и оваа година учествува на „Илинденски марш 2022 година“

Како и претходните години, така и оваа година „Манастир Пресвета Богородица Пречиста Кичевска Коњаница“, зема учество во Илинденскиот Марш. Коњаницата веќе 8 години го опфаќа Кичевско – Демир Хисарскиот регион и тоа: Манастирско Доленци, Србјани, Кичево, Другово, Пополжани, Видрани, Брждани, Свињишта, Козица, Прострање, Велмевци, Илинска планина, Смилево, Слепче, Демир Хисар, Журче, Острилци, Крушево. Самиот Кичевско […]

Повеќе

Возило излета од патот Охрид-Кичево, три лица тешко повредени

На 17.07.2022 во 07.35 часот во СВР Охрид било пријавено дека на магистралниот пат Охрид-Кичево, помеѓу с.Врбјани и с.Сливово, патничко возило „бмв“ со гостиварски регистарски ознаки, управувано од А.А.(27) од Гостивар, излетало надвор од коловозот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобиле возачот, сопатникот С.З.(21) и уште еден малолетен сопатник од Гостивар, констатирани во […]

Повеќе

Поради недостиг од наши, Туристичката комора ќе донесе 5.000 келнери, рецепционери и собари од Турција

Вкупно 5.000 келнери, садопери, рецепционери и собари од Турција можат веднаш да дојдат во земјава и да почнат со работа во нашите угостителски објекти, доколку државата им овозможи брзо вработување, под истите услови кои важат за македонските граѓани, само со лични карти и евидентирање без многу формалности – порача Туристичко-угоститеката комора (ТУК) при Сојузот на стопански […]

Повеќе

Бигорски се подготвува за манастирската слава за Рождеството на Свети Јован Претеча – Иванден

Возљубени верници и почитувачи на Свештената Бигорска Обител и на славниот Претеча, Ве известуваме дека на денот кога го славиме сечесниот празник на Рождеството на нашиот патрон и небесен застапник, светиот и славен Пророк, Претеча и Крстител Господов Јован: ___ Во среда, на 6 јули, во Свештената Бигорска Обител ќе се отслужи сеноќно бдение, коешто ќе […]

Повеќе

Приведени 12 дрвокрадци во струшко, фатени при бесправна сеча на дрва

На 25.06.2022 година, во шумски појас на планината Караорман, во атарот на струшкото село Мислодежда, преземени се координирани мерки од страна на полициски службеници од Единицата за брзо распоредување, Регионален центар за гранични работи – Запад, СВР Охрид, Шумска полиција и ЈП,,Национални шуми“ при што, лишени од слобода се 12 лица на возраст од 23 до 49 години, од кои од кои осум […]

Повеќе

ИПА Охрид со вело тура за вело патека Охрид- Струга

Интернационалната полициска асоцијација (ИПА) -регион Охрид, утре (сабота 25.06.2022 година), организира рекреативна велосипедска тура Охрид-Струга-Радожда. Стартот е закажан во 08.30 часот од градското пристаниште во Охрид, ќе се вози по крајбрежието на Охридското Езеро, по стариот пат од Охрид до Струга каде, по средбата со струшките велосипедисти, се продолжува кон Калишта, хотелите „Бисер“, „Изгрев“ и […]

Повеќе

Жител на Требеништа затекнат при кражба на гориво од машина на автопатот во изградба Кичево-Охрид

На 24.06.2022 година во 00.30 часот во СВР Охрид приведен е Н.С. од селото Требеништа, општина Дебрца. Тој, претходно е затекнат при кражба на гориво од работна машина на автопатот во изградба Кичево-Охрид и пронајдени му се две пластични туби со околу 50 литри гориво, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. Против него ќе […]

Повеќе