(ВИДЕО) Човек брутално претепан од полицајци: Го прекршил полицискиот час во Мостар

Јавноста во БиХ е шокирана откако порталот „Поглед.ба“ објави видео снимка, за која тврдат дека е снимена во Мостар, а на која се гледа како двајца полицајци тепаат човек пред влезот на зграда. Од порталот пишуваат дека видеото е направено околу 23 часот во саботата, а човекот го прекршил полицискиот час, што е воведен како […]

Повеќе

„Спутник“ најдобро ја спречува британската мутација, но ефикасноста и опаѓа кај јужноафриканската

Водечкиот научник од рускиот институт „Гамалеја“, што ја разви вакцината „Спутник“, Александар Гинтсбург, изјави дека таа вакцина е помалку ефикасна против јужноафриканската мутација на Ковид-19, но тоа намалување на ефикасноста е помало отколку кај другите вакцини. Кога станува збор за јужноафриканската варијанта, ефикасноста на антителата произведени од „Спутник“ се намалува, како што е случајот со […]

Повеќе

На 99-годишна возраст почина принцот Филип

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на британската кралица Елизабета Втора, почина утрово на 99-годишна возраст. Бакингемската палата ја потврди неговата смрт. Знамињата на значајните згради во Велика Британија се спуштени на половина копје, а најавен е период на жалост. Војводата од Единбург беше во брак со британската кралица 73 години. Please follow and […]

Повеќе

(ВИДЕО) Џо Бајден три пати падна на скалите од авионот Ер Форс 1

Претседателот на САД, Џозеф Бајден, падна три пати обидувајќи се да се качи на авионот „Ер форс еден“ со кој одлета на пат кон Атланта. Здравјето на 78-годишниот Бајден е честа тема во медиумите, а неговите критичари тврдат дека тој има сериозни проблеми со здравјето и ја доведуваат во прашање неговата способност да владее со […]

Повеќе

Вучиќ објасни како дошол до вакцините: Поискусен сум од мојот пријател Заев, кој целосно се потпре на ЕУ и не доби вакцини

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во опширно интервју за босанската ТВ Фејс, порачува дека е неопходна соработка во регионот, бидејќи тоа е единствениот пат за земјите да напредуваат и да се развиваат, односно да се спречат младите да заминуваат во странство. Вучиќ во разговорот со босанскиот новинар Сенад Хаџифејзовиќ зборувал за набавката на вакцини, програмата […]

Повеќе

Руската вакцина „Спутник V“ стана втората во светот по бројот земји во која е одобрена

Руската вакцина против коронавирусот „Спутник V“ се искачи на второто место меѓу ваквите препарати според бројот на земјите во коишто ја одобриле, престигнувајќи ја вакцината на американско-германскиот тандем „Pfizer/BioNTech“, објави во петокот вечерта на својот официјален акаунт на Twitter, Рускиот фонд за директни инвестиции (РФПИ). Првото место во светот според бројот на државите кои ја […]

Повеќе

Отплови Панонскиот морнар

Познатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ почина денес на 67-годишна возраст, откако на почетокот на неделата беше примен на Клиниката за инфективни болести, каде се лекуваше од пневмонија. Роден е на 11 мај 1953 во Нови Сад. Има издадено повеќе албуми. Глумел во неколку телевизиски серии за кои ја има напишано и музиката, а режираше и филм, […]

Повеќе

Руската вакцина „Спутник V“ фаворит во борбата против коронавирусот, тврди „Блумберг“

Првата вакцина против коронавирус во светот „Спутник V“ можеби е најзначајното научно достигнување во Русија од советскиот период, пишува агенцијата „Блумберг“. Руската вакцина „Спутник V“, спрема која Западот на почетокот беше скептичен, сега стана светски фаворит во борбата против пандемијата со коронавирусот, се вели на почетокот од текстот. Резултатите од третата фаза на клиничките испитувања на вакцината […]

Повеќе

Србија е на чекор до нормалниот живот, наскоро и четврта вакцина и ревакцинација

За разлика од многу други земји, Србија се наоѓа на чекор до враќање на нормалниот живот, рече синоќа српската премиерка Ана Брнабиќ на РТС, најавувајќи дека во земјата наскоро ќе пристигне уште една, четврта по ред, вакцина против коронавирус. Според податоците на премиерката, досега за вакцинирање се пријавиле скоро милион граѓани на Србија и очекува […]

Повеќе

Истражување: Излекуваните пациенти од Ковид-19 се заштитени најмалку шест месеци

Повеќето пациенти со коронавирус создаваат антитела кои ги штитат од повторно заразување најмалку шест месеци, покажуваат резултатите од најновото истражување, пишува лондонскиот весник „Гардијан“. За време на истражувањето се собрани примероци од крв од над 20.200 Британци во периодот меѓу јуни и ноември 2020 година. Откриено е дека 99 отсто од оние кои биле позитивни […]

Повеќе