ДИЛЕМИ КАЈ НАУЧНИЦИТЕ: Зошто Ковид 19 може да биде смртоносен и за луѓе на помлада возраст?

Од статистичките податоци добиени ширум светот и исто така од Словенија, јасно е дека новиот коронавирус предизвикува најголем број смртни случаи кај постарите генерации. За жал, во списокот на смртни случаи влегуваат и луѓе кои во поголемиот дел од својот живот имале и мошне добро здравје и кои се на млада возраст, пишува словенечки Дневник. Иако […]

Повеќе

Eден од најпознатите српски епидемиолози: До крајот на мај ќе успееме да се избориме со коронавирусот, а од јуни ќе почнеме да се враќаме во нормала

Eден од најпознатите српски епидемиолози, проф. др Бранислав Тиодоровиќ вели дека до крајот на мај ќе успееме да се избориме со новиот коронавирус, а од јуни ќе почнеме да се враќаме на нормалните животни текови. Сепак тој појаснува дека можеби со почетокот на есента, новиот коронавирус повторно да нападне, но нема да биде волку многу […]

Повеќе

Состојба со Ковид-19 во светот до 10 часот: Присутен во 204 земји и над 1 милион заразени

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.018.082 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 53.251, а оздравеле 213.218 луѓе. Ковид-19 има во 204 земји и територии во светот. Постојат 749.924 активни случаи, од кои 95% или 712.270 имаат умерена клиничка слика и 5 отсто или 37.654 се во сериозна состојба. Најголем […]

Повеќе

НАЈНОВИ ПОДАТОЦИ: Состојба со Ковид-19 во светот до 17 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 964.639 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 49.242, а оздравеле 203.274 луѓе. – Од половина од човештвото е побарано да остане дома поради пандемијата на новиот коронавирус. – Бројот на смртни случаи во Холандија се зголеми за 166 на 1.339, соопштија здравствените власти. Бројот […]

Повеќе

Најнови податоци: Состојба со коронавирусот во светот до 10 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 860.184 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 42.344, а оздравеле 178,442 луѓе. – Во Словачка пријавен е првиот смртен случај од последици од новиот коронавирус. Во земјата досега се регистирани 363 инфицирани пациенти. – И во Оман е регистриран првиот смртен случај од последици […]

Повеќе

Состојба со Ковид-19 во светот до 10 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 786.957 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 37.843, а оздравеле 165.932 луѓе. – САД со 164.266 се држава со најголем број заразени со Ковид-19, од кои 170 починале. – Во Италија регистрирани се 101.739 лица позитивни на новиот корнавирус, од кои 11.591 починале, а […]

Повеќе

Словенија со три милијарди евра ќе ја помага економијата, Србија со пет милијарди евра

Србија подготвува пакет-мерки од повеќе од пет милијарди евра за закрепнување на економијата погодена од коронавирусот, а Словенија за таа намена ќе издвои три милијарди. На малите и на средните претпријатија во Србија ќе им се исплатат минимални плати за три месеци, а се размислува и за еднократна парична помош од по сто евра за секој полнолетен граѓанин.Истовремено, нема […]

Повеќе

Најнови податоци: Состојба со КОВИД-19 во светот до 10 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 723.732 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 34.000, а оздравеле 151.833 лица. – Црна Гора информира за шест нови случаи на заразени со коронавирус, со што вкупниот број се зголеми на 91 лице. – Јапонија ќе забрани влез за странци кои доаѓаат од САД, […]

Повеќе

На 3Д видео прикажано што им прави корона вирусот на белите дробови

Универзитетската болница во Вашингтон неодамна објави 3Д видео од белите дробови на пациент со корона вирус. Во видеото се прикажани белите дробови на маж кој неколку дена претходно бил асимптоматски. Сега, пациентот има Ковид-19 и неговите бели дробови не успеваат да функционираат правилно, изјави д-р Кит Мортман, началник за торакална хирургија во универзитетската болница Џорџ […]

Повеќе

Состојба со коронавирусот во светот до 17 часот: Се самоуби министер за финансии во Германија

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 684,641 лице заразено со новиот коронавирус. Од нив починати се 32,180, а оздравеле 146,400 лица. Пандемијата на коронавирус уби најмалку 3200 луѓе во светот од декември, кога изби во Кина, од кои дури две третини се во Европа, покажуваат денешните податоци на „Ворлдметерс“. Од избувнувањето, повеќе од […]

Повеќе