Вести од регионот

Втор месец од кога почна учебната година, а учениците во Вевчани се без наставник по географија

Ветениот фински модел на образование никако да профункционира во општинското основно училиште „Страшо Пинџур“ Вевчани, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Вевчани. Оттаму информираат дека веќе втор месец од кога почна учебната година, а учениците се без наставник по географија. – Како ќе ја надоместат пропуштената настава, а нѐ е поради нивна вина?! До кога ќе се […]

Охрид

Охрид

Донев до власта: Помалку зборување, повеќе работа, колекторскиот систем на Охридското езеро не е реконструиран од кога е изграден во 80-тите години

Охрид

Вечерва во Охрид сцени како од криминалистички филм: Нападнал таксист, ограбил златари и се заканувал со пиштол во кафетерија

Лице од Скопје на возраст во средните дваесетти години кое престојувало во Охрид, вечерва низ градот направи вистинска бркотница, како од крими филмовите. Најпрво тој со пиштол и нож го нападнал таксистот кој го превезувал од неговото престојувалиште до центарот на градот, но за среќа таксистот успеал да избега и да се спаси. Потоа напаѓачот […]

Охрид

А1он: Охридскиот инспектор Новица Шуменковски, кој неовластено уништувал храна и пијалоци, незаконски дозволил отворање мртовечница

Инспекторот од Охрид, Новица Шуменковски, како вработен во Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал незаконско решение за мртовечница, дознава „А1он“. Станува збор за истиот инспектор за кој „А1он“ веќе објави дека неовластено уништувал храна и пијалаци во речиси истиот период кога издал и решение за мртовечница. Шуменковски во јули 2017 година потпишал дека приватната фирма […]

Охрид

Охридскиот чинар меѓу петте нови природни реткости

Киселичката пештера, Чинарот во Охрид, Дабот благун во село Бели, Црната дудинка од Лесново и Карактеристичен геолошки профил – Звегор се петте нови природни реткоски прогласени со решение донесено од Министерот за животна средина и просторно планирање.Како што соопшти МЖСПП, решенијата за прогласување на природните реткости се објавени во Сл. весник Број 174 од 22 […]

Следете

В.д. градоначалникот Георгиески со лицемерие кон охриѓани и кон неговите коалициони партнери

Ѓорчев ќе ја бара поддршката за претседателски кандидат од редовите на ВМРО-ДПМНЕ

Чист воздух кога ќе сме во НАТО и ЕУ: Макрадули го допре дното, здравјето на граѓаните не било приоритет

Свето Богојавление-Водици

Со пиштол на дијаболи сакал да ограби златари во Охрид

Донев до власта: Помалку зборување, повеќе работа, колекторскиот систем на Охридското езеро не е реконструиран од кога е изграден во 80-тите години

Вечерва во Охрид сцени како од криминалистички филм: Нападнал таксист, ограбил златари и се заканувал со пиштол во кафетерија

А1он: Охридскиот инспектор Новица Шуменковски, кој неовластено уништувал храна и пијалоци, незаконски дозволил отворање мртовечница

Охридскиот чинар меѓу петте нови природни реткости

Спорт

5 медаљи за теквондистите од „ХВА РАНГ ИТФ” Лескоец-Охрид

Викендов во Плевен соседна Бугарија се одржа Меѓународен Таеквон-до ИТФ натпревар, дисциплина спаринг само за деца до 14 години, на кој учество зеде и нашиот најдобар клуб Таеквон-до клубот „ХВА РАНГ ИТФ” Лескоец-Охрид. На овој натпревар настапија со 6 натпреварувачи, од кој 5 се закитија со медали, и тоа со 1 златен, 2 сребрени и […]

Таеквон-до “ХВА РАНГ ИТФ” Лескоец-Охрид, викендов ја започнува есенската натпреварувачка сезона во Плевен – Бугарија

Таеквон-до “ХВА РАНГ ИТФ” Лескоец-Охрид, викендов ќе земе учество на меѓународен Таеквон-до ИТФ турнир за деца до 14 години на 05.10 2019 год, кој ќе се одржи во Плевен соседна Бугарија. – На овој турнир ќе настапиме со 6 натпреварувачи, овој натпревар е одличен за започнување на есенската натпреварувачка сезона, посебно што е само за […]

Охриѓанката Ана Стојановска триумфираше на Отвореното тениско првенство на Македонија за јуниорки до 14 години

Ана Стојановска од Тениски клуб Охрид го освои првото место на Отвореното првенство на Македонија за јуниорки до 14 години кое се одржа на терените на ТК Југ во Скопје од 28 – 30 Септември. По освојувањето на Државното првенство на Македонија за јуниорки до 12 години и претходните Отворени првенства до 12 години без […]

Култура

Култура

СДСМ го уништува и културното наследство – нема пари за археолошките локалитети

Откако го закопавте историското наследство, ги грабнавте лопатите и почнавте да го копате гробот и за културното наследство! Македонскиот народ стана и повеќе од свесен дека воопшто не ве интересира ниту судбината, ниту иднината на Македонија! Тоа го докажавте со односот кон историјата, а денес го потврдувате и го запечатувате и со односот кон културата, […]

Култура

Дарко Брлек: Сега знам зошто Охрид е единствен во светот

Словенечкиот гудачки квартет „Дисонанс“ и кларинетистот Дарко Брлек два дена уживаа во прошетките на брегот на Охридското Езеро. Иако повеќето од нив, веќе биле во Охрид, тие беа воодушевени од културно-историските споменици, средновековните цркви и манастирскиот комплекс Свети Наум. – Неверојатно е колку убав град е Охрид. Многу ми се допаѓа, сум бил повеќе пати, […]

Култура

Со концерт на Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ ќе се одбележи 59-от роденден на „Охридско лето“

Фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе одбележи 59 години од своето постоење. Директорката на фестивалот, Наташа Поповиќ, на прес-конференција посветена токму на роденденскиот концерт што ќе се одржи вечерва, истакна дека е огромна е честа да се биде дел од тимот што го подготвува и реализира годинешново фестивалско издание и потсети дека многу луѓе оставиле свој […]

Култура

Театарот во Охрид трпи поради претходните политички пазарења за директор на Центарот за култура „Григор Прличев“

Театарот во Охрид трпи поради претходните политички пазарења за директор на Центарот за култура „Григор Прличев“

Култура

Инва Мула позната од филмот „Петтиот елемент“ вечерва на Охридско лето

Особено ми значи што сум дел од 59-тото по ред издание на фестивалот „Охридско лето“, што подразбира дека станува збор за еден сериозен фестивал којшто навистина се грижи за уметниците и за доловувањето на уметноста. Ова денеска на прес-конференција го изјави светски познатата оперска певица, сопранот Инва Мула од Албанија која вечерва, заедно со нејзините […]

Најнови вести

Рекламно видео