Вести од регионот

Денеска сончево и студено, претпладне ќе провејува снег – од УХМР најавуваат нови врнежи во следните денови

Претпладне променливо облачно и студено, понекаде и особено во источните делови ќе провејува слаб снег. Од пладневните часови во поголемиот дел од земјата ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието и во источните делови силен ветер од северозападен правец (над 70 км/час). Минималната температура ќе биде во интервал […]

Охрид

Охрид

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Од партиски пресови и обуки Јаковлева нема време за држење настава и водење педагошка евиденција

Охрид

За скоро ќе поднесеме кривични пријави за претходното работење во ЈП „Водовод“, тогаш јавноста ќе дознае дали трпат вработените или трпат граѓаните од нивното криминално работење!

Крајно дегутантно е најнеспособната и најкриминалната СДС Охрид да изусти партизација за која е експерт, понатаму уште и да зборува да селективност и дискриминаторство кога истата е крајно бесчувствителна на таа тема. За каква отчетност и транспарентност зборуваат СДС Охрид и нивниот партиски пулен Јован Крлев кога тие како власт се синоним за затвореност, а […]

Македонија Охрид Регион

Денеска сончево и студено, претпладне ќе провејува снег – од УХМР најавуваат нови врнежи во следните денови

Претпладне променливо облачно и студено, понекаде и особено во источните делови ќе провејува слаб снег. Од пладневните часови во поголемиот дел од земјата ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието и во источните делови силен ветер од северозападен правец (над 70 км/час). Минималната температура ќе биде во интервал […]

Охрид Црна хроника

Тепачка помеѓу двајца охриѓани, едниот се здобил со тешки повреди

На 24.11.2023 во 23 часот, на улицата „Партизанска“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу двајца охриѓани на возраст од 59 и 43 години. Притоа, 59-годишникот се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во Општата болница во Охрид. По целосно документирање на настанот, ќе бидат поднесени соодветни пријави, соопшти Стефан […]

Следете

Спорт

Жетва на медали за клубовите на М.Т.Т.Ф од “БУГАРИЈА ОПЕН 2023” и “КОРЧА ОПЕН 2023” – 18 златни, 12 сребрени, 15 бронзени и 6 пехари

Македонска Традиционална Таеквон-до Федерација викендов учествуваше на два Меѓународни  натпревари “БУГАРИЈА ОПЕН 2023” во Пловдив и “КОРЧА ОПЕН 2023” во Албанија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација ( ИТФ ), под водство на претседателот Марјанчо Лазревски,  учествуваше на Меѓународен Таеквон-до ИТФ А класа натпревар “БУГАРИЈА ОПЕН 2023” во Пловдив, Бугарија, кој е најјак натпревар во регионов, на […]

И судиите немоќни пред Елена Јанеска: Во рок од недела дена се закити со 2 златни и 2 сребрени медали

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација, со пет натпреварувачи, јуниори 16-17 години, кои се натпреваруваа во две дисциплини, во спаринг (борби) и во форми (борба со замислен противник), изминатиов викенд зеде учество на еден од најпрестижните Меѓународни Таеквон-до ИТФ А класа натпревари во средна Европа, “МОРАВИА ОПЕН 2023”, кој се одржуваше во Острава, Чешка на 28.10-29.10 2023 […]

Одлично претставување на М.Т.Т.Ф. на “СРБИЈА ОПЕН 2023”, 6 златни, 4 сребрени, 10 бронзени медали, Миа Танеска со пехар за најдобра кадетка 10-11 год

Изминатиов викенд на 21.10 2023 година во Нови Сад, Србија, се одржа Меѓународен А класаТаеквон-до ИТФ натпревар “СРБИЈА ОПЕН 2023”, каде учество зеде и Македонската Традиционална Таеквон-до Федрација, предводена од претседателот Марјанчо Лазаревски, 2 официјални лица,  2 национални тренери и 3 асистент тренери, а на овој престижен натпревар правдата ја делеа и 4 наши меѓународни […]

Култура

Култура Охрид

(ФОТО) 40 години фолклорен ансамбл „Отекс Фолк“

Со целовечерен свечен концерт што вечеравечер се одржа во ЦК „Григор Прличев“ фолклорниот ансамбл „Отекс Фолк“ од Охрид одбележа 40 години од своето основање.  Пред присутните се обрати градоначалникот Кирил Пецаков. -Задоволство и чест е да се присуствува на оваа свеченост на која одбележуваме  јубилејни 40 години од основањето на фолклорниот ансамбл „ОТЕКС фолк“ од Охрид. Јас верувам дека нема охриѓанец којшто […]

Култура Охрид

Промовирана книгата „За Македонистиката отворено“

Како дел од чествувањата по повод 23 Октомври – Денот на Македонската револуционерна борба, денеска во големата сала на Општина Охрид беше промовирана книгата „За Македонистиката отворено“ од авторите Свето Стаменов и Димитар Пандев, која е издадена под покровителство на Општина Охрид. На свечената промоција свое обраќање пред присутните имаше секретарот на Општина Охрид, Александар […]

Култура Охрид

Едукативни посети на културното наследство во Стар град и Музејот на вода во рамки на проектот „Дигитализација и промоција на културното наследство во Охрид“

Здружението за заштита и одржлив развој на животната средина „Регионален зелен центар“ Охрид во рамки на проектот „Дигитализација и промоција на културното наследство во Охрид“ ги спроведе предвидените едукативни посети на културното наследство во Стар Град и Музејот на вода. Едукативните посети беа наменети за ученици од шест основни училишта од Охрид- ОУ „Ванчо Николески” […]

Култура Охрид

Одбележани 110 години од Охридското востание

По повод 110 години од Охридското востание, делегација на Општина Охрид, денеска положи свежо цвеќе на Спомен-обележјето на востаниците во селото Велгошти. Свежо цвеќе положија и претставници на Подрачното одделение на Државниот архив, Охрид; Месната заедница на село Велгошти; здруженија и политички партии. Охридското востание се одржало во септември 1913 година, еден месец по потпишувањето […]

Култура Охрид

Традиционален годишен концерт на ансамблот „Билјана“

Под слоганот „Една песна една приказна“, вчеравeчер во предворјето на црквата „Света Софија“ се одржа единаесетиот годишен концерт на ансамблот „Билјана“, по повод 8-ми септември – Денот на незавиноста на Република Македонија. Во рамки на концертната програма беа претставени неколку приказни за Охрид и неговата музичка историја, а наратор  на настанот беше професор Валентина Божиновска. Гости […]