Охриѓанката Елисавета Булоска и Оливер Андреевски се избрани за годинашни невеста и зет на Галичката свадба

Елисавета Булоска и Оливер Андреевски се избрани за годинашните невеста и зет на Галичката свадба, соопштија од Месна заедница Галичник. По објавениот конкурс за избор на невеста и зет на Галичка свадба 2023 година, советот на МЗ Галичник го избра среќниот пар. Овогодишен зeт е Оливер Андреевски, со потекло од галичката фамилија Шулески, долгогодишен учесник […]

Повеќе

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ, коалицијата која што ја предводи ВМРО-ДПМНЕ, ниту јас ќе се согласиме на промена на Уставот под овие околности и со овој бугарски диктат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку статус на Фејсбук порача дека ВМРО-ДПМНЕ, коалицијата која што ја предводи ВМРО-ДПМНЕ, ниту тој ќе се согласи на промена на Уставот под овие околности и со овој бугарски диктат. „Во последно време, ја слушам тезата која произлегува од кујните на власта, дека ВМРО-ДПМНЕ ќе поддржело измени на Уставот, ќе […]

Повеќе

ИПИС: ВМРО-ДПМНЕ со убедливо водство, граѓаните најголема доверба имаат во Мицкоски

Институтот за Политички Истражувања од Скопје (ИПИС) спроведе кратко телефонско истражување во периодот помеѓу 23 и 26 мај 2023 на 1112 полнолетни испитаници на ниво на Република Македонија. Во истражувањето граѓаните ги изразуваа своите ставови за нивната поддршка за политичките партии и политичари, како и за одредени актуелни прашања. Според резултатите, ВМРО-ДПМНЕ е убедлив победник […]

Повеќе

Претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со дожд и грмежи

Времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а од пладневните часови нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. На места ќе има поинтензивна нестабилност во форма на невреме со изолирана појава на град, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Минималната температура ќе биде во интервал од 8 до 15, а […]

Повеќе

Кривична пријава за злоупотреба на службена положба и овластување против поранешни раководни лица од АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор

На 05.05.2023 Единицата за финансиски криминал при Секторот за криминалистички истраги во Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, поднесе кривична пријава против десет лица и тоа Ц.Г. (57), поранешен генерален директор во Акционерско друштво за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор, С. В. (63), С.С. (66), Ц.И. (70), Л.М. […]

Повеќе

Охриѓанец извршил кражби на велосипеди во Охрид, Гостивар, Кичево и други места

На 25.04.2023 околу 10.30 часот на улица „Панче Поповски“ во Гостивар, полициски службеници на СВР Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од слобода 54-годишниот С.Ј. од Охрид. Тој се сомничи дека на подрачјата на Гостивар, Кичево, Охрид и други места извршил повеќе кражби на велосипеди, кои потоа ги продавал во други места. Тој бил […]

Повеќе

Охриѓанец тешко повреден во сообраќајна несреќа во Скопје

На 17.04.2023 во 16.05 часот во СВР Скопје било пријавено дека на крстосница од бул.„Александар Македонски“, ул.„Интернационални бригади“ и ул.„16 Македонска бригада“ во Скопје се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „ауди а4“ со скопски регистарски ознаки, управувано од А.Ш.(62) од с.Студеничани, скопско и мотоцикл со охридски регистарски ознаки, управуван од A.А.(25) од Охрид. Во […]

Повеќе

Денеска е Велика Сабота, денот меѓу смртта и воскресението: Последни подготовки пред најголемиот празник Велигден

Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Велика Сабота е ден од Страдалната Седмица. Велика сабота е посветена на споменот на пребивањето на Исус Христос во […]

Повеќе

Денес е Велики Петок – најтешкиот ден во годината

Велики Петок уште се вика и Распет Петок зашто на овој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во годината. На Велики Петок нема литургија. Наместо камбани, во црквите се до недела се слуша звукот на клепалото. На Велики петок во црквите се изведува и обредот симболично погребување […]

Повеќе

Денеска е Велики Четврток, oва се обичаите и верувањата

Денешниот празник е еден од базичните настани за Црквата. Сега се наоѓаме во средината на Страдалната седмица, која е полна со важни настани за спасението на човекот. Во четвртокот од таа последна недела на Христовиот живот на земјата беше востановена животоносната тајна на Црквата, тајната на Евхаристијата. Таа тајна е востановена во горната соба од […]

Повеќе