СДСМ нема да триумфира, вели новинарот Бранко Героски во анализата за локалните избори

Нема да ви сугерирам дали да гласате и за кого да гласате. Нема да ви кажам како ќе постапам јас. Тоа е ваша одлука, почитувани читатели. Еднаш во четири години, само еден ден власта е во ваши раце. Имате шанса да ја доделите на демократски избраните претставници. И секој мора да ја почитува волјата на […]

Повеќе

Ковачки: ВМРО-ДПМНЕ ги објави насилниците од СДСМ кои даваат поткуп – граѓаните масовно да излезат и да не дозволат да им ја украдат иднината

Социјалдемократскиот сојуз, исплашени од поразот кој ги чека тргнаа во својата добро позната тактика – поткуп и уцени! Согласно информациите со кои располагаме, имаме основано сомнение дека луѓе кои се дел од СДСМ и се блиски до власта, организираат активности со кои ќе вршат поткуп на гласачите. Лицата кои според сомнежите се задолжени за ваков […]

Повеќе

Силјановска Давкова: Најдобро за Македонија е во недела да им кажеме „НЕ“ на заевизмот и ахметизмот!

Професорката Гордана Силјановска Давкова на својот фејсбук профил напиша: Почеток на крајот! Најдобро за Македонија е во недела да им кажеме „НЕ“ на ЗАЕВИЗМОТ и АХМЕТИЗМОТ, анахрони изданоци на СТАЛИНИЗАМ, како лична и неограничена власт на двајца самопрогласени месии и самокрунисани владетели, чии неуки, примитивни, фрустрирани и самобендисани политички слуги, на НАШ ТРОШОК и на […]

Повеќе

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе победи, ќе имаме најголем број на гласови, тоа го покажуваат анкетите, но и расположението кај луѓето

Народот е незадоволен, луѓето се целосно разочарани, затоа што се излажани и измамени од оваа власт, затоа што не чувствуваат ништо подобро, еве 52 месеци се влада во Македонија, 5 година речиси, апсолутно само ветувања, само зборови и зборови, а нема ништо од тоа, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостување во емисијата “Патот […]

Повеќе

Мицкоски: Премалку нѐ има за да се делиме, Македонија е на сите, и на Македонците, и на Албанците, Турцитe, Србите, Власите, Ромите, Бошњаците и сите останати

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во „Патот кон“, на Алсат М телевизија, вечерва истакна дека ова раководство на ВМРО-ДПМНЕ е за концептот Македонија за сите луѓе, концепт за Македонците, за Албанците, но и за сите останати луѓе во Македонија, кои не треба да се делат по етнички и верски основи во 21 век, а политиките […]

Повеќе

Анализа на новинарот Бранко Героски: Кој ќе победи на локалните избори 2021?

Нема да ви сугерирам дали да гласате и за кого да гласате. Нема да ви кажам како ќе постапам јас. Тоа е ваша одлука, почитувани читатели. Еднаш во четири години, само еден ден власта е во ваши раце. Имате шанса да ја доделите на демократски избраните претставници. И секој мора да ја почитува волјата на […]

Повеќе

Големо зголемување на цените на горивата од полноќ: Бензините поскапуваат по 2 денари, дизелот 2.5 денари!

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која цените на нафтените деривати од полноќ се зголемуваат. Цените на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,00 ден/литар и од полноќ ќе изнесуваат за ЕУРОСУПЕР БС-95 75,50 ден/лит, а за ЕУРОСУПЕР БС-98 77,50 ден/лит. Од полноќ за 2,50 денари поскапува и дизелот. Новата цена […]

Повеќе

(ВИДЕО) Туск се обрати на македонски, повика на голема поддршка за ВМРО-ДПМНЕ на локалните избори

Актуелниот претседател на Европската народна партија Доналд Туск, ја даде својата поддршка за ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски и кандидатите за локалните избори во Република Македонија. Туск порача дека ВМРО-ДПМНЕ има брилијантен тим. – Драги пријатели, како ваш посветен и лојален сојузник, сега и секогаш, ве повикувам да излезете на изборите и да го дадете вашиот глас за […]

Повеќе

Плусинфо: ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ ГО ПОБЕДИ СДСМ ВО БИТКАТА ЗА СОВЕТНИЧКИТЕ ЛИСТИ? Христијан Мицкоски убедливо пред Зоран Заев во анкетата на Прорисрч

Во пресрет на локалните избори, порталот Прорисрч, во соработка со редакцијата на Плусинфо, спроведе телефонска анкета од 2 до 9 октомври 2021 година, на репрезентативен примерок од 1.006 граѓани. Граѓаните беа прашани за нивниот избор на локалните избори, како и за довербата во политичарите. Во битката за советничките листи, води ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ со 26% […]

Повеќе

Академик Коцарев: Македонија од 2017-та стана понижена држава

Периодот на владеење од 2017-та година до денес, најдобро се карактеризира според мое мислење, со синтагмата понижена држава. Вака првиот човек на највисоката научна установа во Македонија, ја оценува состојбата во државата минативе четири години. Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев, вели со политиките последниов период директно се удира врз македонските национални интереси и македонската историја, […]

Повеќе