Променета старата столарија во објектот „Лихнида“ на детската градинка „Јасна Ристеска“

Во изминатиот период во објектот „Лихнида“ на ЈОУДГ „Јасна Ристеска“ се работеше на промена на надворешната столарија. Старата и дотраена столарија се замена со нови енергетски ефикасни ПВЦ-прозорци. Со овој зафат значително се подобруваат условите за престој на децата. Вредноста на оваа инвестиција изнесува 451 704 денари, а средствата се обезбедени преку буџетот на Општина […]

Повеќе

Учениците од OОУ „Христо Узунов“, OОУ „Братство Единство“ и ООУ „Ванчо Николески“ во посета на Општина Охрид

Учениците од четврто одделение при OОУ „Христо Узунов“, OОУ „Братство Единство“ и ООУ „Ванчо Николески“ денеска беа во посета на Општина Охрид. Градоначалникот Кирил Пецаков придружуван од секретарот на Општина Охрид, Александар Китески и реководителот на Секторот за образование и детска заштита, Димитар Спасески ги прими младите гости во големата општинска сала и ги запозна […]

Повеќе

Распродадени концерти и овации на aмериканската турнеја на Владимир Четкар

Од американската турнеја на Владимир Четкар останаа само уште две дестинации. На 30 ноември тој ќе настапи во Black Cat Jazz Club, најпознатиот џез клуб во Сан Франциско, a на 9 декември во Вест Палм Бич, Флорида во прочуениот Нортон Музеј на уметноста. Владимир Четкар на оваа турнеја досега настапи во Чикаго, Детроит, Кливленд и Њујорк каде концертот беше […]

Повеќе

Градоначалникот Пецаков оствари средба со дел од кошаркарите и претставници на ГКК Охрид

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, денеска оствари средба со дел од кошаркарите и претставници на Градскиот кошаркарски клуб Охрид. На средбата било разговарано за тековните натпреварувања и успесите кои кошаркарите ги постигнуваат. “Во знак на благодарност за личната соработка која што ја имаме и соработката со Општина Охрид ми беше врачен дрес. Нашата замисла е […]

Повеќе

Со оружје пукано во бугарскиот клуб „Цар Борис III“ во Охрид

На 23.11.2022 година во 19.12 часот во СВР Охрид пријавено е оштетување на стакло на канцеларијата на здружението “Цар Борис Трети” лоцирана на Бул. “Македонски Просветители” во ТЦ Амам во Охрид. “Полициски екипи при СВР Охрид излегоа на местото на настанот при што, утврдено е дека на стаклото од надворешната врата и стаклото од излогот […]

Повеќе

Реконструирани тоалетите во подрачниот објект на ООУ „Кочо Рацин“ во Долно Лакочереј

Завршија работните активности за реконструкција на тоалетите во подрачниот училишен објект на ООУ „Кочо Рацин“ во село Долно Лакочереј. Извршена е нивелација на подовите во тоалетите, поставени се нови подни плочки и извршена е демонтажа и монтажа на санитраните елементи. Активностите се реализирани со средства од буџетот на Општина Охрид во рамки на Програмата за […]

Повеќе

Пецаков: Започнаа активностите за целосна реконструкција на повеќенаменското игралиште во Долно Коњско

Започнаа активностите за целосна реконструкција на повеќенаменското игралиште во Долно Коњско, објави градоначалникот Кирил Пецаков на својата официјална Фејсбук страница. “Согласно проектот предвидено е да се изврши целосна замена на заштитната ограда и да се изврши санација на спортските реквизити. Овие активности се резултат од постојаната комуникација што ја практикуваме со охриѓани. Вредноста на зафатите […]

Повеќе

Мисајловски: Koга и да има избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе победи со над 20 пратеници разлика пред СДСМ

Новата анкета која покажа двојна предност на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ е реалноста која се случува после овие години на неработење и неспособност на власта и сите скандали што ги следат. Затоа велиме ајде на предвремени избори, но и тие ги гледаат овие бројки и затоа се плашат од избори, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, во интервју […]

Повеќе

Видео од нападот на бугарскиот клуб „Цар Борис III“ во Охрид

Бугарската телевизија БТВ денеска објави снимки од безбедносните камери во близина на бугарскиот клуб „Цар Борис III“ во Охрид на кои се гледа нападот на клубот. Според видеото што го објави телевизијата, тројца мажи со маски на лицата фрлаат со предмети, најверојатно камења, кон клубот, при што се кршат прозорците на објектот. извор: 360stepeni Please follow and […]

Повеќе

Приведен дилер на дрога во Охрид

На 20.11.2022 година во СВР Охрид, лишен од слобода е 40-годишен охриѓанец. Како што информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски, при контрола, претходно извршена на улицата „Пере Тошев“ во Охрид, тој се обидел да избега од полициските службеници, но бил фатен. -При извршен преглед кај него пронајдени и одземени се кафеава прашкаста материја и […]

Повеќе