Градоначалникот Пецаков оствари средба со македонската претставничка на Летните олимписки игри, Анастасија Мојсовска

Градоначалникот Кирил Пецаков денеска оствари средба со охриѓанката Анастасија Мојсовска, која ќе ја претставува Македонија на Летните Олимписки игри во Париз 2024, во категоријата спортско стрелаштво. Градоначалникот изрази големо задоволство што Охрид е горд на уште еден талентиран спортист со охридско потекло, кој ќе настапи на најпрестижниот спортски настан во светот. Тој упати честитки до […]

Повеќе

Во Велгошти одбележана 123-годишнината од формирањето на Првата Охридска востаничка чета

Во организација на Месната заедница на село Велгошти и МК ВМРО-ДПМНЕ Велгошти на 7 јули (Иванден) во манастирот ,,Св. Петка” во Велгошти се одржа чествување по повод 123-годишнината од формирањето на Првата Охридска востаничка чета. На формирањето на четата присуствувале: Христо Узунов, Наум Цветинов, Андреј Христов, Наум Златарев и Никола Костојчинов, а според најновите откритија […]

Повеќе

Во тек е пријавувањето за традиционалниот турнир во мал фудбал „Велгошти 2024“

Во тек е пријавувањето на екипи на традиционалниот 19-ти турнир во мал фудбал “ВЕЛГОШТИ 2024” I место – 130.000ден Котизација за учество: 3000ден Пријавување до 14.07.2024 Ждребката ќе се одржи во Домот на култура во с.Велгошти во 19:30ч. на 14.07.2024. Пријавување на екипи на тел: 078288561 – Климе Жиро сметка: 250-0003008837-32 Шпаркасе банка ВЕ МОЛИМЕ […]

Повеќе

Мицкоски најави нова инвестиција со која ќе бидат вработени над 110 граѓани

Премиерот Христијан Мицкоски денеска преку социјалната мрежа „Фејсбук“ најави германско-белгиска инвестиција. Станува збор за германската компанија ЕПСОТЕХ која во партнерство со белгиската АИМ ќе инвестира во изградба на нов производствен погон во земјава, за што ќе бидат вложени 20 милиони евра. Објектот ќе биде лоциран во општината Петровец, надвор од технолошко-развојните зони и во него […]

Повеќе

Четири лица повредени во сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

На 01.07.2024 во 19.10 часот во СВР Охрид е пријавено дека на магистралниот пат Охрид–Кичево, кај с.Мешеишта, охридско, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „ауди“, управувано од И.П.(22) од Струга и патничко возило „бмв“, управувано од А.П.(34) од с.Ливада, струшко, двете со струшки регистарски ознаки. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил сопатникот […]

Повеќе

Вечерва и утре сите патишта водат до манастирот на Свети Наум Охридски

Овие денови сите патишта нека не водат до манастирот и вечното почивалиште на Свети Наум Охридски Чудотворец, кој повеќе од 1100 години наназад благодарение на неговото битие и непроценливи дела кои ги оставил зад себе стана силен столб на православието на нашите простори, притоа привлекувајќи се повеќе луѓе низ годините во мир и молитва да […]

Повеќе

Почнува Петровденскиот (Апостолски) пост

За православните христијански верници кои се водат според Јулијанскиот календар денеска почнува Петровденскиот пост во чест на светите апостоли Петар и Павле и му претходи на празникот Петровден, кој секогаш се одбележува на 12 јули. Должината на Петровденскиот пост зависи од празникот Велигден. Овој пост, еден од четирите повеќедневни пости во текот на годината (Велигденски, […]

Повеќе

250 милиони евра за развој и капитални проекти на општините

Ден 7-ми: Решение за 250 милиони евра за развој и капитални проекти на општините. Ветивме развој на општините и сега го остваруваме тоа преку обезбедување на 250 милиони евра за инфраструктурен развој. Имав работен состанок со министерката за финансии Гордана Димитриеска-Кочоска и министерот за локална самоуправа Златко Перински, каде што го утврдивме начинот на распределба […]

Повеќе

Тројца охриѓани повредени во сообраќајна несреќа на патот Гостивар-Кичево

На 27.06.2024 година околу 20.30 часот, на магистралниот пат Гостивар-Кичево, кај месноста „Сатеска“, патнички автомобил „Рено Флуенце“, со охридски регистарски таблици, што го управувал З.Ј.(63) од Охрид, излетал од патот. Возачот и три лица-сопатници во автомобилот, со медицинско возило се пренесени во Општата болница во Кичево каде, кај сопатникот Б.Ј.(33) од Охрид, биле констатирани тешки […]

Повеќе

Прва седница на Влада: Повисоки пензии, укинат факултетот за здравствени науки во Струга, нови именувања

Владата денеска донесе повеќе одлуки за именувања на раководни кадри на државни институции. Овие одлуки ги вклучуваат следните назначувања: Игор Јанушев е именуван за Генерален секретар на Владата. Јанушев е дипломиран правник на Правниот факултет „Јустинијан Први“ – Скопје. Неговото претходно искуство вклучува работа како пратеник во Собранието, директор на ЈСП „Скопје” и раководител на […]

Повеќе