ДЕНЕСКА Е СОБОР НА 12 АПОСТОЛИ: Честито име Павле и Павлина, за многу години Павловден

Пoкрај тoа штo сeкoј oд дванаeсeттe апoстoли има свoј пoсeбeн дeн на празнувањe вo гoдината, сeпак Црквата гo oдрeдила oвoј дeн какo сoбoрeн празник на ситe заeднo, а сo нив и Павлe. Oва сe имињата и дeнoвитe на пoсeбнитe празнувања на свeтитe дванаeсeтмина: Пeтар – 29 јуни и 16 јануари;Тoма – 6oктoмври;Андрeј – 30 нoeмври;Матeј […]

Повеќе

Анкета на „Макфакс“: ВМРО-ДПМНЕ ќе дојде на власт за една година со Христијан Мицкоски

Во онлајн анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“ на прашањето: „Кога и како ќе дојде ВМРО-ДПМНЕ на власт?“, најголем дел од учесниците – 42,4 отсто одговориле дека ВМРО-ДПМНЕ ќе дојде на власт за една година со Христијан Мицкоски. Целосното истражување можете да го прочитате на МакФакс ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

Денеска е Петровден, спомен за светите Апостоли Петар и Павле

Син Јонин, брат на Андреј Првоповиканиот, од племето Симеоново, од градот Витсаида. Беше рибар и прво се викаше Симон, но Господ благоизволи да го нарекува Кифа или Петар (Јован 1, 42). Прв од учениците јасно ја изрази верата во Господ Исус, велејќи: „Ти Си Христос, Син на Живиот Бог“ (Матеј, 16, 16). Љубовта кон Господ […]

Повеќе

Заев рече-Заев одрече, сега тврди дека Русија немала врска со пранкерите

Премиерот Зоран Заев разговарал со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин, а денеска по отворањето на 31. бензинска станица на Лукоил во државата ќе има и состанок со него. Како што посочи Заев, средбата била закажана уште пред десеттина дена и не е поврзана со неговиот телефонски разговор со руските пранкери, кои му се претставија како Петро […]

Повеќе

Здравство: Филипче набавува нови мамографи за двојно поскапа цена од претходно

Во документ кој неодамна беше анонимно оставен во редакцијата на Здравство.мк се наведува дека Министерството за здравство на Македонија врши набавка на нови мамографи за потребите на јавните здравствени установи во република Македонија. Интересно е тоа што во дописот се бара измена на техничката спецификација за набавка на седум (7) нови мамографи 2Д и еден […]

Повеќе

Заев фатен во уште една лага

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски, кој вчера случајот со руските комичари и разговорите на македонскиот премиер со „Порошенко” и „Столтенберг” го нарече дипломатски скандал на социјалните мрежи пишува дека премиерот Заев не остварил средба со претседателот Порошенко во Давос на економскиот форум во јануари годинава бидејќи нивната средба не била спомената во официјалните владини сооопштенија. – […]

Повеќе

Костадинов: Мицкоски да се засрами од ова што му се случи на Заев

Оставка не поднесува оној којшто се бори државата да стане полноправна членка на НАТО, и да продолжат интеграциите во Европската унија. Мицкоски треба да се засрами што им слугува на туѓите интереси, на оние кои не сакаат нашата татковина да стане членка на НАТО и ЕУ. Ова го истакна на денешната прес-конференција портпаролот и пратеник […]

Повеќе

(ВИДЕО) Заев наседна: Македонскиот премиер „нeмa пpoблeм“ да плати 100.000 евра митo на патријархот Вартоломеј

Руските пpaнкepи Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Столјаров) објавија снимка од телефонски разговор во која во име на пopaнeшниот претседател на Украина Петро Порошенко разговараат со премиерот на Македонија, Зоран Заев. Во еден од трите разговори во име на Порошенко, пpaнкepитe му раскажуваат на Заев дека украински научници ја откриле неговата „гeнeтcкa врска“ со […]

Повеќе

Заев е хит во Русија: Објавен телефонски разговор помеѓу него и Столтенберг, кој го глyмaт пранкерите Вова и Лексус

Светски познатите руски „пранкери“ објавија цел телефонски разговор кој трае речиси цел час со Зоран Заев, на кој му се претставиле како генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Вова и Лексус се познати во светот по шeгитe кои досега му ги имаат направено на Макрон, Гуаидо, голем број на американски сенатори, конгресмени и гувернери, Столтенберг, […]

Повеќе

Кирацовски: Ако Ципрас загуби на избори, тоа значи дека Заев ќе победи

Поранешниот генерален секретар на СДСМ, а сега пратеник, Алексанадр Кирацовски, смета дека ВМРО-ДПМНЕ не треба да се надева на победа на следните парламентарни избори, само затоа што Алексис Ципрас ги изгуби во Грција. Кирацовски смета дека Ципрас ги изгубил изборите затоа што го признал македонскиот идентитет, јазикот и културата. Тој смета дека ВМРО-ДПМНЕ не може […]

Повеќе