Денес се празнува Св. Нектариј Битолски и св. Сава Осветен

Прeп. Сава Oсвeштeн Нeпoзнатoтo сeлo Муталаск вo Кападoкиската oбласт станалo мнoгу пoзнатo пo oва гoлeмo свeтилo на правoславната Црква. Oвдe сe рoдил Сава, oд таткo Јoван и мајка Сoфија. Вo 8. гoдина гo напуштил рoдитeлскиoт дoм и сe замoнашил вo блискиoт манастир, викан Флавијанoв. Пo 10 гoдини, прeминал вo палeстинскитe манастири и oвдe најдoлгo сe […]

Повеќе

Република: Струјата поскапува за речиси 40%

Сметките за струја од 1-ви јануари би се зголемиле за 38%, според првичните барања на енергетските компании, а не десет проценти како што најавуваа од владата, објавува Република. ЕВН – Електродистрибуција веќе доставила барање за 100% зголемување поради големите загуби во мрежа и високите берзански цени на струјата, што според претседателот на РКЕ Марко Бислимовски […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски кога лаже за диплома на Харвард, лаже и за се друго, исти луѓе исти вредности

Ковачевски кога лаже за диплома на Харвард, лаже и за се друго, исти луѓе исти вредности, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Ковачевски посетил курс на Харвард од неколку дена, кој може да го посети секој еден кој може да плати десетина илјади евра за таа намена. Доколку Ковачевски беше дипломец на Харвард тој ќе […]

Повеќе

Потврдено дека нема преговори за Македонија и Албанија

Земјите-членки на ЕУ на вчерашното заседание на Советот за општи работи (ГАК) не постигнаа договор за одржување на првите меѓувладини конференции со Македонија и Албанија до крајот на оваа година и покрај јавно изнесените надежи на словенечкото претседателство за старт на преговорите со двете земји годинава. Во заклучоците од состанокот изостана временската одредница „до крајот […]

Повеќе

Мицкоски доби втор мандат на чело на ВМРО-ДПМНЕ

Поминавме низ 4 години на силни искушенија и предизвици, но нема да зборувам за минатото и за она низ што поминавме, рече во свеченото излагање пред делегатите старо-новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. –Време е луѓето во Македонија да ги слушнат пораките за иднината и како до неа, народот е нестрплив да чуе решенија, за […]

Повеќе

Николоски: Доктрината ќе ги опфати сите општествени сегменти, таа е патоказот по кој што ќе се води ВМРО-ДПМНЕ до победата на следните избори

„Во доктрината ги опфаќаме сите општествени сегменти, доктрината треба да е патоказот по кој што ќе се води ВМРО-ДПМНЕ до победата на извесните предвремени парламентарни избори и после тоа раководењето со македонската Влада. Ако во овие четири години претседателот на партијата Мицкоски заедно со раководството ја стабилизираше партијата очекувам во следните четири години партијата да […]

Повеќе

УХМР со прогноза каква зима ни претстои

Зимата 2021/2022 се очекува да биде со малку надпросечни температури и количини на врнежи во однос на многугодишниот просек 1981-2010 година, покажува сезонската прогноза на УХМР изработена врз основа на анализите на Европскиот центар за среднорочна прогноза на времето (ECMWF), Виртуелниот центар за климатски промени за Југоисточна Европа (SEEVCCC), како и други светски прогностички центри. […]

Повеќе

Филипче си оди, сега со Заев ќе возат мотори

Министерот за здравство, Венко Филипче, по четири години си оди од министерското место во едно од најважните министерства. Премиерот во оставка, Зоран Заев од друга страна потврди дека останува на ставот да се повлече и од лидерското и од премиерското место, а за министерот Филипче кажа дека Македонија досега немала подобар министер за здравство. Со […]

Повеќе

Христијан Мицкоски номиниран за кандидат за лидер на ВМРО-ДПМНЕ, поддржан од 50 делегати

До партиските органи на ВМРО-ДПМНЕ, пристигна кандидатура за Христијан Мицкоски за претседател на партијата потпишана од 50 делегати. Во кандидатурата се наведува: ,,Врз основа на член 34 од Статутот на ВМРО-ДПМНЕ ние како делегати на партискиот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ покренуваме формална иницијатива за номинација на проф. д-р Христијан Мицкоски во изборот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ. […]

Повеќе

46 отсто од македонските граѓани веруваат дека од авион прскаат вируси

Влора Речица, една од авторките на истражувањето на Институтот за демократија со наслов „Човек од народот“, во „Клик Плус“ на ТВ21 посочи дека имало испитување во кое 46% од испитаниците одговориле дека веруваат дека вирусот се прска од авион. –Формулацијата на прашањето е колку веруваат дека не прскаат со вируси од авион. И 46% целосно […]

Повеќе