Јаневска до Шаќири: Не ги плашете наставниците, ќе мора да им исплатите плата

Министре Шаќири,Владата продолжува да биде најголемиот прекршувач на правата на работниците.Ги плашите наставниците дека нема да им дадете плата за да го скршите штрајкот?Во оваа држава има закони и при нивно непочитување наставниците имаат право да тужат!Не станува збор за барање за зголемување на правата, туку ПРАВАТА ИМ СЕ ПРЕКРШЕНИ!ПЛАТА ЌЕ МОРА ДА ИСПЛАТИТЕ!, напиша […]

Повеќе

Штрајкот на СОНК продолжува, нема договор со владата

Генералниот штрајк на Самостојниот синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) ќе продолжи и понатаму. Советот на СОНК на денешната седница одлучи да не го прифати предлогот на Владата, за 10 проценти покачување на платите со кој би се прекинал штрајкот почнат на 11 април. Една од причините зошто овој предлог не е прифатен од […]

Повеќе

Штрајкот продолжува, СОНК не доби ни конкретно ветување за зголемување на платите

Штрајкот ќе продолжи и во наредните денови зашто немаме конкретно ветување дека зголемувањето на платите ќе биде во висина од некој процент. Со преговори ќе продолжиме и сме расположени во секое време да се сретнеме кога ќе побараат од нас, ќе бидеме достапни, изјави претседателот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) Јаким […]

Повеќе

10 години од петкратното убиство кај Смилковци

Денеска се навршуваат десет години од едно од најгрозоморните убиства во историјата на Република Македонија. На 12 април 2012 година беа убиени пет лица со огнено оружје кај Смилковско езеро во атарот на село Смилковци, Скопје. Убиените беа на возраст од 18 до 21 година: Филип Славковски, Александар Наќевски, Цветанчо Ацковски и Кире Трпковски. Бил […]

Повеќе

Јаневска: Вработените во училиштата, во градинките имаат со Устав  загарантирано право на штрајк

Вработените во образованието, во училиштата, во градинките, имаат со Устав  загарантирано право на штрајк. Синдикатот има обврска, но и морално право да го организира штрајкот. Наставниците имаат право на нивелирање на коефициентите на сложеност на работните места според растот на минималната плата. Наставниците имаат право на покачување на платите согласно Колективниот договор. Тие тоа и го […]

Повеќе

СОНК не отстапува: Владата да го одврзе ќесето за побрзо да почне наставата

Апелирам до владата што побрзо да не повика на преговори, да сфати дека со ваков однос кон вработените кои се од витално значење за државата не се оди никаде, да не повикаат да најдеме заедничко прифатливо решение. Владата што поскоро да го одврзат ќесето, да ги исполнат барањата на синдикатот и што поскоро да започне […]

Повеќе

Комисијата за заразни болести предложи укинување на задолжителното носење маски во затворен простор

Комисијата за заразни болести по денешниот редовен состанок предложи укинување на задолжителното носење маски во затворен простор. Од оваа мерка исклучок се здравствените установи, аптеките, домовите за стари лица и јавниот превоз. За овие четири затворени објекти останува задолжителното носење маски. Маските во сите останати простории може да се носат само по желба на граѓаните, […]

Повеќе

Горивата од полноќ поскапуваат – ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,22% во однос на одлуката од 25.03.2022 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), се зголемуваат за 1,50 ден/литар, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ […]

Повеќе

Македонија вечерва против европскиот првак Италија, во бараж за Светско првенство

Македонскиот национален тим за прв пат во својата историја ќе учествува во бараж за Светско фудбалско првенство. Избраниците на селекторот Благоја Милевски во полуфиналето од плејофот ќе играат со Италија на гостински терен. Домаќинот кој е актуелен европски првак е голем фаворит, но „црвено-жолтите“ најавија бескомпромисна борба за секоја топка. Натпреварот ќе се игра во […]

Повеќе

Со кратење на буџетот за превенција од ХИВ за 40 %, Министерството за здравство го става на коцка здравјето на најмалку 10.000 засегнати граѓани

На скандалозен и паушален начин, без каква било стручна дискусија, Министерството за здравство скрати дури 40 % од средствата предвидени за превенција на ХИВ во Програмата за заштита на населението од ХИВ-инфекција за 2022 година, која Владата ја усвои пред само еден месец. Со тоа, државата ги става во ризик од згаснување воспоставените капацитети за […]

Повеќе