Почина млад човек после скок во Охридското езеро

На 02.08.2019 година во 20:00 часот било пријавено дека во Охрид на плажата „Лагадин“, Д.Л.(35) од Свети Николе скокнал во езерото и со главатa удрил во камен, кој се наоѓал во водата. Од здобиените повреди, при транспорт во болница, истиот починал. Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Охрид, а по наредба на Јавен обвинител […]

Повеќе

Еден повреден во вчерашната сообраќајка помеѓу селата Горенци и Требеништа

На 01.08.2019 година во 19.40 часот, на магистрален пат Охрид -Кичево, помеѓу селата Горенци и Требеништа, случена е сообраќајна незгода во која учествувале патнички автомобили марка ,,Волво“ со охридски регистарски ознаки управувано од П.П.(30) од Охрид, комбе „Мерцедес Спринтер“ со струшки регистарски ознаки управувано од З.Џ.(46) од Охрид и „Пасат“ со гостиварски регистарски ознаки управувано […]

Повеќе

Уапсен србин кој ограбил маркет во Охрид

На 01.08.2019 во 11,20 часот во СВР Охрид од страна на полициски службеници бил лишен од слобода К.Б.(37) од Р.Србија поради постоење основи на сомнение за извршено кривично дело “разбојничка кражба“ на 28.07.2019 година во маркет на булеварот „Туристичка“ во Охрид. Лицето било приведено во полициска станица за понатамошна постапка.    ОХРИД 24 Please follow […]

Повеќе

Детали за вчерашната сообраќајка кај Стража: Повредени се 5 лица

На 01.08.2019 во 10,40 часот било пријавено дека на магистралниот пат Кичево-Гостивар, кај превојот Стража, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило “Ауди А6“ со скопски регистаски ознаки, управувано од М.С.(42) од Студеничани-скопско и патничко моторно возило “Фолксфаген Голф“ со кичевски регистарски ознаки, управувано од Ѓ.М.(19) од с.Вранештица-кичевско. Во незгодата со повреди се здобиле […]

Повеќе

(ФОТО) Тешка сообраќајка на Стража, сообраќајот во прекин

Два автомобили, „ауди А6“ и „фолксваген голф“, претпладнево се судриле во близина на превојот Стража, пренесува „Алсат – М“. Според информациите на телевизијата, повредени се неколку лица. Во моментот се очекува да започне полицискиот увид, по што ќе се знаат повеќе детали за несреќата. Повеќе фото тука. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

Притвор за охриѓанец: Физички нападнал вработена во објект на улица „Питу Гули“

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „насилство“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Ј.А.(29) од Охрид. Него одредена му е мерка притвор во траење од осум дена. Пријавениот, на 29.07.2019 година во 11,30 часот, во деловен објект лоциран на улицата „Питу Гули“ во Охрид, физички ја нападнал вработената нанесувајќи и телесни повреди.  […]

Повеќе

Физичка пресметка во Охрид: Еден завршил во болница, другите во полициска станица

На 01.08.2019 година околу 02 часот на улицата „Партизанска“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу Б.И.(23) од Скопје и С.С.(23) од Виница  од една и, Н.М.(20), Д.Т(18) и В.Л.(19), сите од Скопје, од друга страна. Д.Т. е задржан во Општата болница во Охрид а останатите учесници се приведени во […]

Повеќе

Сообраќајка на крстосницата од улиците „Железничка“ и „Винковачка“ во Охрид – пешак тешко повреден

На 23.07.2019 година во 17.45 часот, на крстосница од улиците „Железничка“ „Винковачка“ во Охрид, случена е сообраќајна незгода помеѓу патнички автомобил марка „Сеат“, управувано од П.Т. (35) од Битола и пешак Љ.Н.(70) од Охрид. Тој се здобил со тешки телесни повреди поради што е пренесен во болницата „Св.Еразмо“ во Охрид. Извршен е увид. ОХРИД 24 […]

Повеќе

Тепачка на улица „Даме Груев“ во Охрид

На 21.07.2019 година околу 22 часот, на улицата „Даме Груев“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад извршен од И.К.(38) и Ф.К.(62) врз Г.Ј.(39), сите од Охрид. По целосно документирање на случајот, ќе биде поднесена соодветна пријава. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

Кривична за жител на Лешани за илегално поседување на оружје

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи“ и „фалсификување на огнено оружје“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Г.В.(35) од селото Лешани, општина Дебрца. При претрес извршен во неговиот дом на 06.03.2019 година, пронајдени и одземени се една ловна пушка марка ,,Мossberg” […]

Повеќе