(ФОТО) Охриѓани и гостите уживаа во Велигденскиот концерт

Вечерва на мини амфитеатарот кај трговскиот центар „АМАМ“, под покровителство на Општина Охрид се одржа Велигденски концерт. Деведесет минутниот концерт се рализира по иницијатива на КУД „Гердан од Бисери“ и „Ансамбл Билјана“ Присутните уживаа во изведбата на Велигденската воскресителна песна од страна на хорот „Весели Бисерчиња“ и во препознатливите сплетови Водарки и Тресеница, а забавата […]

Повеќе

Традиционален Велигденски фолклорен концерт утре во Велгошти

Утре, на Велигден, во црквата ,,Св. Петка” со почеток во 11 часот, КУД „Илинден“, Организација на жени од село Велгошти заедно со Месната Заедница ќе го организират традиционалниот Велигденски фолклорен концерт. Покана до сите да уживаат во богатата културно уметничка програма и изведбата на македонските традиционални ора и песни, збогатено со коктел организирам од жените […]

Повеќе

Концерт во пресрет на големиот христијански празник Велигден

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, во сабота, на 23-ти април 2022 година, со почеток во 19 часот на малата отворена сцена во близина на ТЦ „Амам“ ќе се одржи Велигденски концерт. На празничниот настан ќе настапат членовите на КУД „Гердан од бисери“, хорот „Весели Бисерчиња“ и ансамбл „Билјана“. Концертот е под покровителство на […]

Повеќе

Градоначалникот Кирил Пецаков оствари средба со делегација на Турскиот културен центар

Градоначалникот Кирил Пецаков денеска оствари средба со делегација на Турскиот културен центар, предводена од директорот Серхат Кула. На средбата, како што информираше градоначалникот Пецаков, разговарале за остварување на соработка во повеќе области, меѓу кои, организирање на курсеви за изучување на турскиот јазик за сите кои сакаат студии за запишат во Република Туција, организирање обуки за […]

Повеќе

Претставата „Разведи ме/Две нијанси црвена“ во сабота пред охридската публика

Во сабота, 19-ти март, во центарот за култура “Григор Прличев” ќе биде одиграна претставата “Разведи ме/Две нијанси црвена” во режија на Роберт Ристов, а во изведба на Театар Провокација. Претставите, ОЖЕНИ МЕ и РАЗВЕДИ МЕ, се две поглавја од ФЛИП ИЗДАНИЕТО со наслов „ДВЕ НИЈАНСИ ЦРВЕНА“. Ова е еден уникатен начин да се опфатат две теми/ […]

Повеќе

Средба на градоначалникот Кирил Пецаков со министерката за култура Бисера Костадиновска – Стојчевска

Работна средба помеѓу градоначалникот Кирил Пецаков и министерката за култура Бисера Костадиновска – Стојчевска, се одржа денес во кабинетот на градоначалникот. На средбата градоначалникот и министерката разговараа за меѓусебната соработка, особено во делот што се однесува на УНЕСКО, како и за подобрување на комуникацијата помеѓу сите засегнати институции и организации. Градоначалникот ја запозна министерката со […]

Повеќе

(ФОТО) Охрид достојно ја одбележа годишнината од смртта на Григор Прличев

Чествувањата во чест на ловороносецот  Григор Прличев завршија денес со панихида на неговиот гроб на која присуствуваше делегација на Општина Охрид предводена од  градоначалникот Кирил Пецаков и останати претставници од политичкиот и јавниот живот од  градов. Точно напладне пред бистата на великанот кај НУ библиотека „Григор Прличев“ беше положено свежо цвеќе, по што градоначалникот Кирил Пецаков им […]

Повеќе

Врачена наградата „Григор Прличев“ за најдобра поема

Со доделувањето на наградата за најдобра поема на лауреатот Трајче Кацаров, денес во НУЦК “Григор Прличев“ продолжија свеченостите на годинашните “Прличеви Беседи“. Програмата започна со изведбата на “1762 Лето“ и претставување на наградениот поет и поемата “ЦВЕТКО“. За животниот пат и творештвото на Кацаров, пред присутните зборуваше драматургот Зоран Пројкоски, а свое обраќање имаше и […]

Повеќе

(ФОТО) Промовирана книгата „Охридските раскажувачи“ од Димитар Пандев и Славе Ѓорѓо Димоски

Во рамки на чествувањата на ликот и делото на охридскиот и македонски поет и преродбеник, Григор Прличев, денеска во општина Охрид беше промовирана книгата „Охридски раскажувачи“ од авторите проф.д-р Димитар Пандев и Славе Ѓорѓо Димоски. Според професорот Пандев, книгата претставува возобновување на охридските традиции, пред се традициите на охридските поети, најзначајните имиња од охридската историја […]

Повеќе

Охрид го чествува македонскиот поет и преродбеник Григор Прличев

Охрид ја одбележува 129-годишнината од смртта на големиот охридски и македонски поет и преродбеник Григор Прличев. Согласно програмата, манифестацијата почнува денеска со свеченост по повод патрониот празник на ОУ„Григор Прличев“ и полагање цвеќе пред споменикот во училишниот двор. За точно на пладне е предвидена промоција на книгата „Охридски раскажувачи“ на авторите проф.д-р Димитар Пандев и […]

Повеќе