Отворено шестото издание на „Вдиши театар“

Блескав настап на театарската група на Црвен крст Охрид на отворањето на шестото издание на Меѓународниот аматерски театарски фестивал „ВДИШИ ТЕАТАР“. Со музичко-сценскиот перформанс „ВДИШИ ТЕАТАР 5“ младите на Црвен крст Охрид на креативен начин направија кратка ретроспектива на сите 5 претстави на Црвен крст Охрид кои го отвараа театарскиот фестивал Вдиши Театар од 2014 […]

Повеќе

Од понеделник во НУ Библиотека „Григор Прличев“ летна шема

НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид од понеделник 10 јуни до 30 август годинава ќе работи во една смена од 08:30 до 16:30 часот. Во терминот од  08:30 до 16.00 часот читателите ќе можат да позајмат нови и да ги вратат веќе прочитаните книги.  Од НУ Библиотеката „Григор Прличев“ информираат дека во текот на летото […]

Повеќе

„Јазик и леб“ нова поетска книга на Славе Ѓорго Димоски

Деновиве во издание на ПНВ Публикации од Скопје од печат излезе најновата поетска книга од Славе Ѓорѓо Димоски со наслов „Јазик и леб“. Книгата се појави во знак на шеесет години живот и четириесет години од излегувањето на неговата прва книга „Гравири“ и во неа се поместени шеесет песни. Новите песни на Димоски опфаќаат и […]

Повеќе

Хрватската поетеса Моника Херцег е добитникот на наградата „Мостови на Струга“ на СВП за 2019 година

Годинашен добитник на наградата „Мостови на Струга“, што ја доделува фестивалот „Струшки вечери на поезијата“ (СВП) под покровителство на УНЕСКО за најдобра дебитантска книга, е хрватската поетеса Моника Херцег. Признанието е за нејзиното првенче „Почетни координати“ (Početne koordinate), збирка објавена во текот на 2018 година. Наградената книга според правилата од страна на Струшките вечери на […]

Повеќе

Промоција на новата книга поезија од Смиле Наумоски Брсјак „ЦВЕТОТ – психосеанса – “

Во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид на 30 мај во четврток од 13 часот ќе се одржи промоција на новата книга поезија од Смиле Наумоски Брсјак „ЦВЕТОТ – психосеанса – “. Промотор на книгата ќе биде Мерсиха Исмајлоска, а стихови ќе чита Александра Алексијевска. Книгата е илустрирана со слики во боја кои се хармонизирани […]

Повеќе

(ВИДЕО) Ванеса Меј испрати видео-порака до љубителите на уметноста во Македонија

Светски познатата виолинистка Ванеса Меј испрати видео-порака до љубителите на уметноста во Македонија со кое ги повикува на нејзиниот концерт на 12 јули на Античкиот театар во Охрид со кој ќе биде отворено годинешното 59-то издание на фестивалот „Охридско лето“. Таа на Фестивалот ќе настапи заедно со уметниците од Оркестарот на Македонска филхармонија и вокалните […]

Повеќе

Светска премиера на краткиот филм И(с)згубени на Фастнет Филм Фестивал во Ирска

Краткиот игран филм И(с)згубени – Mi(s)sing Dog во режија на Антонио Вељаноски, ќе биде прикажан на овогодинешното издание на Фестивалот за кратки филмови Фастнет Филм Фестивал, што се оддржува од 22ри до 26ти Мај во Скул, Ирска. Филмот ќе има три проекции во официјалната програма. Фестивалот важи за еден од најдобрите филмски фестивали за краток […]

Повеќе

Светската виолинистка Ванеса Меј ќе го отвори 59-тото Охридско лето

Mега популарната виолинистка, светски славната Британка Ванеса Меј, на 12 јули на Античкиот театар во Охрид ќе го отвори 59-тото издание на фестивалот „Охридско лето“. Уметничка која го носи епитетот светско чудо ќе приреди спектакуларен почеток настапувајќи заедно со оркестарот на Македонската филхармонија и вокалните солисти од Македонската опера и балет и под диригентската палка […]

Повеќе

(ВИДЕО)„Знам“ – нов сингл на Горан Папаз и Даз Флоу

Првиот сингл „Разбуди се“, на Горан Папаз и Даз Флоу беше вистинско  освежување на македонската музичка сцена во 2011та кој се искачи на врвот на македонските топ листи. После точно 8 години, Папаз и Даз создаваат нова песна која носи наслов „Знам“. Песната е работена во студиото на Танче Гроздановски, автор на музиката е Папаз, за аранжманот и […]

Повеќе

(ВИДЕО)„Патот и твојот албум омилен“ – нова песна на Јован Куцин

“Патот и твојот албум омилен” е најновата песна на Јован Куцин. Музиката и текстот се негови, додека миксот и мастерот се на Борче Кузмановски. Песната е снимена во студиото на Никола Перевски и „Motion Emotion“. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе