(ФОТО) Во Охрид започна вакцинацијата против Ковид-19

Во ЈЗУ Здравствен дом Охрид денес започна вакцинирањето против Ковид-19 на граѓани постари од 75 години. – Вакцинирањето ќе се одвива со закажување преку матичен доктор во системот “Мој термин”. Здравствен дом Охрид доби 70 термини во денот, од понеделник до петок од 8 до 20 часот, напиша на Фејсбук директорката на ЈЗУ Здравствен дом […]

Повеќе

Во Охрид денеска започнува вакцинацијата со „АстраЗенека“ на граѓаните над 77 години

Вакцинација на 20 000 граѓани на возраст над 77 години со хронични болести почнува денеска во вакциналните пунктови ширум земјава. Според најавите, вакцинацијата од денеска почнува во поликлиниките „Јане Сандански“, Чаир и Букурешт во Скопје, во здравствените домови во Прилеп, Охрид, Гостивар, Штип, Куманово, Велес, Битола, Струмица, како и во болницата во Кавадарци. Од петок […]

Повеќе

(ФОТО) Реализиран сообраќајно-превентивниот проект „Стави појас“

Отсекот за превенција при СВР Охрид денеска, со помош на Републичкиот  совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, го реализира сообраќајно-превентивниот проект „Стави појас“. На сообраќаен пункт поставен на магистралниот пат Охрид-Кичево, кај селото Подмолје, полициски службеници, на возачите на моторни возила им подарија маички со натпис СТАВИ ПОЈАС, миризливи освежувачи за автомобил и флаери […]

Повеќе

Охриѓанец истепал сограѓанин

На 29.03.2021 година во СВР Охрид пријавен е физички напад случен на 28.03.2021 година на улицата „Гоце Делчев“ во Охрид, извршен од Е.З.(36) врз Н.Б.(22), двајцата од Охрид. Против напаѓачот, ќе се поднесе соодветна пријава, соопшти портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. Please follow and like us:

Повеќе

(ВИДЕО) Малолетник каснат од куче скитник во центарот на Охрид

На 30.03.2021 година, Х.М.(40) од охридското село Подмолје, пријави дека нејзиниот малолетен син на улицата „Димитар Влахов“ во Охрид бил каснат од куче скитник, соопшти портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. Од друга страна екипата на ОХРИД 24 денеска на кружниот тек кај Охридска банка, сними глутница бездомни кучиња. Локалната власт и покрај најавите во […]

Повеќе

1 златен, 3 сребрени и 3 бронзени медали на ,,ЧЕШКА Е – ОПЕН 2021” за натпреварувачите на Таеквондо клубот ХВА РАНГ ИТФ Лескоец –Охрид

Викендов 27.03/28.03 2021 се одржа меѓународен отворен Таеквон-до ИТФ онлајн турнир “ЧЕШКА Е – ОПЕН 2021”, во организација на Чешката Таеквон-до ИТФ Федерација, каде се натпреваруваше само  една дисциплина ФОРМИ(борба со замислен противник). На овој турнир во конкуренција од  400/400 натпреварувачи од 47 клубови од 23 земји во Европа, охридскиот клуб учествуваше со 15 натпреварувачи.                                                                     – После […]

Повеќе

Денес се празнува Св. Алексиј човек Божји

Различни сe патиштата пo кoи Бoг ги вoди oниe штo сакаат на Нeгo да Му угoдат и закoнoт Нeгoв да гo испoлнат. Вo врeмeтo на царoт Хoнoриј вo Рим живeeл висoкиoт царски дoстoинствeник Eвтимијан, мoшнe углeдeн и мoшнe бoгат. И тoј и жeна му, Аглаида, бoгoугoднo гo пoминувалe живoтoт. Иакo бил бoгат, Eвтимијан сeдeл самo […]

Повеќе

Избран кандидатот по огласот за унапредување административен службеник, одговорен сметководител, во општина Охрид

Врз основа на член 52 точка (1) од Законот за административни службеници    (“Сл. весник на РМ“ бр. 27/2014, 199/2014, 48/2015, 154/2015, 5/2016, 142/2016 и 11/2018), секретарот на Општина Охрид донесе: О Д Л У К А за избор на кандидат по интерен оглас зa унапредување административен службеник Кандидатот ЗОРАН ТАНЕВСКИ се избира за работното место […]

Повеќе

Косовец предизвикал сообраќајка кај Љубаништа, па се однесувал агресивно кон полицајците

На 28.03.2021 година во 17,40 часот, во СВР Охрид приведен е Е.К.(23) од Призрен-Косово, соопшти портпаролот наСВР Охрид, Стефан Димоски. – Тој, на регионалниот пат Охрид-Св.Наум, пред селото Љубаништа, управувајќи патнички автомобил, предизвикал сообраќајна незгода каде, по пристигнувањето на полициските службеници, се однесувал агресивно, истакна Димоски. Против Е.К. поднесена е пријава во согласност со членот […]

Повеќе

Четворица охриѓани го нарушиле јавниот ред и мир

На 28.03.2021 година во 11.30 часот, на улицата „Беќир Али Риза“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со карање, викање и непристојно однесување помеѓу Н.Т.(68) и С.Т.(64) од една, и К.И.(80) и И.И.(57), од друга страна, сите од Охрид. По целосно документирање на настанот, СВР Охрид ќе поднесе соодветна пријава, соопшти портпаролот на […]

Повеќе