Градоначалникот Пецаков оствари средба со дел од кошаркарите и претставници на ГКК Охрид

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, денеска оствари средба со дел од кошаркарите и претставници на Градскиот кошаркарски клуб Охрид. На средбата било разговарано за тековните натпреварувања и успесите кои кошаркарите ги постигнуваат. “Во знак на благодарност за личната соработка која што ја имаме и соработката со Општина Охрид ми беше врачен дрес. Нашата замисла е […]

Повеќе

Градоначалникот Кирил Пецаков оствари средба со младиот каратист Наум Јаковлев

Градоначалникот на Општина Охрид, Кирил Пецаков денеска оствари средба со младиот каратист Наум Јаковлев, кој освои бронзен медал на 21-то Светско првенство во традиционално карате ИТКФ. Градоначалникот Пецаков упати честитки до младиот Јаковлев и неговиот матичен клуб „Фудошин“ за остварениот успех, со желби за уште поголеми спортски достигнувања. Градоначалникот потенцираше дека Локалната самоуправа секогаш ќе […]

Повеќе

Христијана Парулеска од “Бугарија Опен 2022” се врати со злато

Викендов што измина Таеквон-до клубот “ХВА РАНГ ИТФ” Лескоец –Охрид учествуваше на најсилниот А класа меѓународен Таеквон-до ИТФ натпревар “Бугарија Опен 2022” кој се одржа во Пловдив. На овој престижен натпревар учествуваа над 540 натпреварувачи од 59 клубови од 14 земји од Европа, а нашиот клуб учествуваше со 8 натпреварувачи. “Традиционално на овој престижен натпревар, […]

Повеќе

Злато и бронза за Таеквон-до клубот „МАСТЕР“ Охрид од „Дубровник Опен 2022“

Таеквон-до клубот „МАСТЕР“ Охрид викендов што помина настапи на Меѓународен Таеквондо ИТФ турнир „Дубровник Опен 2022“ во Хрватска, каде што учествуваа околу 300 натпреварувачи од 24 клубови од 6 земји, Србија, Хрватска, Бугарија, Словенија, БиХ  и Македонија . Таеквон-до клубот „МАСТЕР“ Охрид под водство на Саша Поповски носител на црн појас V дан, учествуваше со […]

Повеќе

Лука Тодороски од Таеквон-до ИТФ клубот „ЧОНЏИ“ од Косел-Охрид освои два медали на „Дубровник Опен 2022“

Викендов што помина Таеквон-до ИТФ клубот „ЧОНЏИ“ од Косел-Охрид настапи на Меѓународен Таеквондо ИТФ турнир „Дубровник Опен 2022“ во Дубровник, Хрватска, каде што учествуваа околу 300 натпреварувачи од 24 клубови од 6 земји, Хрватска, Словенија, БиХ, Србија, Бугарија и Македонија. Нашиот клуб учествуваше со 1 натпреварувач кои учествуваше во 2 дисциплини, форми (борба со замислен противник) […]

Повеќе

Освоен и „ДУБРОВНИК ОПЕН 2022“: 6 златни, 4 сребрени и 5 бронзени за Таеквон-до клубот „ХВА РАНГ ИТФ“ Лескоец-Охрид

Викендов што помина Таеквон-до клубот „ХВА РАНГ ИТФ“ Лескоец-Охрид настапи на Меѓународен Таеквондо ИТФ турнир „Дубровник Опен 2022“ во Хрватска, каде што учествуваа околу 300 натпреварувачи од 24 клубови од 6 земји, Србија, Хрватска, Бугарија, Словенија, БиХ и Македонија. Нашиот клуб под водство на Марјанчо Лазаревски носител на црн појас V дан, учествуваше со 9 […]

Повеќе

Ристески и Цејовиќ пред дуелот со Бутел: Да го дадеме максимумот за бодовите да останат во Охрид

Екипата на Охрид во недела во рамки на осмото коло од Супер лигата го пречекува Бутел. Охриѓани ќе се обидат да се реваншираат за поразот во првото коло, кога на гости загубија со 24:23. Од таборот на Охрид велат дека се спремаат за натпреварот и дека ќе го дадат максимумот за бодовите да останат дома. […]

Повеќе

Втор натпревар и втори медали за Таеквон-до ИТФ клубот „ЧОНЏИ“ од Косел-Охрид

Таеквон-до ИТФ клубот „ЧОНЏИ“ од Косел-Охрид, изминатиот викенд, настапи на Меѓународен А класа Таеквондо ИТФ турнир „Србија Опен 2022“ во Нови Сад, Србија, каде што учествуваа околу 350 натпреварувачи од 42 клубови од 12 земји, Србија, Хрватска, Грција, Бугарија, Словенија, БиХ, Австрија,Унгарија, Романија,Чешка, Молдавија и Македонија. Нашиот клуб учествуваше со 2 натпреварувачи кои учествуваа во […]

Повеќе

Таеквон-до клубот „МАСТЕР“ Охрид од „СРБИЈА ОПЕН 2022“ се врати со 3 медали

Викендов што помина Таеквон-до клубот „МАСТЕР“ Охрид, настапи на Меѓународен А класа Таеквондо ИТФ турнир „Србија Опен 2022“ во Нови Сад, Србија, каде што учествуваа околу 350 натпреварувачи од 42 клубови од 12 земји, Србија, Хрватска, Грција, Бугарија, Словенија, БиХ, Австрија,Унгарија, Романија,Чешка, Молдавија и Македонија. Нашиот клуб под водство на Саша Поповски, носител на црн […]

Повеќе

5 златни, 3 сребрени и 8 бронзени од „СРБИЈА ОПЕН 2022“ за Таеквон-до клубот „ХВА РАНГ ИТФ“ Лескоец-Охрид

Викендов што помина Таеквон-до клубот „ХВА РАНГ ИТФ“ Лескоец-Охрид настапи на Меѓународен А класа Таеквондо ИТФ турнир „Србија Опен 2022“ во Нови Сад, Србија, каде што учествуваа околу 350 натпреварувачи од 42 клубови од 12 земји, Србија, Хрватска, Грција, Бугарија, Словенија, БиХ, Австрија,Унгарија, Романија,Чешка, Молдавија и Македонија. Нашиот клуб под водство на Марјанчо Лазаревски носител […]

Повеќе