Таеквон-до клубот „МАСТЕР“ Охрид, од „КОРЧА ОПЕН 2022“ се врати со 4 медали

Викендов што помина Таеквон-до клубот „МАСТЕР“ Охрид, настапи на Таеквондо ИТФ турнир „Корча Опен 2022“ во Корча, соседна Албанија, каде што учествуваа над 150 натпреварувачи од 11 клубови од кои 3 клубови од Македонија. Ова е повторен рестарт на првиот Теаквон-до ИТФ клуб во Македонија, а на овој натпревар докажавме дека сеуште можеме да извадиме врвни […]

Повеќе

Уште еден историски успех за Таеквон-до клубот „ХВА РАНГ ИТФ“ Лескоец-Охрид, од „КОРЧА ОПЕН 2022“ се врати со 6 пехари и 30 медали

Таеквон-до клубот „ХВА РАНГ ИТФ“ Лескоец-Охрид, викендов што помина, настапи на Таеквондо ИТФ турнир „Корча Опен 2022“ во Корча, соседна Албанија, каде што учествуваа над 150 натпреварувачи од 11 клубови од кои 3 клубови од Македонија. Нашиот клуб под водство на Марјанчо Лазаревски, носител на црн појас V дан, учествуваше со 17 натпреварувачи кои учествуваа […]

Повеќе

Прв натпревар и први медали за Таеквон-до ИТФ клубот „ЧОНЏИ“ од Косел-Охрид на „КОРЧА ОПЕН 2022“

Таеквон-до ИТФ клубот „ЧОНЏИ“ од Косел-Охрид, изминатиов викенд, настапи на Таеквондо ИТФ турнир „Корча Опен 2022“ во Корча, соседна Албанија, каде што учествуваа над 150 натпреварувачи од 11 клубови од кои 3 клубови од Македонија. Клубот учествуваше со 2 натпреварувачи кои учествуваа во 2 дисциплини, форми (борба со замислен противник) и спаринг борби. Ова е […]

Повеќе

Охрид домаќин на фудбалски младински турнир

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, имаше поздравно обраќање на фудбалскиот младински турнир „Охридски фудбалски надежи“ што ќе се одржува денес и утре на големиот фудбалски терен при СРЦ  „Билјанини извори“. Настанот се одржува прв пат во организација на Општина Охрид и Сојузот на училишни спортови, а под покровителство на градоначалникот Пецаков кој пред присутните рече: – […]

Повеќе

Во Охрид ќе се одржи младински фудбалски турнир „Охридски фудбалски надежи“

Утре и задутре (1-2.10.2022) на големиот терен при СРЦ „Билјанини Извори“ ќе се одржи младински фудбалски турнир „Охридски фудбалски надежи“ со почеток во 9:00 часот. На турнирот ќе учествуваат 550 деца од генерацијата 2010-2015 од Охрид и регионот групирани во 36 екипи од охридските училишта. Настанот за првпат се одржува годинава под покровителство на градоначалникот […]

Повеќе

Охрид домаќин на меѓународна едриличарска регата

Викендов во Охрид се одржува второто издание на меѓународната едриличарска регата „International Ohrid regatta“ што е во организација на Здружението за спортско едрење „Акватика Јахтинг“ од Охрид, а со поддршка на Општина Охрид и ЕФМ.  На настанот ќе земат учество едриличари од Е.К. „Акватика Јахтинг“ и Е.К. „Снегар“ од Македонија , клубовите Ј.К. „Палиќ“, Ј.К. „Панонија 1975“, […]

Повеќе

Леворакиот бек Дејан Шешиќ нова аквизиција на ГРК Охрид

Босанскиот интернационалец Дејан Шешиќ, е ново име во ростерот на ГРК Охрид. Дваесет и шест годишниот левак кој игра на позиција десен бек, во Охрид доаѓа од француски Анжерс. Претходно настапувал и во Словенија. -Видов дека Охрид има добра и перспективна екипа која атакува на плејофот. Тука сум на сугестија на Бојаниќ кој ми кажа […]

Повеќе

Охрид подготвен за Супер купот во ракомет

Во недела (11 септември) во Спортска сала „Билјанини извори“ во Охрид ќе се одигра Супер Куп натпреварот за сезона 2021/22 помеѓу екипите на РК Вардар 1961 и РК Еурофарм Пелистер. Организатор е ГРК Охрид заедно со Ракометната Федерација на Македонија. Од ГРК Охрид велат дека тие како домаќини се подготвени за ракометниот спектакл. Спортскиот директор, Славчо Ристески, изјави дека […]

Повеќе

Започнува Суперлигата, ГРК Охрид гостува кај Бутел

Новата сезона од ракометната Суперлига во машка конкуренција почнува утре, а во првото коло ГРК Охрид му гостува на Бутел во Скопје. Новиот ракометар во дресот на охриѓани, Владимир Бојаниќ, за ОХРИД 24 вели дека изминатиот период напорно тренирале и подготвени се да се сретнат со тимот на Бутел. -Нема да се предадеме, ќе одиграме […]

Повеќе

Градоначалникот Кирил Пецаков оствари средба со младиот пливачки херој Марко Пејчиновски

Градоначалникот на Општина Охрид, Кирил Пецаков денеска оствари средба со младиот пливачки херој Марко Пејчиновски, кој изминатиот викенд исплива 64 километри во водите на Охридското Езеро, на релација Охрид – Струга – Свети Наум – Охрид. Градоначалникот Пецаков истакна дека е фасциниран од храброста и посветеност на овој исклучителен млад охриѓанец и дека не постојат […]

Повеќе